SPIN

Przestępczość w naszym mieście

Aneta Borkowska środa, 24 marca 2010, 19:15 Siedlce, Wydarzenia
W minionym roku stwierdzono mniej przypadków bójek lub pobicia Fot.AB

W minionym roku stwierdzono mniej przypadków bójek lub pobicia Fot.AB

Siedlecka policja przygotowała raport o przestępczości w naszym mieście w roku 2009. Niestety mimo wysokiej wykrywalności liczba przestępstw wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego.

W Siedlcach stwierdzono 3165 przestępstw, w tym m.in.:
4 zabójstwa, których sprawcy zostali ustaleni,
2 zgwałcenia, umorzono postępowanie,
33 kradzieże samochodów, wykryto 16,
588 kradzieży z włamaniem, złapano 200 złodziei,
112 rozbojów, z czego zatrzymano 65 wandali,
104 przestępstwa narkotykowe, wykryto praktycznie 100%. Najczęściej zabezpieczanymi narkotykami w mieście była marihuana i amfetamina oraz tabletki ecstazy.
285 przestępstw drogowych, zanotowano 53 wypadki drogowe w których zginęła 1 osoba a 63 osoby zostały ranne. Policji zgłoszono 1170 kolizji drogowych. Główną przyczyną był alkohol.

Policjanci Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego i Wydziału Prewencji ujawnili 9667 wykroczeń, w tym m.in.:
3886, dotyczyły naruszenia przepisów bezpieczeństwa i porządku na drogach,
748, naruszenia przepisów dotyczących obyczajności publicznej,
664, naruszenia przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości,

Przyczyną wzrostu przestępczości jest bezrobocie Fot.AB

Przyczyną wzrostu przestępczości jest bezrobocie Fot.AB

W minionym roku stwierdzono mniej przypadków bójek lub pobicia. Za to zwiększyła się nieznacznie liczba uszkodzenia mienia i „pożyczenia sobie” samochodu. Odnotować należy również wzrost przestępstw popełnianych przez nieletnich. Większość tych sprawców to uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, w mniejszym stopniu szkół średnich. Pokrzywdzonymi przez małoletnich były osoby w starszym wieku, kobiety oraz osoby pod wpływem alkoholu. Ich łupem padały głównie: pieniądze, rowery, telefony komórkowe, odzież, obuwie i artykuły żywnościowe. Policyjne analizy wskazywały, że na terenie miasta najbardziej zagrożonymi dzielnicami pozostają Śródmieście oraz osiedla 1000-lecia i Warszawska. Dominuje tam przestępczość drobna o niewielkich stratach.

Policja jako przyczynę zwiększenia się przestępczości w Siedlcach wskazała głównie bezrobocie. Skutkuje ono niedostatkiem środków utrzymania, co w wielu wypadkach  przyczynia się do poszukiwania dochodów, nie zawsze w sposób zgodny z prawem.

źródło KMP Siedlce opr. ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?