SPIN

Nie lubić fizyki? Nie rozumiem

Beata Głozak niedziela, 20 lutego 2011, 21:22 Siedlce, Wydarzenia
Adam Kanicki: Fizyka jest dosłownie wszędzie a osoby, które potrafią ją wykorzystywać są bogatsze duchowo i nie tylko. Dziwnie to słyszeć, prawda? Fot. arch. AK

Adam Kanicki: Fizyka jest dosłownie wszędzie a osoby, które potrafią ją wykorzystywać są bogatsze duchowo i nie tylko. Dziwnie to słyszeć, prawda? Fot. arch. AK

Jeżeli myślisz o studiach technicznych, w 2013 roku będziesz zdawał/a maturę a przede wszystkim kochasz fizykę… spiesz się. – Masz niewiele czasu – mówi nam w krótkiej rozmowie Adam Kanicki, nauczyciel fizyki z ZSP nr 3 w Siedlcach, który razem z 99 innymi nauczycielami z całej Polski bierze udział w projekcie „Wybieram eFizykę”.

Jak można lubić fizykę?
Jak można jej nie lubić? Fizyka jest dosłownie wszędzie a osoby, które potrafią ją wykorzystywać są bogatsze duchowo i nie tylko. Dziwnie to słyszeć, prawda? Mam nadzieje, że osób z takim podejściem w Siedlcach będzie przybywać.

Ale one w ogóle w tej chwili są, prawda?
(Śmiech) Proszę sobie wyobrazić, że tak. Niestety trzeba też powiedzieć prawdę. Od 9 lat istnienia SCDIDN (Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli – przyp. red.) ta instytucja nie zatrudniła metodyka fizyki spychając w Siedlcach ten ważny przedmiot w pewien sposób na margines. Jedyne na co mogą liczyć nauczyciele fizyki to takie projekty proponowane przez wydawnictwa.

Takim projektem jest „Wybieram eFizykę”. To rodzaj nauczania na odległość?
Nie do końca. „Efizyka” ma charakter mieszany. Projekt składać będzie się z 21 dwugodzinnych spotkań laboratoryjnych prowadzonych raz w miesiącu, 9 spotkań z wykładowcami uczelni technicznych oraz oczywiście około 300 godzin nauki zdalnej poprzez stronę platforma.edu.pl. Osoby będą same decydować o czasie pracy z możliwością dwudziestoczterogodzinnego rozwiązywania zadań.

Laboratoria, wykłady i nauka wirtualna. Dużo fizyki, ale nie każdy kto ją kocha będzie mógł z tego skorzystać.
Niestety. Program skierowany jest do uczniów, którzy zdają maturę w 2013 roku, interesują się fizyką a poza tym swoją przyszłość wiążą z studiami technicznymi. Osoby, które uzyskają największy przyrost wiedzy otrzymają nagrody rzeczowe i wyjadą do ośrodka CERN w Szwajcarii. Najlepszą nagrodą dla nich będzie jednak perspektywa świetnych studiów.

I w tym wszystkim jest Pan. Jak będzie wyglądała Pana rola?
Będę opiekunem grupy a to znaczy, że będę sprawdzał prace uczniów, moderował platformę, prowadził zajęcia laboratoryjne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Uczniowie dostaną dostęp do nowoczesnego laboratorium i będę na każdym kroku pomagał im w przygotowaniu do matury z fizyki.

Co trzeba zrobić, żeby znaleźć się w takiej grupie a potem powalczyć o wyjazd do Szwajcarii?
Trzeba szybko działać. W projekcie wezmą udział uczniowie, którzy zapiszą się do odpowiedniej grupy. Takich w całej Polsce powstanie 100. W naszej okolicy będą to grupy w Siedlcach, Łukowie, Mrozach, Sokołowie i Mińsku Mazowieckim. Pierwszym krokiem jest rejestracja w systemie, ale kryterium przyjęcia będzie test. Najważniejsze jest, że zapisy są tylko do 25 lutego na stronie efizyka.eu !!! a moja siedlecka grupa może liczyć jedynie 18 osób.

not. bg

****

 • 2,5 letni program w którym mogą wziąć udział uczniowie pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych 3-letnich oraz uczniowie drugich klas szkół ponadgimnazjalnych 4-letnich
 • program obejmujący całą Polskę – niezależnie od tego gdzie mieszkasz, możesz wziąć w nim udział
 • kurs, w ramach którego każdy uczeń weźmie udział w spotkaniach prowadzonych przez opiekunów grup lub wykładowców uczelni technicznych
 • platforma e-learningowa do samodzielnej nauki w domu
 • wyjazd do CERN i nagrody dla najlepszych uczniów
 • zestawy doświadczalne i najwyższej jakości materiały do nauki

Projekt rozpocznie się w marcu 2011.  Po tej dacie wraz ze swoją kilkunastoosobową grupą weźmiesz udział w pierwszym spotkaniu, w trakcie którego otrzymasz szczegółowy plan działań. W kolejnych miesiącach będziesz pracować z kursem e-learningowym w domu, utrzymując kontakt online zarówno ze swoim opiekunem, jak i z pozostałymi uczestnikami. Raz lub dwa razy w miesiącu weźmiesz udział w spotkaniu. Program zakończy się przed maturą, na wiosnę 2013 roku. (źródło: fizyka.eu)

4 komentarze

 1. pedagogizator dodano 12 lat temu

  Czas zacząć kształcić na poważnie ludzi którzy zajmą się w przyszłości polską nauką i techniką – to jest przyszłość nowoczesnej gospodarki. Nie marnować milionów na studia, np. pedagogiczne w każdej odmianie (patrz UHP). Absolwenci po 5 latach zasilają grono bezrobotnych.

 2. gosiak dodano 12 lat temu

  Bardzo fajny pomysł i dobrze wydane pieniądze. Po pierwsze powinniśmy oswajać dzieci z przedmiotami ścisłymi, bo po nich przynajmniej jest szansa na dobrą pracę. Humaniści są niestety, ale niepotrzebni.

 3. saw dodano 12 lat temu

  https://system.efizyka.eu/rekrutacja/szkoly.html
  Z tego wynika, że w Siedlcach jest mało Fizyków

 4. rex dodano 12 lat temu

  bez fizyki nie istniejemy i bez fizyki istnieć nie będziemy, to właśnie w tej dziedzinie nauki należy szukać przyszłości, dlatego nie rozumiem dlaczego brakuje odpowiedniego szkolenia przyszłych fizyków , sam mam za sobą inżynierię za sobą na polibudzie i wiem jak fizyka jest łatwa (naprawdę !!!!) i przyjemna , dlatego wszystkich namawiam : sięgajcie z miłością po ten przedmiot 🙂

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?