SPIN

Prezydent Siedlec za „dobrą zmianą”. Przeciw gimnazjom

redakcja środa, 30 listopada 2016, 23:08 Siedlce

– Jestem przekonany, że Siedlce będą liderem zmian w województwie – powiedział w rozmowie z nami wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. – Jestem za tym, żeby gimnazja zlikwidować bez względu na protesty nauczycieli – przyznał prezydent.

„Dobra szkoła – reforma systemu edukacji” to hasło dzisiejszej debaty w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury. Tematem były zmiany w kształceniu dzieci i młodzieży, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku.

Do Siedlec przyjechał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska.

– Reforma rozpoczyna się 1 września, ale będzie rozłożona na lata – uspokajał Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki. – Pierwszą najważniejszą datą jest 31 marzec. Wtedy samorządy przyjmą uchwały o sieci szkół i wtedy będziemy wiedzieć jaka jest ostateczna skala potrzeb. Wcześniejsze spotkania są po to, aby rozmawiać, dopytać, pomagać. Damy radę – zapewnił.

W zapewnienia rządu i wojewody wierzy prezydent Siedlec. Podczas spotkania Wojciech Kudelski przyznał, że jest za planowanymi zmianami.

– Nie dlatego, że jestem pisowcem, ale dlatego, że wychowuję dziecko. W tej chwili dostało się na studia i patrzyłem co robi w gimnazjum. Zdolna dziewczyna. Poważna orka zaczęła się, gdy poszła do liceum – wspominał. – Myślę, że te trzy lata w gimnazjum to były troszkę „na luzie”. Po drugie, młodzież mniej zdolna w gimnazjum pewnie się trochę męczyła. Ja jestem za tym, żeby gimnazja zlikwidować bez względu na protesty nauczycieli. Bo my, pamiętajmy o tym, odpowiadamy za kształcenie naszych dzieci – stwierdził prezydent Siedlec.

Dodał, że nie wyobraża sobie sytuacji, żeby „dobry nauczyciel został zwolniony”.

– Nie ma takiej opcji. Za politykę kadrową odpowiadają dyrektorzy. Z drugiej strony, jeśli mamy takich dobrych nauczycieli, to dlaczego dzieci w liceach i nie tylko w liceach muszą brać korepetycje? – pytał.

To nie jedyne kwestie jakie dzisiaj poruszył prezydent. Odniósł się on także do protestów nauczycieli i ich sytuacji w Siedlcach.

– Był niedawno pan Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego tutaj, w Siedlcach i ja pytałem czy siedleccy nauczyciele mają powody do protestów? Usłyszałem od szefa tego związku, że nie. Tak dobrze jak w Siedlcach nauczyciele mają, to nie mają żadnego powodu. Co roku do subwencji oświatowej dokładamy z budżetu 30 milionów złotych. Ja bym nie miał grosza długu, gdybym nie wykładał pieniędzy na ten cel – dodał Kudelski. – Każdy z obecnych tu samorządowców tak robi. Z bólem serca, ale nie możemy inaczej do tego podchodzić.

Jeszcze zanim Wojciech Kudelski zabrał głos w dyskusji, wojewoda przyznał, że jest spokojny o przyszłość szkoły w Siedlcach.

– Sądzę, że prezydent Siedlec jest tu gwiazdą. Jestem przekonany, że ma wszystko pod kontrolą i jestem przekonany, że Siedlce będą liderem w tej zmianie – powiedział nam wcześniej wojewoda. 

Nie wszyscy samorządowcy z regionu siedleckiego w kwestii planowanych zmian w systemie nauczania dzieci i młodzieży podchodzili do rządu z takim zaufaniem jak Wojciech Kudelski. Pojawiały się też głosy krytyczne. Główne obawy dotyczyły kwestii finansowania reformy, w tym remontów szkół i dostosowania klas czy ewentualnych zwolnień nauczycieli.

Foto: PG nr 2 w Siedlcach; archiwum red.

