SPIN

RITy- dofinansowanie mniejsze niż liczyło miasto

Aneta Borkowska piątek, 17 marca 2017, 09:58 Aktualnie, Siedlce

Zła wiadomość dla Siedlec. Nie 75 a 60 procent dofinansowania ze środków unijnych planuje przekazać miastu zarząd Mazowsza w ramach  Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.

Chodzi o największe inwestycje drogowe planowane na nadchodzące lata, czyli tunel w przedłużeniu ul. Kilińskiego, trzeci etap obwodnicy i centrum przesiadkowe. W efekcie dofinansowanie w przypadku Siedlec wyniosłoby nie 50 a 40 mln złotych.

– W budżecie mamy zapisane odpowiednie sumy na te inwestycje i siedzimy jak na węglach, bo czas nas goni. Do końca 2018 roku musimy je zakończyć. Każdy miesiąc zwłoki jest pozbawieniem szansy na realizację – mówi Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec.

Samorządowi zależy na czasie. W tym tygodniu otwarto oferty przetargowe na budowę tunelu. Wśród trzech jest jedna z ceną niższą niż planowało miasto.

– To jest pozytywna informacja przy tej o dofinansowaniu – przyznaje skarbnik miasta Kazimierz Paryła i dodaje, że nie taka była umowa z Adamem Struzikiem. – Marszałek z pierwotnych założeń 75 procent odjął 15 procent. A my 27 marca mamy wyznaczone otwarcie ofert na trzeci etap obwodnicy, czyli drogę od karieru poprzez Łukasińskiego, z wiaduktem nad Partyzantów do ronda przy ulicy Składowej – tłumaczy skarbnik.

Co zrobi samorząd? Jeśli Struzik będzie podtrzymywał swoją decyzję (która na razie nie przybrała formy umowy) o zmniejszonym dofinansowaniu, to scenariuszy jest kilka. W najgorszym wypadku władze Siedlec mogą zrezygnować z inwestycji. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak inne wyjście, czyli kredyt na wspomnianą 10-milionową różnicę. Inny rozpatrywanym pomysłem może być też rezygnacja z budowy centrum przesiadkowego. W takim wypadku pieniądze planowane na nie, byłyby większym wkładem do tunelu i obwodnicy.

Wiadomo jedno – miasto nauczone doświadczeniem nie podpisze żadnej umowy z jakimkolwiek wykonawcą, dopóki nie będzie miało umowy z marszałkiem.

– 30 dni możemy umowy z wybranym inwestorem nie podpisywać i o 60 dni ją wydłużyć, więc od otwarcia mamy 90 dni – wylicza Paryła.

Informacja o planowanym zmniejszeniu dofinansowania nie dotyka tylko Siedlec. W ramach RIT-u swoje projekty mają także sąsiednie powiaty: sokołowski, węgrowski, łosicki i oczywiście siedlecki. Im też nie pasuje obcięcie dotacji.

– Dlatego dzisiaj spotykamy się z ich władzami i posłuchamy co oni myślą. Myślę, że także wybierzemy się na rozmowy z marszałkiem czy to jest decyzja ostateczna. Bo różnica kilku milionów dla samorządów, które każdą złotówkę oglądają jest duża – nie ukrywa Wojciech Kudelski.

Przypomnijmy, że budowę tunelu Siedlce oszacowały na ok 25 mln zł., 3 etap obwodnicy na ponad 32 mln złotych, a centrum przesiadkowe na ok. 15 mln.

Powiadom o wpisie

13 komentarzy

 1. Anonim dodano 10 miesięcy temu

  No nie wytrzymam. Przecież nasz Prezydent jak to wszem w kampanii w 2014 głosił. Już wtedy pieniądze z Ritu miał. Czyli wtedy również…? Ale czasów doczekaliśmy. Niektórym można więcej i bez konsekwencji.

 2. % dodano 10 miesięcy temu

  Władze liczyły i głosiły o 80%
  Do udowodnienia. Można przeszukać art. z wypowiedzi.

