SPIN

Siedlczanie obserwują. „Widać małą plamkę”

redakcja poniedziałek, 9 maja 2016, 13:14 Siedlce

Na parkingu przy I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach zebrało się około 20 osób, które razem z Siedleckim Towarzystwem Miłośników Astronomii obserwują najważniejsze zjawisko astronomiczne tego roku – „tranzyt Merkurego”.

– Na godzinie piątej widać taką maleńką plamkę na Słońcu – mówi jedna z siedlczanek. – Nie przypuszczałam, że będzie to aż tak malutkie – dodaje.

merkury

Merkury to malutka kropeczka na dole tarczy słonecznej

Merkury to pierwsza planeta w oddaleniu od Słońca. My mieszkamy na trzeciej planecie od Słońca. To powoduje, że co jakiś czas planety Ziemia i Merkury mogą ustawić się w jednej linii ze Słońcem. W tym czasie na Ziemi obserwujemy zjawisko przejścia planety przed tarczą Słońca zwane tranzytem.

merkury3

Nie występuje ono corocznie, ponieważ płaszczyzna orbity Merkurego nie pokrywa się z płaszczyzną orbity Ziemi. Jeśli przegapicie tranzyt 9 maja to na następne takie zjawisko trzeba będzie czekać do 11 listopada 2019 r.

Obserwacje na parkingu przy szkole potrwają do godz. ok. 17.

Powiadom o wpisie

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?