SPIN

Mirosław P. odwołany z funkcji prezesa PKP

Aneta Borkowska niedziela, 5 marca 2017, 10:06 Aktualnie

Mirosław P. (były prezes ARMS) został odwołany z funkcji prezesa PKP S.A. Według ustaleń śledczych w maju 2016 roku PKP S.A zawarło z jedną z warszawskich spółek  niekorzystną umowę  na 1 900 000 zł netto obejmującą realizację przedsięwzięć profilaktycznych w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

W związku z zarzutami postawionymi przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie prezesowi i członkom zarządu PKP S.A. w sprawie karalnej niegospodarności i nieumyślnego wyrządzenia szkody wielkiej wartości, nadzwyczajne walne zgromadzenie PKP S.A. podjęło decyzję o odwołaniu z funkcji prezesa zarządu PKP S.A. oraz trzech członków zarządu.

Jednocześnie nadzwyczajne walne zgromadzenie PKP S.A. podjęło decyzję o powołaniu na stanowisko prezesa PKP S.A. Krzysztofa Mamińskiego.

– Sprawa przejrzystości funkcjonowania podległych spółek jest dla nas fundamentalna, a kwestia praworządności nie podlega żadnym negocjacjom i nie może być nigdy obiektem jakiegokolwiek kompromisu – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Działania podejmowane przez Prokuraturę i Centralne Biuro Antykorupcyjne mają związek z wnioskiem o zbadanie procedury podpisania umowy obejmującej realizację przedsięwzięć profilaktycznych w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym przed Światowymi Dniami Młodzieży 2016, zawartej w maju 2016 r. pomiędzy spółką PKP S. A. a Sensus Group sp. z o. o., który do CBA 5 lipca 2016 r. skierował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

W zawiadomieniu przesłanym do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wskazano, że mogło dojść do przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, pośrednio mogącego mieć wpływ na bezpieczeństwo publiczne, jak również mogło być to działanie na szkodę spółki. W związku z tymi wątpliwościami, jeszcze w sierpniu 2016 r. MIB polecił Prezesowi PKP S. A. wstrzymanie wypłat z tytułu umowy z Sensus Group. Tym samym nie wypłacono 70% wartości zamówienia.

 

źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

2 komentarze

  1. Jarosław W. dodano 4 lata temu

    Jeden z faworytów Min. Tchórzewskiego się nie sprawdził ?

  2. Wróżka dodano 4 lata temu

    To było do przewidzenia że tacy kolesie i marni fachowcy tak skończą ich ratuję że mają obsadzone wszystkie instytucję kolesiami i ciężko ich złapać .

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?