 3. Strach jechać dodano 10 miesięcy temu

  "Myślę, że także wybierzemy się na rozmowy z marszałkiem czy to jest decyzja ostateczna."

  Przypomnę słowa Sekretarza miasta, który na jednej z konferencji mówił (chodziło wtedy o LO4)
  "jeśli się dowiem, że ktoś jeździ do Marszałka, sprawę oddaję do prokuratora."
  "wysłaliśmy pismo i czekamy".

 4. Wdr dodano 10 miesięcy temu

  Kudelski jak zwykle kłamie, a lemingi i ciemnogród to łyka bez problemu. Poza tym Struzik to nie PIS, więc tak łatwo nie będzie, skoro polityka rządzących Państwem jest lepszego sortu. Jak Kubuś Bogu…

 5. mika dodano 10 miesięcy temu

  To czepcie się Marszałka. W takiej sytuacji znalazły się wszystkie powiaty ze wschodniego Mazowsza

 6. mika dodano 10 miesięcy temu

  W takiej sytuacji znalazły się wszystkie powiaty ze wschodniego Mazowsza. To Pan Marszałek zmienia zasady w trakcie naboru

 7. Anonim dodano 10 miesięcy temu

  Kudelski i jego słowa obietnicę to tyle są warte co on sam a ja wam przypomnę tyle co zjednoczone stronnictwo ludowe w skrócie ZSL z którego się wywodzi politycznie.

 8. siedlce dodano 10 miesięcy temu

  Mamy kwiatki. Kudelski przynajmniej nie unika. Kurpiewski – to nie jego działka. Ale … inni, którzy cicho siedzą i udają, że pracują. Oj, oj.

 9. Nor dodano 10 miesięcy temu

  Każdy kto ma do czynienia z funduszami unijnymi wie, że jak w programie napisano 80% to trzeba się liczyć z faktyczną dopłatą 50-60% od wartości inwestycji. Bo dochodzą tzw koszty niekwalifikowane, luki finansowe, zyski w trakcie eksploatacji, a to się zwykle odlicza od potencjalnej dotacji. A przy konkursach trzeba obniżyć dotację aby coś dostać. Pieniądze unijne tylko pozornie wyglądają superatrakcyjnie. Do tego dochodzą dodatkowe koszty związane z nadmiernymi wymogami oraz koszty (ewentualnego) pozyskania i biurokracja związana wieloma elementami unijnymi np z rozliczaniem zbędnym przy normalnej realizacji.

 10. jeżeli dodano 10 miesięcy temu

  Jeżeli tam kos myśli to natychmiast powinien zdecydować o rezygnacji z centrum przesiadkowego. To poroniony i absurdalny a nadto generujący w przyszłości straty,moim zdaniem, pomysł. Nie sadzę aby Miasto miało studium wykonalności tgo przedsięwzięcia czy tez przeprowadziło badania, których wyniki uprawdopodobniają ekonomiczną opłacalność projektu. Zatem basta i na resztę wystarczy. No ale tez można też obrazić się na Marszałka i lub snuć teorie zemsty politycznej.

 11. Mm dodano 10 miesięcy temu

  O co z remontem "Zolkiewskiego "? Reforma do szkół średnich wchodzi za 2 lata i remont szkoły powinien być priorytetem.

 12. katolik musi być słowny. dodano 10 miesięcy temu

  Raz obiecał i robi wszystko by LO4 przekazać Kurii na Muzeum Diecezjalne.

 13. Mareczek dodano 10 miesięcy temu

  Pozoranci ! Z jakim przejęciem opowiadają chcemy ale .. patrzcie na nas jak my bardzo chcemy coś zrobić ale…. .
  Od lat tylko niszczą wszystko i jakieś trefne umowy zawierają. Kasa na wszystko jest w tym mieście ale nie na ważne inwestycje dla wszystkich mieszkańców.

  Zdecydowanie wszyscy do wymiany

Dodaj komentarz

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy.