SPIN

A jednak. Siedlecki szpital wojewódzki do komercjalizacji

Beata Głozak poniedziałek, 22 marca 2010, 16:09 Siedlce
Szpital do komercjalizacji. Fot. AB

Szpital do komercjalizacji. Fot. AB

Jak informowałyśmy w sobotę, dzisiaj miała zapaść decyzja w sprawie przekształcenia siedleckiego szpitala wojewódzkiego. I zapadła. Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego zdecydowali. Placówka do komercjalizacji.

W informacji prasowej przesłanej do naszej redakcji czytamy, że:

„Funkcjonowanie placówki w Siedlcach w obecnej strukturze organizacyjnej jest niekorzystne z uwagi na ograniczenie możliwości wykorzystania potencjału pracowników o wysokich kwalifikacjach, jak również możliwości wykorzystania wysokiej klasy sprzętu (ograniczenie – kontrakt z NFZ). Szpital zatrudnia ponad 1100 osób, w tym ponad 200 lekarzy, ponad 500 pielęgniarek i położnych, a także: magistrów farmacji, analityki, rehabilitacji, techników farmacji, fizjoterapii, kinezyterapii, pozostały personel medyczny, personel administracyjny, ekonomiczny i techniczny, pracowników obsługi gospodarczej i technicznej. W szpitalu funkcjonuje kilkanaście oddziałów, zespół poradni specjalistycznych oraz dział diagnostyczny. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach realizuje procedury jednodniowe, które wykonywane są w ośrodkach hospitalizacji jednodniowej, działających przy oddziałach szpitalnych.
W 2009 r. wzrosły koszty funkcjonowania szpitala. Kolejnym problemem jest długi okres dochodzenia należności. Na sytuację szpitala wpływa też niewspółmierny wzrost kosztów w stosunku do pozyskiwanych przychodów.

Brak środków finansowych na bieżącą działalność, jak również brak możliwości poprawy sytuacji finansowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach w najbliższym czasie spowodowały konieczność podjęcia zasadniczych decyzji związanych z dalszym funkcjonowaniem szpitala.

W wyniku decyzji sejmiku z lipca 2009 roku, została powołana spółka prawa handlowego pod nazwą: Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Siedlcach, w której Samorząd Województwa Mazowieckiego objął 100 proc. udziałów. Spółka podjęła czynności związane z przygotowaniami do rozpoczęcia działalności medycznej.

Dzisiejsza uchwała o likwidacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach sprawi, że formalnie przestanie istnieć dotychczasowy podmiot funkcjonujący w formie SPZOZ. Przez cały czas świadczenia zdrowotne będą udzielane w takim samym zakresie przez NZOZ utworzony przez Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o.”

Źródło: SWM

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?