SPIN

„Moda niemożliwa” – spotkanie w Karoliną Sulej

Aneta Borkowska czwartek, 13 czerwca 2019, 11:40 Społeczeństwo

„Moda niemożliwa” – pod takim hasłem będzie przebiegało najbliższe spotkanie w ramach cyklu VITOexTrEAM. Gościem będzie Karolina Sulej.

Opowieść o Zagładzie poprzez ubranie, wygląd, dbanie o siebie, kobiecość, męskość, kwestie estetyczne – jest wciąż ziejącym brakiem w narracji o Holokauście, który należy uzupełnić skrupulatnie, bez uprzedzeń i słuchając uważnie świadectw i przedmiotów. Rozmowa o wyglądzie, rzeczach, może zmienić popularny obraz obozu, ale też pogłębić naszą wiedzę o tym, co znaczy być człowiekiem.

„Ubieranie się jest moim zdaniem – paradoksalnie – tak niedocenione i pogardzane jako dziedzina kultury, jak powinno być analizowane i doceniane jako wyraz „bycia sobą”, artyzmu, kultury, który możemy praktykować nawet w najstraszliwszych warunkach. Moda wydaje się w potocznym postrzeganiu fanaberią, ekscesem czasu pokoju i dobrobytu. Tymczasem to, w jaki sposób się ubieramy, dbamy o nasze ciała, jest najbliższym nam, codziennym przeżywaniem kultury i budowaniem tożsamości. Także w czasie najtrudniejszym z trudnych. Obraz więźnia w pasiaku, jaki wyłania się z dotychczas przeanalizowanych źródeł historycznych ­ jest uogólnieniem, które kwestionują Ocaleni świadkowie. Opowiem o roli ubrań, sposobie ich noszenia, ich porządkowania i obdarzania znaczeniem – w czasie Zagłady.

Będzie więc to opowieść o modzie, która nie zniknęła, aż do końca makabrycznej wędrówki ofiar poprzez kolejne etapy Holokaustu. Będzie to też zapowiedź książki „Moda w Auschwitz. Opowieści ubrań o Zagładzie”, nad którą właśnie pracuję.”

Karolina Sulej – dziennikarka, reporterka, związana z „Wysokimi Obcasami” i „Wysokimi Obcasami Ekstra”, „Pismem” i „Vogue”, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku Modni. Od Arkadiusa do Zienia (2015) i książki reportażowej, nominowanej do nagrody im. Teresy Torańskiej, Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island ( 2018), współautorka zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny. Wraz z Sylwią Chutnik i Mateuszem Kubikiem prowadzi na YouTube program „Barłóg Literacki” o książkach i czytelnictwie. Wraz z Jackiem Brzezińskim, Arturem Ganszyńcem i Mateuszem Kubikiem pracuje nad projektem interaktywnej książki opartej na non-fiction „Wanderlust”, w firmie Different Tales. W przeszłości była m.in. kuratorką sekcji eksperymentalnej Miesiąca Fotografii w Krakowie 2013, wicenaczelną magazynu o stylu życia „Exklusiv“, redaktor prowadzącą magazynu „Podróże”. Jest absolwentką Polskiej Szkoły Reportaż.

Spotkanie 27 czerwca w Siedlcach w auli Instytutu Biologii UPH przy ul. Prusa 12. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?