SPIN

25.III. Bez religii byłoby lepiej? Spotkanie Krytyki

Beata Głozak wtorek, 23 marca 2010, 02:07 Kultura, Wydarzenia

Już dzisiaj 25 marca o godzinie 19. w siedzibie stowarzyszenia tutajteraz odbędzie się Spotkanie Czwartkowe Klubu Krytyki Politycznej. Wstęp jest jak zawsze wolny.

źródło alterkino.org

źródło alterkino.org

Tym razem organizatorzy zapraszają na projekcję filmu Richarda Dawkinsa „Źródło wszelkiego zła?”. Jest to dwuczęściowy dokument o dowodach na to, że świat bez religii byłby lepszy. Reżyser przedstawia dwa światy: religii i nauki. Chce pokazać, że ta pierwsza jest przyczyną poważnych konfliktów (np. w Jerozolimie). Dawkins próbuje w sposób racjonalny wytłumaczyć powszechność zachowań religijnych oraz kwestionuje zasady moralne zawarte w Biblii i szuka świeckich podstaw etyki. Dokument zawiera wypowiedzi wielu osób z obydwu stron barykady ateistyczno-religijnej.

Część 1 – Bóg urojony

Dawkins rozpoczyna program opisując potencjalnych morderców… którzy chcieliby zabić nas i samych siebie, ponieważ są motywowani tym co uważają za najwyższy idealizm. Twierdzi, że proces nie-myślenia nazywany wiarą nie jest metodą zrozumienia świata, ale wręcz przeciwnie, powoduje podziały, jest niebezpieczny oraz stoi w zasadniczej opozycji do współczesnej nauki i metod naukowych.

Część 2 – Wirus wiary

W drugiej części filmu Dawkins zajmuje się problemem religijnej moralności oraz zagrożenia religijną indoktrynacją dzieci.

opr. bg


Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?