SPIN

Sądy przyznały rację wojewodzie. Rada miasta się zagalopowała?

Beata Głozak wtorek, 11 marca 2014, 23:47 Siedlce

Wojewódzki i Naczelny Sąd Administracyjny uchyliły obowiązek czipowania psów i uznały, że definicja psa bezdomnego przyjętego przez siedlecką radę miasta jest zbyt szeroka.

W kwietniu ubiegłego roku wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski unieważnił podjętą przez radę miasta uchwałę ws. przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Zdaniem wojewody w trakcie jej uchwalania naruszono przepisy ustawy o ochronie zwierząt.

Własna definicja

Po pierwsze rada miasta miała sama ustalić definicję psa bezpańskiego określając tym mianem psa nieoznakowanego (nieoczipowanego). Uchwała, twierdzi wojewoda, odnosi się do wszystkich zwierząt zamieszkujących Siedlce a powinna jedynie do zwierząt bezdomnych. To nie koniec, bo według Kozłowskiego radni niezgodnie z prawem narzucili na siedlczan obowiązek czipowania psów.

Miasto z takim stanowiskiem się nie zgodziło i złożyło skargę na rozstrzygnięcie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a kiedy ten przyznał rację wojewodzie złożyło skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z takim samym skutkiem.

– W lutym stanowisko wojewody zostało ostatecznie podtrzymane. Sąd uchylił obowiązek czipowania i uznał, że nasza definicja psa bezdomnego jest zbyt szeroko sformułowana – mówi w rozmowie z nami rzecznik siedleckiego ratusza Paweł Mazurkiewicz.

Będzie zmiana

– Obowiązek bezpłatnego czipowania psów został wprowadzony do programu opieki nad zwierzętami, bo skoro miasto nie pobiera podatku do psów to w naszym przekonaniu takie wyjście zminimalizowałoby problem bezdomności zwierząt – dodaje rzecznik.

Co teraz zrobią Siedlce? Nie pozostaje im nic innego jak uchwalenie nowego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.

– Nastąpi to najprawdopodobniej podczas marcowej sesji miejskiej – przyznaje rzecznik ratusza. – W Siedlcach po prostu nie będzie obowiązkowego czipowania psów, ale spokojnie, nie zastanawiamy się też nad wprowadzeniem podatku od psów – podkreśla Mazurkiewicz. – Decyzja co prawda należy do rady miasta, ale pamiętajmy, że w naszym mieście jest polityka takiej przyjazności do opiekunów czworonogów. Mamy wybiegi dla psów, psie pakiety jest i bezpłatne czipowanie.

Z informacji przekazanych nam przez siedlecki magistrat wynika, że koszty rozpraw to ok. 200 zł za wpis od wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze.

Powiadom o wpisie

11 komentarzy

 1. to była akurat dobra inicjatywa dodano 5 lat temu

  dzieki "czipom" łatwiej było np. odnaleźć zaginionego pieska no i trudniej wyrzucić, gdy już sie znudził.
  Natomiast nie rozwiązało to problemu podrzucania psów. Mieszkam na obrzeżach miasta i kilka razy SM odbierała ode mnie porzucone przy drodze psiaki. One nie miały czipów, więc albo były 'gminne", albo wlaściciele po prostu nie zrobili.
  Inna sprawa, że o ile pamietam, SM sprawdzała, czy psy sa czipowane i nakładała mandaty za niedopelnienie tego obowiązku. Skoro uchwała nie była zgodna z prawem, czy te mandaty były zatem wystawione prawidłowo? A co z tymi, którym zaczipowany pies uciekł, został odłowiony i przy odbiorze u Pasiaka trzeba było za to zapłacić.

 2. czy???? dodano 5 lat temu

  Czy był to kolejny "efekt "radosnej" twórczości pana SM, którego wreszcie pogoniono z Magistratu????

 3. Jacek dodano 5 lat temu

  Siedlecka rada ,a raczej bezrada miernot.

 4. Andy dodano 5 lat temu

  Rada niech się zajmie zasranymi trawnikami, mieszkam na Romanówce, to już nie zwracam uwagi na tych gamoni co nie sprzątają po swoich pupilach

 5. Gość dodano 5 lat temu

  Szanowny Panie Rzeczniku, Posiadanie psa skutkuje uiszczeniem OPŁATY z tytułu posiadania psa, a nie podatkiem. Nieznajomość prawa na takim stanowisku? Nic dziwnego, że gdzie nie spojrzeć, czego nuie dotknąć w Siedlcach, to wszędzie wychodzą jakieś braki i buble. Dobrze, że zbliżają się wybory samorządowe.
  Pozdrawiam.

 6. kolejny klops Kudelskiego? dodano 5 lat temu

  …proponuję najpierw uwolnić z łańcuchów wszystkie psy w Rozbitym Kamieniui gminie Bielany.

 7. czipa dodano 5 lat temu

  Ciekawe czy Mariola Zaczyńska swojego zaczipowała ?

 8. ten dług... dodano 5 lat temu

  Abstrahując od kompetencji (uważam że ich nie ma) p. Mazurkiewicz nie jest rzecznikiem prasowym. O ile pamięć nie myli obecna ekipa zlikwidowała to stanowisko pozbywając się poprzedniej, bardzo kompetentnej pani rzecznik). Mazurkiewicz jest zwykłym urzędnikiem, pewnie jakimś podinspektorem lub inspektorem. Tyle w kwestii formalnej – gdyż lokalne media na wyrost tytułują go "rzecznikiem" lub "rzecznikiem prasowym".

  • Anonim dodano 5 lat temu

   Jak jeszcze napiszesz, że obecny prezydent to kobieta to dopełni całości.

 9. obserwator II dodano 5 lat temu

  Nigdy nie byłem prawnikiem i nie będę,ale takiego gniota prawnego przy udziale prawników UM Siedlce jeśli oni uczestniczyli w pracach nad takim bublem to naprawdę trzeba być zdolnym urzędnikiem aby popisać się takim bublem prawnym.Nie jest dziwnym,że Wojewoda jest urzędnikiem mądrzejszym z tej racji,że siedzi o szczebel wyżej niż nasi urzędnicy.Ja już z chwilą ogłoszenia ustawy zapowiedziałem,że nie dostosuję się do takiego gniota i w przypadku kontaktu z funk.Straży Miejskiej jestem na pozycji wygranej i teraz podobny problem w razie wprowadzenia podatku od posiadania psa to również będzie bubel ponieważ mieszkaniec naszego miasta posiadający kota lub koty nie płaci podatku i w czym on jest lepszy od posiadacza psa.Panowie urzędnicy zacznijcie myśleć nad tym co robicie i jak robicie.Ponadto jeszcze w naszym kraju obowiązuje konstytucja która mówi o równości obywateli wobec prawa,tak więc panowie radni w Siedlcach macie potężny problem do rozwiązania a miało być tak łatwo.

 10. pisarz dodano 5 lat temu

  Do czego to doszło na bezpańskie psy wydaje się więcej pieniędzy z budżetu miasta niż na pomoc i opiekę bezdomnych ludzi.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?