SPIN

HOSANNA FESTIVAL: Wybór jest dość prosty. Wyniki

Beata Głozak niedziela, 5 września 2010, 21:05 Kultura, Wydarzenia
Monika Brodzik na scenie.

Monika Brodzik na scenie.

Wczoraj zakończył się drugi dzień XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej HOSANNA FESTIVAL. W części konkursowej na scenie siedleckiego amfiteatru zaprezentowało się 13 wykonawców z całej Polski. – Poziom był niski i już wiemy kto zwycięży – powiedzieli SPIN członkowie jury tuż po ostatnim występie. Ich decyzje poznamy dzisiaj. Na zwycięzcę przeglądu czeka 3 tys. złotych.

Hosanna Festival, który rozpoczął się wieczorem chwały w piątek w kaplicy wielofunkcyjnej przy kościele św. Józefa zakończy się dzisiaj koncertem laureatów i gwiazdy festiwalu – zespołu TGD. Wczoraj od godziny 17. do 20. pięcioosobowe jury wysłuchało 13 wykonawców z całej Polski.

 

DUŻA PRESJA

Wśród tych ostatnich była siedlczanka Monika Brodzik, która wykonała dwa utwory z repertuaru TGD. – Nie był to celowy zabieg. Zgłaszając utwory na Hosannę dopiero po fakcie zobaczyłam, że zespół przyjeżdża do Siedlec. Zaskoczenie i presja były w związku z tym ogromne, bo gdybym chciała śpiewać jak oryginał mogłabym być narażona na porównania – przyznała  w rozmowie ze SPIN. – Zdecydowałam, że zrobię to tak jak czuję i zobaczymy co z tego wyjdzie. Brodzik poproszona o porównanie tegorocznego przeglądu z ubiegłym gdzie też wystąpiła podkreśliła, że w tym roku odczuwa mniejszy kontakt między wykonawcami, których jest także mniej. – Zanim wyszłam na scenę słyszałam kilka podmiotów wykonawczych i muszę przyznać, że najbardziej zachwycił mnie IMAS z Warszawy.

OSTRE SŁOWA JURY

Inne zdanie o przeglądzie ma jury, które w dość ostrych słowach skomentowało występy: – Poziom był słaby, mało zespołów, mała różnorodność, małe zainteresowanie Festiwalem i nie wiadomo dlaczego, w końcu to też muzyka – powiedziała Izabella Jaszczułt- Kraszewska. Jak stwierdzili jurorzy ich ciekawość wzbudziła dwójka solistów i dwa zespoły. – Wybór jest dosyć prosty. Nie będzie twardego orzecha do zgryzienia – powiedział nam Rafał Czapliński, wokalista siedleckiego Upstream i członek jury. Mariusz Orzełowski, który od początku obserwował Hosanna Festival podkreślił, że techniczne impreza zmieniła się na lepsze. – Mniej jest natomiast spontaniczności i takiego uczciwego podejścia do Festiwalu. Tu jest już gwiazdorstwo.

17. Hosanna Festival prowadzą Anna Milewska i Grzegorz Pindelski a jego koordynatorem jest ks. Wojciech Hackiewicz. – Trema to oznaka profesjonalizmu, więc jako organizator: Tak. Jestem stremowany. Nawet gdybym nie był – nie przyznałbym się do tego. Czy poziom jest wysoki? Słucham wykonawców i powiem, że chyba nawet bardzo wysoki. Nie jestem do końca jakimś tam laikiem muzycznym i jak na zespoły amatorskie słychać tu naprawdę dużą pracę. Mi się podoba – zakończył Hackiewicz.

CO JESZCZE

Wczoraj gwiazdą wieczoru był zespól Testimonium. Dzisiaj będzie to Trzecia Godzina Dnia (TGD). Koncert zaczyna się o godz. 20. po koncercie laureatów, którego początek zaplanowany jest na godz. 18.

Organizatorami XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej HOSANNA FESTIVAL są Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Miejski Ośrodek Kultury oraz Centrum Kultury i Sztuki. Patronat sprawują ks. Zbigniew Kiernikowski – biskup siedlecki, Adama Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Wojciech Kudelski – prezydent Siedlec.

bg

Oto lista wykonawców:

Schola z parafii p.w. Wszystkich Świętych (Gliwice)
Marlena Paśnicka, Mariusz Kozicki (Garwolin)
Jezusa Armia (Gdańsk)
IMAS (Warszawa)
Jarek Goś z zespołem (Rybczewice)
TIAKO (Kędzierzyn-Koźle)
Monika Brodzik (Siedlce)
Free for One (Łuków)
Agnieszka Zarębska (Skarżysko-Kamienna)
(F)lumen (Biłgoraj)
Małgorzata Priebe (Siemiatycze)
Antidotum (Bydgoszcz)
Szymon Damięcki i HolyGuns (Gdańsk)

Dzisiaj po godz. 18. Mariusz Orzełowski przedstawił efekty wczorajszych obrad jury (Izabella Jaszczułt- Kraszewska, ks. Piotr Paćkowski, Mariusz Orzełowski, Rafał Czapliński, Marek Hawryluk), które zdecydowało o nieprzyznaniu nagrody Grand Prix. Oto wyniki przeglądu konkursowego:

kategoria soliści:
1. miejsce (2000zł): Monika Brodzik
2. miejsce (1500zł): Małgorzata Priebe
3. miejsce (1000zł): Marlena Paśnicka, Mariusz Kozicki
wyróżnienie (500zł): Krzysztof Szczepanik – wokalista Jezusa Armia

kategoria zespoły:
1. miejsce (2000zł): Jarek Goś z zespołem
2. miejsce (1500zł): Free for One
3. miejsce (1000zł): TIAKO
wyróżnienie (500zł): Szymon Niespodziewański – perkusista (F)lumen

no images were found

Cały fotoreportaż z festiwalu tutaj

6 komentarzy

 1. No dodano 9 lat temu

  Czemu tak mało zdjęć?

 2. skąpstwo dodano 9 lat temu

  Przed festiwalem I nagroda miała być w wysokości 3000zł.
  Podzielili się dobrodzieje.

 3. skąpstwo dodano 9 lat temu

  na początku tego art. "Na zwycięzcę tego przeglądu czeka 3000 zł".

 4. siedlczanin dodano 9 lat temu

  Przy nie najlepszym poziomie artystycznym uczestników nie przyznano nagrody Grand Prix, która wynosiła 3000zł. Przyznano pierwsze miejsce z 2000zł bonifikatą oraz dodatkowo przyznano dwa wyróżnienia, co wcześniej planowane nie było, o wartości 500zł każde. Więcej skromności w wypowiedziach poprzednika przydałoby się oraz zapewne więcej talentu na scenie 🙂

 5. nie byłem na scenie dodano 9 lat temu

  Szanowny p. "Jurorze" może Pan by był bardziej skromny w swoich poczynaniach. Jeśli organizator ustalił 3000 zł. to taka nagroda powinna być.
  W następnym roku poziom będzie jeszcze gorszy, a organizator ustali nagrodę na 6000 zł. Wtedy Pan ją zmieni na 1000?

 6. siedlczanin dodano 9 lat temu

  Nie byłem jurorem, nie widziałem konkursu – to co piszę opieram na relacji w SPIN. Organizatorem jest KSM i to do niego proszę wystosować skargę jeśli się ktoś poczuł dotknięty takim rozwiązaniem – zamiast grand prix – dwa wyróżnienia. Mniej takiej, polskiej chciwości – więcej zrozumienia.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?