SPIN

Skrzynka pytań: Jak jest z psami przy torach kolejowych?

Beata Głozak piątek, 6 maja 2011, 20:56 Siedlce, Wydarzenia

„Witam, przechodziłam dziś z moim psem – rasy Malamut Alaskan – obok torów kolejowych. Był to nasz typowy spacer (przez 6 lat chodziliśmy tamtędy i nigdy nie było z tym problemu). Dziś wieczorem jak codziennie, przechodziłam z moim psem, był na smyczy. Nie jest agresywny. Zostałam zatrzymana przez strażników ochrony kolei i chcieli mi wypisać mandat za brak kagańca i książeczki szczepień. Jak to jest w takim wypadku?? Czy kolej ma jakieś inne własne prawa?” – napisała do nas p. Urszula. O odpowiedź poprosiłyśmy inspektora Piotra Domańskiego z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Siedlcach.

Inspektor Piotr Domański: Przepisy porządkowe obowiązujące na obszarze kolejowym reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 23 listopada 2004 r. W przypadku tej konkretnej sytuacji jest to artykuł 1 punkt 11, który brzmi: „Na obszarze kolejowym zabrania się: pozostawiania zwierząt bez dozoru oraz wprowadzania lub wpuszczania psów bez kagańców i smyczy oraz bez aktualnego świadectwa szczepienia. To jest obowiązujące prawo. Ta pani sama przyznała, że weszła na teren kolejowy. Zgodnie z obowiązującą literą prawa bez znaczenia jest to czy rasa psa jest zaliczana do ras agresywnych. Ja może tylko dodam, że teren miasta a teren kolei to dwie różne sprawy, bo my działamy wedle własnych odrębnych unormowań.

not. bg

Ustawa z 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym. (Dz. U. Nr 86, poz. 789 z późn. zm.)
Art. 60. 1. Do zadań straży ochrony kolei należy:
4) nakładania grzywien, w drodze mandatu karnego, na zasadach określonych w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia;

Powiadom o wpisie

2 komentarze

  1. Reven dodano 7 lat temu

    Widać jak często SOK kontroluje tereny kolejowe, jak też chodzę tam kilka lat
    i jeszcze ich nie spotkałem. Może niech przejdą na drugą stronę dworca od strony placu Zdanowskiego i zrobią porządek przed dworcem, jest tam co robić, tylko po co się trudzić?

  2. Paweł dodano 7 lat temu

    mhmm a co to oznacza "teren kolejowy", metr, 10 , czy 50 od torów? Jeśli jest jakiś obszar w mieście rządzący się innymi prawami to może by tak go oznakować? A czy kładka nad torami też jest terenem kolejowym?

Dodaj komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy.