SPIN

Chcieli etatów dostali brawa

Aneta Borkowska środa, 7 kwietnia 2010, 14:52 Wydarzenia
-"Strażnicy nie mogą tylko chcieć ratować życie, oni muszą móc je uratować" - Sławomir Garucki Fot.AB

-"Strażnicy nie mogą tylko chcieć ratować życie, oni muszą móc je uratować" - Sławomir Garucki Fot.AB

W Siedlcach na jednego strażnika miejskiego przypada 3 tys. mieszkańców. To trzykrotnie więcej niż w Warszawie i dwukrotnie więcej niż w Płocku. Mimo tego siedlecka straż miejska ma jedne z najlepszych wyników na Mazowszu. Funkcjonariusze chcą etatów a władze zamiast tego biją im brawo dziękując za ich sprawność.

W minionym roku wyraźnie zwiększyła się ilość ujawnionych wykroczeń. Strażnicy pouczyli ponad 10 tysięcy osób i nałożyli 3,5 tysiąca mandatów na kwotę blisko pół miliona złotych.

– Bardzo skutecznie podejmujemy wszelkie interwencje, co świadczy przede wszystkim o dużym profesjonalizmie – mówi Sławomir Garucki, komendant siedleckiej Straży Miejskiej. Zapewnia jednocześnie, że na laurach nie spoczną. Tym bardziej że, jak dodaje, ich praca przynosi konkretne efekty. Przykład? – Kierowcy do tej pory nagminnie parkowali na miejscach dla niepełnosprawnych – wyjaśnia Garucki. – Dzisiaj z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że po naszych interwencjach te miejsca są już wolne i parkują na nich tylko osoby uprawnione – dodaje.

Defibrylator jest potrzebny

Siedlecka Straż Miejska ma jedne z najlepszych wyników na Mazowszu Fot.AB

Siedlecka Straż Miejska ma jedne z najlepszych wyników na Mazowszu Fot.AB

Pytanie kto zainterweniuje w imieniu samych strażników, którzy zabiegają o zwykły defibrylator? W ubiegłym roku dwa razy funkcjonariusze musieli udzielać pomocy medycznej poszkodowanym dopóki nie przyjechała karetka.

– Taki defibrylator to poprawa bezpieczeństwa – tłumaczy komendant. – Bo strażnicy nie mogą tylko chcieć ratować życie, oni muszą móc je uratować – dodaje.

Defibrylator to nie jedyny problem siedleckiej straży miejskiej. Większym jest po prostu brak ludzi.

– Obecnie pracuje ich dwudziestu siedmiu a ja potrzebuję osiem etatów więcej, po dwa w każdym roku – wylicza Sławomir Garucki.

Nagrodą są brawa

Pod tym względem Siedlce to fenomen na całym Mazowszu. Tylko u nas na jednego strażnika przypada 3 tys. mieszkańców. W Warszawie zaledwie tysiąc. Dane szokują. Tym bardziej dumą może napawać fakt, że siedlecka komenda ma jedne z najlepszych wyników w województwie.

-"Nasi strażnicy jak się okazuje są po prostu bardziej sprawni od innych" - Wojciech Kudelski Fot.AB

-"Nasi strażnicy jak się okazuje są po prostu bardziej sprawni od innych" - Wojciech Kudelski Fot.AB

– Wydaje mi się, że najlepszą formą podziękowań dla komendanta i jego pracowników będą głośne brawa – powiedział poważnie Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec na ostatniej sesji miejskiej.

Władze podziękowały strażnikom z takim zrozumieniem problemu, że nie na miejscu wydawało się proszenie o przyziemny defibrylator czy jeszcze bardziej przyziemne etaty. Bo jak podkreślił prezydent naszego miasta: – Nasi strażnicy, jak się okazuje, są po prostu bardziej sprawni od innych. Jeśli faktycznie będzie potrzeba aby zwiększyć ilość etatów to się temu przyjrzymy – dodał.

ab

3 komentarze

 1. dr House dodano 12 lat temu

  Brzuch mnie rozbolał od śmiechu. Wydaje mi się, że najlepszym sposobem na docenienie pracy pana prezydenta będzie nie jego reelekcja a gromkie brawa podczas Dni Siedlec. To samo proponuje w sprawie wszystkich podwyżek.

 2. temida dodano 12 lat temu

  hmmm…….
  jeśli dobrze widzę na zdjęciu to strażnik miejski stoi z "lizakiem" i nadzoruje prawidłowość ruchu na drodze a tymczasem po drugiej stronie ulicy stoją samochody zaparkowane za znakiem zakaz zatrzymywania się. 🙂 To celowa prowokacja 🙂 czy niechciana wpadka?
  Choć uważam osobiście, że praca straży miejskiej jest ok.

 3. ziober dodano 12 lat temu

  O kurcze. Dobre zdjęcie 😀 a podpis pod nim jeszcze lepszy he he he

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?