SPIN

MARCINIUK: Politycy stają się celebrytami

Beata Głozak poniedziałek, 22 marca 2010, 15:57 Komentarze, Wydarzenia
Tomasz Marciniuk, radny, pełnomocnik PiS w powiecie siedleckim: Problem niskiej frekwencji to problem tabloidyzacji polityki. Fot. AB

Tomasz Marciniuk, radny, pełnomocnik PiS w powiecie siedleckim: Problem niskiej frekwencji to problem tabloidyzacji polityki. Fot. AB

Zgadzam się, że powinniśmy robić wszystko aby jak najwięcej osób zachęcić do wzięcia udziału w wyborach. Nie mam jednak złudzeń, że wysyłanie takich zaproszeń w znikomym stopniu może się do tego przyczynić.

Przecież w każdej kampanii nasze skrzynki na listy zarzucane są dziesiątkami ulotek, a na każdym rogu z billboardów i słupów ogłoszeniowych spoglądają na nas setki kandydatów. Trudno zatem sądzić, że Polacy nie wiedzą o nadchodzących wyborach.

Problem tkwi gdzieś indziej. Moim zdaniem wyższą frekwencję może zapewnić zmiana retoryki prowadzonych kampanii wyborczych. Nieprzypadkowo frekwencja w wyborach samorządowych jest wyższa niż w parlamentarnych, a najmniej ludzi chodzi na wybory europejskie. W samorządzie rozmawia się o konkretach, z których władzę bardzo łatwo rozliczyć. Wybory europejskie to dla średnio zainteresowanego wyborcy całkowita abstrakcja.

Sama ulotka niewiele zmieni. Problemem nie jest brak dostatecznych informacji o wyborach, ale tabloidyzacja polityki.

Dzisiaj, zamiast rozmawiać o konkretnych sprawach mających wpływ na poziom życia milionów Polaków, część polityków wciela się w rolę celebrytów dążąc za wszelką cenę do obecności w mediach. W ten sposób miejsce poważnej debaty zajmują gadżety i wzajemne uszczypliwości. To również kamyczek do ogródka mediów, które goniąc za sensacją tracą z pola widzenia rzeczywiste problemy. I znów gorzej sytuacja wygląda w mediach ogólnopolskich podczas gdy w lokalnych i regionalnych w centrum uwagi są przede wszystkim sprawy autentycznie interesujące okolicznych mieszkańców.

Problem niskiej frekwencji nie jest to zatem sprawa lenistwa uprawnionych do głosowania, ale oderwania debaty z udziałem polityków i mediów od wyborców.

Powiadom o wpisie

Komentarze (1)

  1. taki jestes madry??? dodano 9 lat temu

    Ok to co napisales to prawda ale czy ty nie jestes tego przykladem? Przez pojawienie sie na kazdej imprezie nie zwiazanej z polityka pokazujesz ze to prawda. Nie szufladkoj innych bo sam bedziesz szuflatkowany. Bycie w zarzadzie klubu sportowego i pokazywanie sie na meczach to nic innego o czym piszesz. Chodzi mi o Osemke Siedlce. A ten klub prowadzi dziwna polityke , okrada z wynagrodzen zawodnikow dajacych z siebie wszystko i nie placi za nich skladek zdrowotnych. NIEŁADNIE! przepraszam za bledy i brak polskich znakow z pospiechu.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?