SPIN

RAK – tabu, które trzeba przełamać

redakcja sobota, 27 lutego 2010, 17:00 Siedlce, Wydarzenia

Przedłużyć życie o co najmniej dwa lata. Takie założenia mają gminy, które przyłączyły się do konkursu „Zdrowa Gmina”. Konkursu wartego 100 tys. zł na ratowanie zdrowia.

Jego głównym celem jest zwiększenie „zgłaszalności” na badania profilaktyczne w kierunku chorób nowotworowych głównie raka piersi, szyjki macicy oraz jelita grubego.

"Ludzie na wsiach nie mają często dostępu do wielu specjalistów" - mówi Halina Płochocka Fot.AB

"Ludzie na wsiach nie mają często dostępu do wielu specjalistów" - mówi Halina Płochocka Fot.AB

– Chcemy dotrzeć do ludzi, którzy mieszkają czasem w bardzo odległych miejscowościach, wsiach – mówi Halina Płochocka, pielęgniarka naczelna z siedleckiego Zakładu Opieki Medycznej Centrum . – Tam ludzie nie mają często dostępu do wielu specjalistów i możliwości aby sobie od tak pójść i prywatne zrobić badania. A czasami po prostu wstydzą się poprosić o skierowania – dodaje.

Profilaktyka nie kosztuje

Do konkursu zgłosiły się gminy: Domanice, Latowicz, Paprotnia oraz Wodynie. Współpracując będą walczyć o główną wygraną. A jest o co, bo gmina, której uda się namówić na badania profilaktyczne największą liczbę swoich mieszkańców otrzyma 100 tys. zł na dalszą profilaktykę.

– Chcemy objąć opieką siedemdziesiąt procent kobiet i czterdzieści procent mężczyzn – mówi Halina Płochocka. – Zwiększyć zainteresowanie ludzi i władz profilaktyką, a mniejszą wagę skierować na leczenie. Gdyż to pierwsze prawie nic nie kosztuje, a leczenie pochłania ogromne pieniądze. Wiem, że jest to praca na kilka ładnych lat, ale przynosi w innych krajach efekty, więc warto – dodaje.

Gminy w ramach konkursu będą nie tylko prowadziły działalność edukacyjną, ale również umożliwią wykonanie tych badań. W gminach w wyznaczonych porach będzie podstawiany mammobus, a na badania oddalone od miejsca zamieszkania pacjenci będą dowożeni. I tutaj z pomocą przychodzi Centrum, które wesprze akcję ze swojej strony zarówno lekarzami specjalistami, pielęgniarkami, jak i przeszkolonymi edukatorami. Mieszkańcy gmin będą mogli  także porozmawiać o wstydliwych dla nich sprawach oraz o sposobach zminimalizowania ryzyka zachorowania na raka.

Mam nadzieję, że to pomoże przełamać temat tabu dotyczący raka – mówi Artur Prusaczyk Fot.AB

Mam nadzieję, że to pomoże przełamać temat tabu dotyczący raka – mówi Artur Prusaczyk Fot.AB

Przełamać tabu

– Mam nadzieję, że to pomoże przełamać temat tabu dotyczący raka – mówi Artur Prusaczyk, ginekolog położnik z Centrum. – Czasem ludzie mówią, że się nie badają, bo jeszcze mi coś wykryją, ruszą i będzie tragedia. To myślenie chcemy w ludziach zmienić i wierzę, że się uda – dodaje.

Głównym organizatorem jest Polska Unia Onkologii. Patronat nad konkursem objęli m.in.: Maria Kaczyńska, prezydentowa, Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, Adam Struzik, marszałek mazowiecki. Gala Finałowa Konkursu i ogłoszenie wyników odbędzie się w pod koniec września 2010 roku.

ab

 


Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?