Powiadom o wpisie

28 komentarzy

 1. wojewoda, reforma szkolna dodano 11 miesięcy temu

  tu widać zainteresowanych, konsultujących reformę szkolnictwa. Brawo.
  (…)
  Chyba ktoś tu czegoś nie dopełnił albo tak miało być.

 2. Żale dodano 11 miesięcy temu

  A może o sposobie edukacji pozwólmy decydować rodzicom tych dzieci, na których chce się robić teraz takie doświadczenia. Czy nie zafundujecie młodzieży i najmłodszym chaosu w imię swoich idei? Za czyje pieniądze ta reforma zostanie wprowadzona? Miasto jest jednym z najbardziej zadłużonych w Polsce i brakuje nawet na odśnieżanie co widzieliśmy po poniedziałkowym poranku. Paranoja.

 3. ona dodano 11 miesięcy temu

  a dlaczego dzieci klas 7 nie mogą zostać w swoich szkołach??? tylko rozrzucane będą po różnych gimnazjach, dobra zmiana 🙁

 4. orion dodano 11 miesięcy temu

  "…prezydent Siedlec jest tu gwiazdą…" Wcześniej KRÓL karetą jeździł, a teraz z niego robią gwiazdę. Hahaha a może był na dniach Siedlec i słyszał to wesołe podśpiewywanie prezydenta

 5. Bez hałasu dodano 11 miesięcy temu

  Za utrzymaniem gimnazjów krzyczą dyrektorzy tychże i ich poplecznicy. Był to niewypał jakich mało. Stanowisko to zawsze stanowisko. Gdzie się podzieją pedagodzy, psycholodzy gdy gimnazja się zlikwiduje. Kto będzie płakał bo dyrektorach?

  • ona dodano 11 miesięcy temu

   ale czemu kosztem dzieciaków??? ja tez nie chce gimnazjum a moj syn i tak tam pojdzie tylko jako 7 klasa, i tak zmienią szkołę chcoiaz tego nie chce. słabo przygotowana ta reforma i tyle, dobra zmiana ale nie dla dzieci, niech zostawia 7 klasy w dawnych budynkach a niewysylaja i tak do gimnazjum a mowia ze to reforma

  • mala dodano 11 miesięcy temu

   Nie…..wróćmy do czasów prl-u.
   Moje dziecko będzie się uczyło nie na dwie ale na trzy zmiany! Super zmiana. A przemocy było najwięcej w szkole podstawowej, wrzucamy do tego obecnych gimnazjalistów i mamy obraz przyszłej szkoły powszechnej.

  • Ona dodano 11 miesięcy temu

   Ok. Tez jestem za likwidacja gimnazjum. Ale jaka to likwidacja jak i tak wysyłają tam przyszłe 7 klasy? Sp11 klasa 6 i tak pojdzie do gimnazjum nr 1 jako 7 klasa. Do dupy z taką reformą jak dalej wrzucają 7 klasy do gimnazjalistów. A założenia reformy mówią ze najważniejsze jest pozostawienie w tym samym środowisku szkolnym. Z tymi samymi nauczycielami i wychowawcą.

   • Kros dodano 11 miesięcy temu

    Lepiej siódme niż np. piąte i szóste, które jeszcze nie zakończyły nauki w szkole "11". Tak samo mogą być przeniesione do klasy IV uczniowie z obecnej klasy III bo oni też zakończą I etap nauki (kształcenie zintegrowane). To, że trzeba będzie przenieść część uczniów to nie ulega żadnej wątpliwości ponieważ zwyczajnie się w obecnych szkołach podstawowych nie zmieszczą. A w budynkach gimnazjów będą wolne pomieszczenia bo nie będzie klasy pierwszej.

    • Ona dodano 11 miesięcy temu

     A nie można tak jak kiedyś? 8 klas się mieściło. A w gimnazjum można umieścić zolkiewskiego do czasu remontu siedziby zamiast płacić czynsz.

