SPIN

Międzynarodowe TIKanie w „Szóstce”

Aneta Borkowska środa, 22 marca 2017, 17:51 Społeczeństwo

Międzynarodowe projekty eTwinning, będące częścią edukacyjnego programu Unii Europejskiej, na stałe zagościły w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 6 w Siedlcach.

Wykorzystywane dotychczas w procesie nauczania języka angielskiego narzędzia TIK – między innymi kody QR na rozgrzewkę, kartkówki w formie interaktywnego quizu oraz internet stały się podstawowymi środkami komunikacji z zagranicznymi partnerami.

Przygoda z międzynarodowymi projektami w Szkole rozpoczęła się w grudniu 2016 poprzez realizację projektów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Obecnie uczniowie SP 6 są zaangażowani w kolejne projekty we współpracy ze szkołami z Hiszpanii, Grecji, Rumunii, Francji, Chorwacji, Włoch oraz Turcji. Od paru miesięcy uczniowie koordynowani przez anglistkę – Katarzynę Drabarek pracują między innymi nad projektami o kulturze brytyjskiej i amerykańskiej, cyfrowymi pocztówkami – grupa projektowa 5de oraz poznają kulturę państw europejskich w klasach 2a, 2e.

Projekt „Connecting Cultures” dotyczy różnych aspektów życia codziennego w Polsce i Hiszpanii. Uczniowie dowiadują się o istnieniu miasteczka Murcia w Hiszpanii, zwyczajach tam panujących i obchodzonych świętach, tym samym opowiadają o swoim mieście rodzinnym i zwyczajach i tradycjach. Cyfrowe pocztówki to projekt, w którym uczniowie tworzą, komentują i uczą się o kulturze i zwyczajach innych krajów poprzez wymianę cyfrowych kartek. Czy przed udziałem w projekcie polscy uczniowie wiedzieli, że w Rumunii Walentynki mają swoją nazwę i obchodzone są 24 lutego, a w Hiszpanii Dzień Ojca przypada na 19 marca? Czy uczniowie z państw partnerskich wiedzieli co jest symbolem Białowieskiego Parku Narodowego lub co zazwyczaj zjadamy w nadmiarze w Tłusty Czwartek? Zapewne nie. Z kolei udział w projekcie o kulturze brytyjskiej i amerykańskiej umożliwia przyswajanie wiedzy o krajach anglojęzycznych w nieszablonowy sposób.

Przy realizacji projektów wykorzystywana jest cała gama narzędzi TIK – technologii informacyjno- komunikacyjnej. Uczniowie przed zajęciami projektowymi ciągle pytają „A co będzie dzisiaj? Czego nowego się nauczymy?” Nauczyciele mogą być spokojni, że żaden z uczniów nie będzie unikał lekcji angielskiego. Piątoklasistom szczególnie przypadła do gustu platforma Kahoot!, która pozwala na tworzenie i przeprowadzanie interaktywnych quizów. Uwielbiają rywalizować i sprawdzać swoją wiedzę o kulturze brytyjskiej i amerykańskiej używając telefonów komórkowych. Z niecierpliwością czekają na zaplanowaną wspólną grę online z uczniami z Rumunii, Francji i Chorwacji. Z kolei drugoklasiści wyczekują na video konferencję z hiszpańskimi uczniami, podczas której będą mogli zaprezentować przygotowaną multimedialną prezentację o mieście Siedlce.

W projektach eTwinning udział biorą dzieci, które lubią język angielski i czerpią przyjemność z odkrywania, używając różnych technologii, i z uczenia się o innych państwach europejskich, ich zwyczajach i tradycjach. Podejmowane działania motywują uczniów i pomagają im w używaniu języka angielskiego i narzędzi TIK w komunikacji. Biorąc udział w projektach międzynarodowych uczniowie promują również swoją szkołę, miasto i kraj.

tekst oraz zdjęcia: Katarzyna Drabarek SP nr 6

 

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?