SPIN

Policja ostrzega przed oszustami

redakcja piątek, 22 stycznia 2010, 18:52 Siedlce
Mają jeden cel – okraść Fot. AB

Mają jeden cel – okraść Fot. AB

Podają się za członków rodziny, pracowników administracji, instytucji państwowych, organizacji charytatywnych… mając jeden cel – okraść. Dlatego policja wystosowała pismo z informacjami jak nie stać się ofiarą włamywaczy.

– Po pierwsze sprawdzajmy dokumenty osób podających się za pracowników administracji lub instytucji charytatywnych. Jeżeli możemy dzwońmy do firm, na które powołują się te osoby. Włamywacze najczęściej proszą o możliwość sprawdzenia przewodów wentylacyjnych lub kuchenki. Warto pamiętać, że wizyty pracowników administracyjnych są poprzedzane telefonem.

– Innym sposobem stosowanym przez oszustów jest prośba o pozostawienie wiadomości dla sąsiadów. Gdy my idziemy do długopis i kartkę złodzieje mają możliwość wejścia do naszych mieszkań.

– Bądźmy ostrożni kupując od obnośnych sprzedawców. Zdarza się, że podczas prezentacji dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów, giną nam pieniądze i biżuteria. Dodatkowo jeśli zdecydowaliśmy się na zakup prezentowanych rzeczy nie płaćmy zaliczek lub rat do ręki. Takie wpłaty zawsze można zrobić na poczcie.

Jeśli osoby, które wpuściliśmy do mieszkania wydadzą nam się podejrzane nie wpadajmy w panikę. Spróbujmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów z ich wyglądu. Najlepiej iść wtedy  pod pozorem pożyczenia pieniędzy do sąsiada i tam dyskretnie poprosić go o zawiadomienie policji. Jeśli nie mamy takiej możliwości po wyjściu oszustów zadzwońmy od razu na policję.

opr. ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?