SPIN

Więcej bezrobotnych w lutym

Beata Głozak środa, 17 marca 2010, 10:54 Siedlce
Stopa bezrobocia systematycznie rośnie. Zarejestrowanych bezrobotnych jest ogółem 7048. Fot. AB
Stopa bezrobocia systematycznie rośnie. Zarejestrowanych bezrobotnych jest ogółem 7048. Fot. AB

W porównaniu ze styczniem o ponad 200 wzrosła w lutym liczba osób bezrobotnych z terenu powiatu i miasta. Nie jest to jednak efekt masowych powrotów z zagranicy o czym alarmują w ostatnim czasie media ogólnopolskie.

Stopa bezrobocia cały czas podnosi się chociaż nadal jest niższa niż średnia krajowa. W ubiegłym miesiącu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Siedlcach zarejestrowało się 741 bezrobotnych osób a wyrejestrowało się 531. Liczba bezrobotnych wynosi 7 048 w tym kobiet: 3 375. Czy powinniśmy zatem obawiać się gwałtownego wzrostu liczby bezrobotnych?

– Wydaje mi się, że na razie nie – uspokaja Ewa Marchel, dyrektor PUP. Dodaje jednocześnie, że w najbliższym czasie powinny ruszyć prace sezonowe, w których znaczna część osób znajduje zatrudnienie. Mamy zatem kolejny przykład negatywnego wpływu zimy. Zazwyczaj o tej porze prace w budownictwie już trwały. Jednak, jak podkreśla Marchel, bardziej niż zima winni są ludzie.  Aż 188 osób spośród „nowych” bezrobotnych nie pracowało do tej pory nigdzie.

– Trzeba głośno mówić o tym, że część z nich w ogóle nie jest zainteresowana znalezieniem pracy i korzystania z programów aktywizacyjnych. Nie zgłaszają się do nas, wypadają ze statystyk a potem znowu przychodzą.

W siedleckim urzędzie pracy pod koniec minionego roku zanotowano wzrost o niemal 80 proc. liczby osób z prawem do zasiłku, czyli takich które przepracowały co najmniej rok.

bg

Komentarze (1)

  1. nina dodano 13 lat temu

    nie rozumiem jak można mając około 30 lat ani razu nie pracować? A potem ci ludzie wyciągają rękę po moje pieniądze :/

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?