     • Kros dodano 11 miesięcy temu

      A praca na dwie zmiany to normalne? Dziś dzieci w klasach I-III chodzą na dwie pełne zmiany. Kończą zajęcia o 17.00. Ta reforma jest szansą, że rozładowany zostanie tłok w szkołach podstawowych.

 6. Jan dodano 11 miesięcy temu

  Pisowca nic nie zwalnia z uczciwości i prawdy panie Kudelski gimnazja można zlikwidować ale za dwa lata bez pośpiechu ,pan bredzi jak PSL aparatczyk jak zwykle.amen

 7. Jana dodano 11 miesięcy temu

  Panu Prezydentowi już dziękujemy. Naprawdę. Starczy.

  • Romek dodano 11 miesięcy temu

   Zwykły hejt! Za kogo gościu robisz?

 8. ? dodano 11 miesięcy temu

  Kudelski o swojej corce :"W tej chwili dostalo sie na studia…." To ciele Panie Prezydencie?

  • Antek dodano 11 miesięcy temu

   Dziecko!

 9. Suweren dodano 11 miesięcy temu

  Dość tej DOJNEJ ZMIANY.

  • on dodano 11 miesięcy temu

   Zimę przeczekamy, wiosną zaczynamy!

 10. ciemnoludek dodano 11 miesięcy temu

  Ciekawe, kiedy rodzice zorientują się, co szykuje ich dzieciom dojna zmiana.

 11. dobra zmiana? dodano 11 miesięcy temu

  Jak słucham Pana Prezydenta i tą jego elokwencję to się cieszę, że kiedyś wprowadzono gimnazja. Niestety chęć wyprodukowania ciemnoluda zwyciężyła. Oby nie na długo.

 12. Katarzyna dodano 11 miesięcy temu

  Obawiam się, że dobry nauczyciel zostanie zwolniony, zostanie ten, kto ma układy i jest towarzyszem jedynej słusznej partii.

  • x dodano 11 miesięcy temu

   Pani Kasiu.
   W 100% ma Pani rację. Mierny, bierny, ale wierny. Szkoda tylko naszych dzieci.

 13. Obserwator ll dodano 11 miesięcy temu

  Prezydent jak cały PiS dostali od boga wiarę i cuda a rozum zastąpiła ideologia partyjna.

  • Kros dodano 11 miesięcy temu

   Poza obrażaniem człowieka nic więcej nie napisałeś! To świadczy o tobie.

   • on dodano 11 miesięcy temu

    O Tobie też

 14. Katarzyna dodano 11 miesięcy temu

  Panie Prezydencie, czyli kosmiczny dług to przez oświatę. To może zamknąć w Siedlcach szkoły, a młodzież i dzieci dowozić do wiejskich szkół pod Siedlcami? Będzie taniej? Jeśli tak, to nie ma na co czekać.

 15. dobra zmiana? dodano 11 miesięcy temu

  Nasz Wielce Panujący Wielkim mówcą jest? Idąc tropem rozumowania Pana Prezydenta proponuję zlikwidować przedszkola. Mój syn – bardzo zdolny – kiedy poszedł do szkoły, bardzo się nudził. Nauczył się bowiem czytać i pisać w domu w wieku 6 lat. Proponuję także zlikwidować w całym kraju możliwość publicznych wystąpień, bo słuchając naszego Szanownego Pana Prezydenta dochodzę do wniosku, że co bardziej inteligentne osoby strasznie się męczą, a co bardziej wrażliwi mogą dostać uszczerbku na zdrowiu (oczywiście psychicznym). Chrońmy więc "zwykłych ludzi" jak uwielbia mówić obecna władza.

 16. Rodzic dodano 6 miesięcy temu

  Panie Prezydencie! Czy Pan wie w jaki sposób są typowane klasy do przeniesienia w szkołach podstawowych ? Co innego mowią dyrektorzy co innego mowi pan Kurpiewski. To jest skandal!!! Niech Pan zainteresuje sie tym póki inne instytucje jeszcze tego nie zrobiły. Jezeli ma być sprawiedliwie to WSZĘDZIE!!! I wszystkim po równo

Dodaj komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy.