SPIN

59. Siedleckie Zaduszki Jazzowe

Aneta Borkowska piątek, 20 października 2017, 12:06 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 4 listopada o godz. 18. do sali „Podlasie” na 59. Siedleckie Zaduszki Jazzowe.

Siedleckie Zaduszki Jazzowe to impreza, która ma już blisko sześćdziesięcioletnią tradycję i jest jedną z priorytetowych pozycji w kalendarzu wydarzeń Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. To również największa i najstarsza impreza jazzowa w naszym regionie. Jak zawsze robiliśmy wszystko co w naszej mocy, by zadbać o zróżnicowaną stylistykę programu i znakomitych artystów, którzy z pewnością dostarczą wielu niezapomnianych emocji i wzruszeń.

59. Zaduszki Jazzowe rozpocznie koncert Tribute to Henryk Majewski. Koncert stanowi muzyczny hołd złożony wybitnej postaci polskiego jazzu – trębaczowi i kompozytorowi – Henrykowi Majewskiemu. „Ojciec chrzestny” polskiego jazzu tradycyjnego, lider: „Warszawskich Stompersów”, „Old Timersów”, „Swing Session” i „Biga Bandu Stodoła” nazywany był przez swoich adeptów „Papą Majewskim” – dobrodusznym i opiekuńczym. Dla kolegów i rówieśników był „Burmistrzem”. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, dyrektor Jazz Jambore. Pomysłodawcą projektu „Tribute to Henryk Majewski” był Robert Majewski, który wspólnie z przyjaciółmi oraz bratem – Wojciechem, stworzyli dzieło bezprecedensowe w historii polskiego jazzu – album ku czci ojca – „Tribute to Henryk Majewski”. Album ten otrzymał prestiżową nagrodę FRYDERYK 2017 za jazzowy album roku. Skład zespołu, jaki usłyszymy to konstelacja gwiazd polskiego jazzu. Nie jest on przypadkowy, bowiem wybitny pianista Andrzej Jagodziński i Czesław „Mały” Bartkowski – nestor polskiej perkusji to najbliżsi przyjaciele Henryka Majewskiego. Adam Cegielski – znakomity kontrabasista kontynuuje pracę Henryka Majewskiego jako wicedyrektor Z.P.S.M. im. F. Chopina w Warszawie. Z legendą polskiego jazzu, Janem Ptaszynem Wróblewskim Majewski pracował przez lata w wielu jego projektach takich jak „Made in Poland”, S.O.S. czy Piosenki Henryka Warsa itd. Henryk Miśkiewicz – gwiazda polskiego saksofonu towarzyszył Henrykowi Majewskiemu od czasów Big Bandu Stodoła w jego muzycznej drodze. Sam Henryk Majewski, współpracę z tymi właśnie muzykami, cenił sobie szczególnie. Ten gwiazdorski skład uzupełnia jego syn, Robert Majewski czołowy polski trębacz, laureat Fryderyka 2012 za najlepszy album jazzowy „My One And Only Love”. Hołd złożony Henrykowi Majewskiemu przez takich przyjaciół, gwarantuje jazzfanom dużą dawkę muzycznych emocji.

Następnie na „zaduszkowej” scenie pojawi Wojtek Mazolewski Quintet z programem „London/ Polish Jazz”. Wojciech Mazolewski – mówią o nim propagator jazzu. Basista, kompozytor, producent. Założyciel i lider Pink Freud oraz Wojtek Mazolewski Quintet. Jeden z najczęściej grających poza granicami naszego kraju artysta. Lista jego muzycznych partnerów jest bardzo długa (m.in.: Pete Wareham, Dennis Gonzales, Tim Berne, Wojtek Waglewski, Lech Janerka, Fisz, Emade oraz wielu innych). Autor muzyki filmowej i teatralnej. Laureat prestiżowych nagród muzycznych, prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu w Europie, Ameryce Południowej i Japonii. Wybuchowe, eklektyczne koncerty to znak firmowy muzyki Mazolewskiego. Energetycznie łączy tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązujące do mistrzów jazzu łączy się z elektroniką i współczesnymi inspiracjami. Mieszają sie echa muzyki Milesa Davisa, Erica Dolphiego, Led Zeppelin, Red Hot Chili Peppers, Nirvany i Aplex Twina. Ostatni studyjny album zespołu pt .„POLKA”uzyskał status Złotej Płyty, a publiczność wypełniała sale w Europie na ponad 120 koncertach. Fenomen WMQ zauważyły polskie i zagraniczne media. Portal JazzSoul.pl napisał: „Dawno żaden polski zespół jazzowy nie wzbudzał tak pozytywnych emocji i nie przyciągał na koncerty takiej ilości fanów.” To na występach „live” można poczuć moc „Polki” oraz usłyszeć jak jej historia pisze się ciągle na nowo. To popis muzycznego dream team’u Mazolewskiego z Joanną Dudą, Markiem Pospieszalskiego, Oskarem Toroka i Qbą Janickim. Muzycy zaprezentują singiel London wydany w tym roku w londyńskiej wytworni wytworni Lanquidity Records. Singiel zabrzmiał po raz pierwszy podczas londyńskiej koncertowej premiery w ramach cyklu Church of Sound. Na tym koncercie zabrzmiał też materiał „Polish Jazz” który zabrzmi także na zaduszkach. Usłyszymy m.in muzykę Zbigniewa Namysłowskiego, Krzysztofa Komedy.

Na finał 59. Zaduszek Jazzowych wystąpią Karen Edwards & Eljazz Trio. Ta wybitna amerykańska, swingująca pianistka i wokalistka współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, jak Prince, Stevie Wonder czy Tony Bennett. Urodzona w Greenville, w Południowej Karolinie pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu. Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Jest niezwykłą pianistką i wokalistką, wielokrotnie nagradzaną „Grammy Award for Jazz Performance”. Tego wieczoru zaprezentuje się ze znakomitym zespołem Eljazz Trio. Towarzyszyć jej będą Józef Eliasz – wybitny perkusista i aranżer, założyciel bydgoskiego klubu Eljazz – współlaureat „Złotej Tarki” w kategorii Big-Bandów – głównej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego. Na saksofonie zagra Adam Wendt a trio dopełni Zbigniew Wrombel – szalenie skromny a jednocześnie jeden z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych basistów w Polsce.

Bilety w cenie 90 zł dostępne w przedsprzedaży w kasach MOK przy ul. Pułaskiego 6 i Sienkiewicza 63 oraz w cenie 100 zł godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów pod nr tel. 25 794 31 03 i 25 794 31 26.

 

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.