SPIN

Co zrobią radni? Emisja obligacji czy brak wypłat?

redakcja środa, 28 listopada 2018, 22:24 Siedlce

Radni muszą załatać tegoroczny budżet. Jutro będą głosować nad emisją 10 tysięcy obligacji na kwotę 10 mln złotych. Jeśli tego nie zrobią, w grudniu może nie być pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli.

Pieniądze z obligacji mają być przeznaczone na zwrot kosztów poniesionych na inwestycje – budowę tunelu, 3. etapu obwodnicy, remont ulicy Łukowskiej i Monte Cassino. Jeśli ich nie będzie, mogą pojawić się problemy.

Może się okazać, że miasto 2. stycznia stanie przed koniecznością wprowadzania programu naprawczego – mówi skarbnik Siedlec Kazimierz Paryła. – Taka decyzja położyłaby nas na łopatki. W grudniu nie byłoby pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli, obsługi i administracji, a to 10 milionów netto. To może oznaczać chaos, groźne zachowania banków w zakresie wymagalności ściągalności kredytów, przypomnę, że tych jest ponad 300 milionów. Odsetki, które płacimy, mogłyby wzrosnąć wielokrotnie – wylicza negatywne skutki skarbnik.

Ratować budżet trzeba, bo miastu nie udało się w październiku sprzedać działki przy ul. Warszawskiej. Planowano za nią 9,8 mln zł, ale do przetargu nikt nie stanął. Z kolei ostatnie 11 miesięcy obfitowały w inwestycje, które trzeba było zakończyć i spłacić.

Decyzja radnych o emisji obligacji ma położyć kres problemom.

Wejdziemy w nowy rok bez długów krótkoterminowych i wyjdziemy na prostą w zakresie zarządzania. Ruszymy z czystym kontem – mówi Kazimierz Paryła.

Początek sesji o godz. 9.

Jutro wszystko będzie zależało od radnych PiS, STS i radnego Roberta Chojeckiego. To oni mają w radzie większość (12 do 11 – od red.). Do tej pory wszyscy oni bez wahania podnosili rękę za takim łataniem dziury budżetowej, ale czy tak samo będzie po zmianie prezydenta? W sierpniu przeciwni emisji obligacji byli radni PO i Bezpartyjnych Siedlec – czy jutro zagłosują inaczej? Za stan budżetu miasta, a co za tym idzie za konieczność emisji obligacji, odpowiadają poprzednie władze, ale głosowanie pójdzie na konto nowych. Czy radni koalicji PiS-STS i Robert Chojecki zasłonią uszy na argumentację skarbnika?

Powiadom o wpisie

19 komentarzy

 1. na początek. dodano 11 miesięcy temu

  Przecież
  Radni PIS są w totalnej opozycji więc nie. Co , będą się podkładać nowemu.

 2. Marek dodano 11 miesięcy temu

  Ładne kwiatki. "Budujemy dalej" nie ma co. Miasto zaciemnić. Wstrzymać kasę najwyższego szczebla i kasa będzie.

 3. y. dodano 11 miesięcy temu

  Ciężki temat. Cokolwiek nie zrobią, zawsze w sumie będzie źle.

 4. MAX dodano 11 miesięcy temu

  Kudelskiego zlicytować na początek i myślę że starczy a jak zabraknie to następnych po kolej nie ma litości czas na rozliczanie

 5. Anonim dodano 11 miesięcy temu

  A miało być tak cacy czego to były prezydent nie zrobił. A sie okazało za idiotow mają ludzi?

 6. siedlczanin dodano 11 miesięcy temu

  Czy dobrze kojarzę, że w Siedlcach rządzi jaśnie oświecony Sitnik?On ma receptę na wszystko…

  • Do Siedlczanina dodano 11 miesięcy temu

   Trochę szacunku , drogi panie siedlczaninie, wyraża się pan w tak niewybredny sposób o nowym Prezydencie miasta, a nie o kimś z pana piaskownicy !!

  • do siedlczanin dodano 11 miesięcy temu

   Czyli, że Sitnik narobił długów w 5dni? Logika pokrętna

 7. Reformy Platformy dodano 11 miesięcy temu

  Zlicytujemy nie tylko Kudelskiego
  Wszystkich Polaków puścimy z torbami
  albo w skarpetkach……

 8. Pensje dodano 11 miesięcy temu

  Biedni nauczyciele, co oni poczną, nie przypominam sobie aby za Kudelskiego martwili się o swoje pensje, po prostu zawsze były na czas

  • o matko dodano 11 miesięcy temu

   A jednak istnieją ludzie, którzy żyją bez mózgu. Chociaż mam nadzieję, ze to jakiś PiS-człowiek takie głupoty wypisuje, bo jeśli ktoś naprawdę tak myśli to ten świat niedługo zginie.
   To radni z PiS pokazali że mają w d… nauczycieli i administrację. Jakby prezydent był z PiS (a obligacje to pomysł za Kudelskiego) to by byli na TAK, a jedne by pewnie wstał i krzyczał Brawo jak to ma w zwyczaju.

 9. bez mózgu dodano 11 miesięcy temu

  Czy dobrze pamiętam, że Sitnik szedł po władzę z hasłem dość zadłużania miasta… czy jakoś tak?

  • hm dodano 11 miesięcy temu

   nick zobowiązuje – rzeczywiście"bezmózgu":-)

 10. Janek dodano 11 miesięcy temu

  Czas spierd* z tego popapranego miasta zakompleksionych ludzi bez wizji ! Ileż można łykać pseudo kulturę serwowaną przez ośrodki utrzymywane przez miasto, rozpadający się park, szkoły wyglądające jak z lat 50, pseudopolityków, którzy zmieniają partie jak rękawiczki i … mógłbym tak do jutra wymieniać… wszystko tonie w długach, a wy się potraficie tylko nawzajem oskarżać

 11. Krzysztof dodano 11 miesięcy temu

  Pomału okazuje się jaki to wspaniały " budżet" zaproponowała poprzednia ekipa. A dziś listopad i mówi się o braku wypłaty dla m.inn. nauczycieli.

 12. Bożena dodano 11 miesięcy temu

  Dlaczego od razu nie wypłacić nauczycielom!!! Może Państwo z Rady Miasta pozostaną bez pieniędzy na Święta? Trochę sprawiedliwości i przyzwoitości! Podobno Siedlce to miasto przyjazne (?)

  • aga dodano 11 miesięcy temu

   spółki miejskie sprzedać i na wypłaty będzie kasa.

 13. aga dodano 11 miesięcy temu

  sprzedaż spółek miejskich optymalne rozwiązanie dla miasta zastrzyk gotówki na pewien czas zaspokoi potrzeby finansowe. Jeden szkopuł sprzedajemy tylko raz.

 14. Ola dodano 11 miesięcy temu

  Panowie z Rady Miasta, okażcie honor! Kapitan zawsze schodzi z tonącego, a raczej zatopionego przez Was samych statku jako ostatni. Najpierw zapłaccie Wy i Pan Kudelski!!!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?