SPIN

Radni województwa za przekształceniem Akademii w Uniwersytet

redakcja poniedziałek, 18 stycznia 2010, 16:30 Aktualnie
Akademia Podlaska od lat stara się o miano uniwersytetu. Tu z samorządowcami: jedno z pierwszych spotkań w tej sprawie. Pałac Ogińskich; 15 lutego 2008r. Fot. AB

Akademia Podlaska od lat stara się o miano uniwersytetu. Tu z samorządowcami: jedno z pierwszych spotkań w tej sprawie. Pałac Ogińskich; 15 lutego 2008r. Fot. AB

Radni województwa mazowieckiego poparli dziś inicjatywę przekształcenia Akademii Podlaskiej w Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach – czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego. – To olbrzymia szansa nie tylko dla uczelni, ale i dla całych Siedlec –  skomentował tę decyzję marszałek Adam Struzik.

O poparcie inicjatywy wystąpił do marszałka rektor Akademii Podlaskiej – prof. dr hab. Antoni Jówko. Akademia Podlaska spełnia odpowiednie wszelkie wymogi formalne  pozwalające jej na przekształcenie się w uniwersytet. W tej chwili ma sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora.

Sejmik poparł powstanie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, biorąc pod uwagę rolę, jaką ma do odegrania uczelnia o takim prestiżu. Zdaniem radnych działalność uniwersytetu wpłynie na zwiększenie szans edukacyjnych młodzieży z terenów środkowo-wschodniej Polski – szczególnie z uboższych rodzin. Zaowocuje też poszerzeniem możliwości naukowo-badawczych środowiska akademickiego. Ponadto stworzą się dodatkowe możliwości dla integracji środowisk polonijnych Białorusi i Ukrainy.

Źródło: Urząd Marszałkowski, opr. bg

 

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?