SPIN

Mieszkania komunalne. Przywilej dla młodych?

Aneta Borkowska piątek, 16 kwietnia 2010, 15:26 Siedlce, Wydarzenia
Do 2015 roku ma powstać 320 mieszkań komunalnych. Fot.AB

Do 2015 roku ma powstać 320 mieszkań komunalnych. Fot.AB

W ciągu kilku lat w Siedlcach ma powstać 320 mieszkań komunalnych. Corocznie będzie to około 60 lokali. – To lokum przejściowe dla tych, którzy chcą realizować się w naszym mieście i tu uczciwie pracują – mówi Wojciech Kudelski, prezydent miasta.

Dzisiaj, 16 kwietnia miasto podpisało umowę na wybudowanie i sfinansowanie budowy mieszkań komunalnych w naszym mieście. Firma, która się tym zajmie to AKPOL z Mińska Mazowieckiego.

Pierwszy budynek powstanie jeszcze w tym roku przy ulicy Młynarskiej 14 na terenie starej kotłowni. Obecnie magistrat jest na etapie jej wyburzania. Stanisław Mrówczyński, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM: – W tym miejscu dobudowany zostanie jeden segment dużych mieszkań dla rodzin wielodzietnych. Kolejne ulice, na których powstaną budynki to ul. Spokojna i Tetmajera. Do końca bieżącego roku zostaną ustalone dwie następne lokalizacje.

Miasto nie straci

Jak twierdzi Kazimierz Paryła, skarbnik miasta do 2015 roku ma powstać 320 takich mieszkań. – Corocznie będzie to minimum sześćdziesiąt nowych lokali. To w pełni zaspokoi obecną kolejkę na liście mieszkaniowej oraz zabezpieczy eksmisję i głód mieszkaniowy zwłaszcza rodzin wielodzietnych – dodaje.

Koszt całego programu to około 100 mln zł. Miasto będzie miało rozłożone płatności na 15 lat. Ważne jest też to, że nie poniesie w tym projekcie żadnej straty.

– Miasto będzie decydować o wszystkim od początku do końca – mówi Andrzej Kuć, prezes firmy AKPOL. – Zacznie nam płacić dopiero po otrzymaniu kluczy i sprawdzeniu wszystkich rzeczy. Czyli mówiąc prosto, jak mieszkanie będzie bez uwag to wtedy zacznie je spłacać – dodaje.

Mieszkania te są dla ludzi młodych, którzy dopiero zaczynają dorosłe i rodzinne życie. Fot.AB

Mieszkania te są dla ludzi młodych, którzy dopiero zaczynają dorosłe i rodzinne życie. Fot.AB

Nie dla przypadkowych osób

W tej chwili przygotowywane są projekty budynków. O ich ostatecznym wyglądzie zdecyduje miasto. Na razie konkretnej wizji brak. Wiadomo jednak, że w koszt budowy wliczone zostaną: przyłącza do wszystkich niezbędnych mediów, wyposażenie w kompletne instalacje, łazienki z prysznicem i umywalką, kuchnie z kuchenką i zlewozmywakiem, będą ubikacje. Poza tym wykonane zostaną glazury na ścianach i posadzki gresowe w pomieszczeniach sanitarnych i kuchni a posadzki panelowe w pozostałych pomieszczeniach.

Mieszkania nie będą dawane osobom przypadkowym. Przeznaczone są dla ludzi młodych, którzy dopiero zaczynają dorosłe i rodzinne życie.

– To mieszkanie dla tych, którzy chcą się realizować w naszym mieście i tu uczciwie pracują – mówi Wojciech Kudelski, prezydent miasta. – To ma być dla ich pierwsze mieszkanie, takie mieszkanie przejściowe. Kiedy poprawi im się stopa życiowa to opuszczą je – kupią własne  lub wynajmą lepsze – dodaje.

ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?