SPIN

25. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny

Aneta Borkowska piątek, 24 sierpnia 2018, 08:00 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 6 września (czwartek) na 25. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w ramach Dni Siedlec. Plac gen. Sikorskiego.

Podczas tegorocznej edycji tego wydarzenia do Siedlec zawitają zespoły folklorystyczne z Chorwacji (Kud Punat), Włoch (Glio Ventrisco), Północnego Cypru (Folklorystyczna Grupa Taneczna Centrum Młodzieżowego) i Słowacji (Omladina). Siedlczanie będą mieli możliwość podziwiać ich kunszt, tańce, stroje oraz pieśni ludowe, które ukażą różnorodność i bogactwo regionów, z których wywodzą sie nasi goście. W programie nie może zabraknąć oczywiście pięknego folkloru polskiego, który zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz.

Kud Punat z Chorwacji

Zespół założony został w 1973 r. i składa się z 80 tancerzy, wokalistów i muzyków. Działają w nim 3 sekcje: zespół tańca folklorystycznego, osoby grające na lokalnym instrumencie (tamburitza) oraz chór męski „Klapa Rašketa”. Od samego początku istnienia liderem i choreografem grupy jest Stanko Mihajlović.

Zespół posiada zróżnicowany repertuar, który reprezentuje zarówno wyspę, z której pochodzi, jak i tereny spoza Chorwacji. Artyści wykonują tradycyjne tańce lokalne wyspy Krk, folklorystyczne tańce z różnych części Chorwacji oraz tańce chorwackich mniejszości narodowych. Wszystkie występy prezentowane są w kostiumach typowych dla miejsca pochodzenia tańców.

Przez ponad 45 lat Klub Kultury i Sztuki „Punat” reprezentował Chorwację na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Europie i poza jej granicami.

Grupa Folklorystyczna Glio Ventrisco z Włoch

Zespół Glio Ventrisco został założony w kwietniu 1985 roku w Castelforte. Jego głównym celem było poszukiwanie i odkrywania na nowo starodawnych tradycji regionu rzeki Garigliano i południowego Pontine, miejsca pięknego, eleganckiego, ze szczególnymi ludźmi. Poprzez swoje występy zespół chce przekazywać dawne zwyczaje i obrzędy, których nowe pokolenia, zapatrzone w taniec i muzykę popularną, nie znają. Obecnie grupa liczy 50 członków.

Nazwa zespołu Glio Ventrisco pochodzi od nazwy rośliny typowej dla regionu śródziemnomorskiego, rozsianej po całym regionie, nazywanej we Włoszech „Lentisco”. Legenda głosi, że ta roślina wyrosła niegdyś w średniowiecznym miasteczku w centrum kraju, a jej wiosenne rozkwitanie tej było zapowiedzią powrotu emigrantów do ukochanej ojczyzny.

Tańce i pieśni są nieodłącznym elementem życia codziennego. Przedstawione w nich proste gesty podkreślają niezliczone trudności, z którymi musi zmagać się społeczność oddana pracy na roli, ale także szczęśliwe i wesołe momenty płynące ze wspólnie spędzanego czasu.

Folklorystyczna Grupa Taneczna Centrum Młodzieżowego z Północnego Cypru

Centrum Młodzieżowe jest charytatywną, pozarządową organizacją, która od 1986 roku na Północnym Cyprze prowadzi edukację w zakresie: tańca folklorystycznego Tureckiego Cypru, tańców stylizowanych i teatru.

W skład zespołu wchodzi sześć różnych grup wiekowych dla tańca folklorystycznego i dwie grupy dla teatru. Zespoły te kilkukrotnie uczestniczyły w festiwalach w Europie oraz Turcji. Ich głównym celem jest możliwość zwiedzania oraz poznawania nowych kultur oraz promocja własnej na całym świecie. Centrum należy do komitetu organizującego Międzynarodowy Festiwal w Nikozji oraz Dziecięcy Międzynarodowy Festiwal w Nikozji.

Zespół Folklorystyczny „Omladina” ze Słowacji

Zespół Folklorystyczny „Omladina” powstał w grudniu 2003 roku. Działa w Koszycach w północnej Słowacji. Jest to młoda grupa, która zdobyła już duże doświadczenie w zakresie tańców folklorystycznych, uczestniczyli w wielu festiwalach i niejednokrotnie występowali przed szeroką publicznością. Wszyscy członkowie grupy mają na swoim koncie liczne występy, ponieważ dawniej należeli do innych grup tanecznych w regionie.

Zespół nieustannie się rozwija. Na początku grupa składała się z 30 osób, teraz jest ich ponad 40. Członkowie są w wieku 30-32 lata. W skład grupy wchodzą 3 sekcje: taneczna, wokalna i muzyczna. Przez tych kilka lat grupa brała udział w prawie 30 wydarzeniach folklorystycznych w Słowacji i poza jej granicami.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz

Zespół został założony w 1972 r. w podsiedleckiej wsi Chodów. W gronie założycielskim znaleźli się: Alicja Siwkiewicz – instruktor teatru, reżyser, animator ruchu amatorskiego, Irena Karczewska – kierowniczka Klubu Rolnika w Chodowie, Zbigniew Myrcha – muzyk, tancerz, wieloletni członek PLZPiT „Mazowsze” oraz pierwsza choreograf Irmina Maksymiuk. W premierowym – dożynkowym koncercie na scenie stanęli mieszkańcy Chodowa.

Od 1980 roku zespół przeniósł swoją działalność do Siedlec przechodząc pod patronat Centrum Kultury i Sztuki. Przez pierwsze 25 lat grupą kierowała Alicja Siwkiewicz, będąc menadżerem zespołu i reżyserem widowisk obrzędowych i patriotycznych. Zespól stale rozwijał się włączając do swojego repertuaru tańce narodowe, lubelskie, żywieckie, rzeszowskie, słowackie, ukraińskie i wzbogacając repertuar wokalny. Grupa odbywała liczne tournée artystyczne. „Chodowiacy” także są laureatami wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich. Od 1 marca 2015 r. patronem „Chodowiaków” jest Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.

Obecnie zespół liczy 50 osób. Występująca młodzież to uczniowie gimnazjów i liceów. Koncertom towarzyszy 6 osobowa kapela. Kadrę stanowią: kierownik zespołu, choreograf – Bożena Wojciuk, kierownik kapeli, akordeonista – Tomasz Piros, nauczyciel śpiewu – Dariusz Różański, instruktor k-o, garderobiana – Jolanta Szymczyk.

reklama MOK

Możliwość komentowania jest wyłączona.