SPIN

Pomnik Wolności – Twój pomnik

Aneta Borkowska czwartek, 4 marca 2010, 19:02 Siedlce, Wydarzenia

Wybudowany w 1933 roku upamiętniać miał piętnastą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Na Placu 11 Listopada (obecnie Wolności) stał przez 8 lat, bo w 1941 roku został wysadzony przez hitlerowców. W listopadzie tego roku Pomnik Wolności będzie odbudowany..

"Chcę by siedlczanie mogli powiedzieć o tym pomniku Mój Pomnik" - Sylwester Czyżyk Fot.AB

"Chcę by siedlczanie mogli powiedzieć o tym pomniku Mój Pomnik" - Sylwester Czyżyk Fot.AB

Głównymi inicjatorami są: Sylwester Czyżyk, siedlecki radny i przewodniczący oddziału NSZZ „Solidarność” oraz Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec. Pomnik, który już za kilka miesięcy powstanie będzie wierną kopią tego z 1933 roku. Wykonany z czerwonego piaskowca, będzie miał te same ozdoby, wysokość oraz szerokość. Projekt wyniesie poniżej 14 tys. euro. Budowa będzie droższa.

„Chcemy by był nasz”

Kilka kieleckich firm już zadeklarowało, że podejmie się tej budowy. O tym kto wygra, zadecyduje przetarg. Pierwszy pomnik powstał z darowizn. Inicjatorzy mają nadzieję, że tym razem będzie tak samo.

– Bardzo zależy nam, aby do tej odbudowy przyłączyli się mieszkańcy – mówi Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec. – Nie chcemy, by był on wzniesiony dla jednego sponsora. Chcemy by był nasz, wszystkich mieszkańców – dodaje. Sylwester Czyżyk apeluje z kolei, aby każdy kto ma archiwalne zdjęcia pomnika dostarczył je do magistratu.

– To bardzo ułatwiłoby oraz przyspieszyło jego odbudowę, ponieważ posiadamy niewiele materiałów z tamtego okresu – tłumaczy.

„Mój pomnik”

Zdjęcie z momentu wysadzania Pomnika Wolności z 1941 roku Fot.UM

Zdjęcie z momentu wysadzania Pomnika Wolności z 1941 roku Fot.UM

– Żyjemy w dobrym czasie i nie myślimy o tym co było – opowiada Kudelski. – Nie jesteśmy głodni, mamy dach nad głową, możemy się uczyć, jesteśmy w Unii bezpieczni od wojny. Jesteśmy wolni. Ten pomnik ma nam wszystkim przypomnieć, że nie zawsze tak było. Ma przypominać, że nasza wolność została w ciężki sposób wywalczona – dodaje.

Już niedługo powstanie strona: www.pomnikwolnosci.siedlce.pl Na niej wszyscy mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się szczegółów na temat odbudowy pomnika.

– Chcę, by siedlczanie dzięki tym darowiznom mogli powiedzieć o tym pomniku „Mój pomnik” – podsumowuje Czyżyk.

 

ab

Apel od inicjatorów:

Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wolności zwraca się z gorącą prośbą do Mieszkańców Siedlec o przekazywanie na wskazane konto dobrowolnych wpłat, które zostaną przeznaczone na odbudowę pomnika. Członkami Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wolności staja się wszystkie osoby prawne i fizyczne, które dokonają jakiejkolwiek wpłaty finansowej na realizacją powyższego projektu.

Wszyscy darczyńcy jeżeli będą tego sobie życzyli, zostaną uhonorowani poprzez wpis i umieszczeni w specjalnym miejscu w strukturze pomnika.

Wpłat można dokonywać na konto Urzędu Miasta Siedlce:

92 1020 4476 0000 8602 0022 0673

z dopiskiem „Odbudowa Pomnika Wolności”

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?