SPIN

Pokonaj cukrzycę. Obserwuj siebie i bliskich

Beata Głozak wtorek, 5 kwietnia 2016, 23:29 Aktualnie

– Coraz więcej dzieci z cukrzycą trafia do naszego szpitala – przyznaje ordynator oddziału dziecięcego Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. – Jeszcze 10 lat temu rocznie hospitalizowaliśmy 10 nowych osób a teraz jest ich ponad 20.

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony 7. kwietnia został poświęcony cukrzycy. Z tej okazji w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach odbyła się konferencja naukowa „Pokonaj cukrzycę”.

– Choroba ta zakreśla coraz szersze kręgi. W szpitalu przyjmujemy coraz młodsze dzieci z cukrzycą typu 1, czyli w pełni insulinozależną. Wśród nich są nawet dwulatki – mówi Stanisław Pawełczak, diabetolog, ordynator oddziału dziecięcego Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. – Nasze wątpliwości powinny wzbudzić takie sztandarowe objawy jak wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu i bardzo szybko postępująca utrata wagi. Dzieci mogą schudnąć nawet 7-8 kilogramów w ciągu miesiąca, a do tego często dochodzi zwiększona męczliwość i apatia – dodaje.

Cukrzycy typu 1 nie da się wyleczyć. Tak jak w przypadku każdej choroby liczy się jej szybkie wykrycie, dlatego tak ważna jest obserwacja bliskich.

U mnie zaczęło się od senności, zmęczenia oczu i ciągłego pragnienia – wspomina Bogumiła Wysocka, prezes siedleckiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, diabetyczka od 30 lat. – Na terenie miasta i powiatu jest duża grupa osób, która wie o swojej chorobie i druga równie duża, która o cukrzycy nie wie dlatego warto o niej mówić – przyznaje.

Urszula Łukasiewicz, dyrektorka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach podkreśla, że z cukrzycą „można dobrze żyć”. Przykładem na to jest jej mąż, który cierpi na cukrzycę typu 2. Jak można pomóc choremu?

– Jako pielęgniarka trochę pilnuję, żeby pomiary stężenia glukozy były wykonywane i zapisywane regularnie, przypominam o odpowiedniej diecie i wizytach u diabetologa – wylicza. – Według Światowej Organizacji Zdrowia „zdrowie” to jest życie bez choroby i ułomności, ale nawet z chorobą i ułomnością jeśli nie da się ich wyeliminować. Zatem nawet z cukrzycą … możemy być zdrowi – podsumowuje dyrektor.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji-Cukrzyca, w Polsce może być nawet 3,5 mln osób chorych na cukrzycę. Oznacza to, że nawet co 11 osoba w Polsce może cierpieć na to schorzenie. Liczba chorych dotkniętych tą chorobą rośnie w tempie 2,5 proc. rocznie. Cukrzyca typu 2 stanowi około 90 proc. przypadków cukrzycy, a pozostałe 10 proc. stanowią głównie przypadki cukrzycy typu 1 oraz cukrzycy ciężarnych.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?