SPIN

MARCINIUK: Politycy stają się celebrytami

Beata Głozak poniedziałek, 22 marca 2010, 15:57 Komentarze, Wydarzenia
Tomasz Marciniuk, radny, pełnomocnik PiS w powiecie siedleckim: Problem niskiej frekwencji to problem tabloidyzacji polityki. Fot. AB

Tomasz Marciniuk, radny, pełnomocnik PiS w powiecie siedleckim: Problem niskiej frekwencji to problem tabloidyzacji polityki. Fot. AB

Zgadzam się, że powinniśmy robić wszystko aby jak najwięcej osób zachęcić do wzięcia udziału w wyborach. Nie mam jednak złudzeń, że wysyłanie takich zaproszeń w znikomym stopniu może się do tego przyczynić.

Przecież w każdej kampanii nasze skrzynki na listy zarzucane są dziesiątkami ulotek, a na każdym rogu z billboardów i słupów ogłoszeniowych spoglądają na nas setki kandydatów. Trudno zatem sądzić, że Polacy nie wiedzą o nadchodzących wyborach.

Problem tkwi gdzieś indziej. Moim zdaniem wyższą frekwencję może zapewnić zmiana retoryki prowadzonych kampanii wyborczych. Nieprzypadkowo frekwencja w wyborach samorządowych jest wyższa niż w parlamentarnych, a najmniej ludzi chodzi na wybory europejskie. W samorządzie rozmawia się o konkretach, z których władzę bardzo łatwo rozliczyć. Wybory europejskie to dla średnio zainteresowanego wyborcy całkowita abstrakcja.

Sama ulotka niewiele zmieni. Problemem nie jest brak dostatecznych informacji o wyborach, ale tabloidyzacja polityki.

Dzisiaj, zamiast rozmawiać o konkretnych sprawach mających wpływ na poziom życia milionów Polaków, część polityków wciela się w rolę celebrytów dążąc za wszelką cenę do obecności w mediach. W ten sposób miejsce poważnej debaty zajmują gadżety i wzajemne uszczypliwości. To również kamyczek do ogródka mediów, które goniąc za sensacją tracą z pola widzenia rzeczywiste problemy. I znów gorzej sytuacja wygląda w mediach ogólnopolskich podczas gdy w lokalnych i regionalnych w centrum uwagi są przede wszystkim sprawy autentycznie interesujące okolicznych mieszkańców.

Problem niskiej frekwencji nie jest to zatem sprawa lenistwa uprawnionych do głosowania, ale oderwania debaty z udziałem polityków i mediów od wyborców.

Komentarze (1)

  1. taki jestes madry??? dodano 12 lat temu

    Ok to co napisales to prawda ale czy ty nie jestes tego przykladem? Przez pojawienie sie na kazdej imprezie nie zwiazanej z polityka pokazujesz ze to prawda. Nie szufladkoj innych bo sam bedziesz szuflatkowany. Bycie w zarzadzie klubu sportowego i pokazywanie sie na meczach to nic innego o czym piszesz. Chodzi mi o Osemke Siedlce. A ten klub prowadzi dziwna polityke , okrada z wynagrodzen zawodnikow dajacych z siebie wszystko i nie placi za nich skladek zdrowotnych. NIEŁADNIE! przepraszam za bledy i brak polskich znakow z pospiechu.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?