SPIN

Wielkie zmiany w Urzędzie Miasta

Aneta Borkowska wtorek, 30 marca 2010, 12:32 Siedlce, Wydarzenia
Czy przewodniczący Mariusz Dobijański skorzysta z możliwości wyłączenia mikrofonu radnym? Fot.AB

Czy przewodniczący Mariusz Dobijański skorzysta z możliwości wyłączenia mikrofonu radnym? Fot.AB

W przyszłym miesiącu w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Siedlce będzie remont. Remont  po którym nasi radni będą mogli poczuć się jak w Sejmie.

– Chcemy zakupić sprzęt cyfrowy wysokiej jakości do nagrywania obrad, bo w tym momencie korzystamy jeszcze z bardzo starego na kasety – mówi Sławomir Marchel, sekretarz miasta.  – Oraz wprowadzimy elektroniczny system głosowania – dodaje.

To sprawi, że wyniki będą od razu wyświetlały się na tablicy. Teraz bowiem radni  podczas głosowania podnoszą rękę i po sesji nie zawsze wiadomo kto za czym się opowiedział. Elektroniczny zapis pozwoli to sprawdzić. Siedleccy radni będą mieli także do dyspozycji „swoje” mikrofony. To jednak da przewodniczącemu rady potężną władzę. Otóż będzie on mógł wyłączyć mikrofon temu, który będzie mówił za dużo i nie na temat. Te wszystkie nowości mają usprawnić prowadzenie obrad. Jaki będzie tego koszt? Prawie 2 mln zł., a wszystko w ramach funduszy unijnych. Siedlce dostały bowiem 1 mln. 800 tys. zł.

Szkolenia za „obce” pieniądze

Oprócz ulepszeń sesyjnych miasto przeprowadzi szereg szkoleń dla swoich pracowników. Będą to m.in. szkolenia administracyjne dla 200 osób, komputerowe dla 50 oraz typowo specjalistyczne jak organizacja pracy czy informatyczne.

Taki sposób głosowania będzie już niedługo historią Fot.AB

Taki sposób głosowania będzie już niedługo historią Fot.AB

– Te szkolenia to wielka radość dla urzędu, bo nie wydamy na nie ani jednej złotówki z budżetu – wyjaśnia Sławomir Marchel. – Pozwolą także na podniesienie  kwalifikacji naszych pracowników, a co tym idzie usprawnią obsługę interesantów miasta – dodaje.

Dodatkowo miasto zakupi oprogramowanie, które umożliwi  zasięganie opinii  mieszkańców w przeróżnych sprawach wiązanych ze Siedlcami.

– Podam taki przykład jak niedawne referendum – wyjaśnia sekretarz Marchel. – Musieliśmy wynająć firmę, która opinię publiczną dla nas badała. Mając takie oprogramowanie umożliwimy mieszkańcom głosowanie i wypowiedzenie się  bezpośrednio, bez konieczności wydawania pieniędzy – dodaje.

Urząd Miasta realizuje właśnie program „Usprawnień Zarządczych” w ramach unijnego projektu „Modernizacja  Zarządzania w Administracji Samorządowej”. Będzie on trwał od stycznia do końca roku.

ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?