SPIN

Wielogórski: Powiat był wrażliwy na potrzeby

Beata Głozak czwartek, 29 kwietnia 2010, 14:05 Siedlce
Zygmunt Wielogórski, starosta siedlecki: Jestem przekonany, że jest to budżet dobry i optymalny. Fot. AB

Zygmunt Wielogórski, starosta siedlecki: Jestem przekonany, że jest to budżet dobry i optymalny. Fot. AB

28 kwietnia podczas sesji powiatu siedleckiego radni przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2009. Zdaniem większości z nich był to jeden z najlepszych budżetów w ostatnich latach. W sprawozdaniu podkreślano stały wzrost dochodów i pozyskanie środków zewnętrznych.

Zygmunt Wielogórski, starosta siedlecki zaznaczył, że  budżet był wrażliwy na potrzeby mieszkańców powiatu. – Przede wszystkim było to możliwe poprzez działanie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – podkreślił. – Ani przez chwilę nie zabrakło również pieniędzy na dom dziecka, działanie instytucji oświatowych i kulturalnych a oprócz tego wspomagaliśmy sport. Dodał, że pozyskano środki dla osób niepełnosprawnych, podwyżki dla nauczycieli i udało się podnieść o 15 proc. wynagrodzenie pracowników starostwa.

BYŁY PODWYŻKI I INWESTYCJE

– To ostatnie jest dla mnie, jako zarządcy, bardzo istotne, bo do tej pory robione to było rzadko. Ten rok był również rokiem w którym otrzymaliśmy pieniądze od ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na Narodowy Program Dróg Lokalnych, marszałka a także ponad milion złotych na budowę mostów – wyliczył Wielogórski.

Zadowoleni z wyników za rok 2009 byli radni Prawa i Sprawiedliwości. Tomasz Marciniuk, szef klubu zwrócił uwagę na najwyższą jak do tej pory kwotę 12 mln zł jaka została przeznaczona na inwestycje. Podkreślił również, że jego zdaniem głosowanie to jest w pewnym sensie podsumowaniem całej kadencji zarządu. – My zagłosujemy za – zakończył.

ZMOBILIZOWAĆ WYDZIAŁ

Henryk Brodowski: "Zarząd powiatu nie za dużo uzyskał środków z zewnątrz." Fot. AB

Henryk Brodowski: "Zarząd powiatu nie za dużo uzyskał środków z zewnątrz." Fot. AB

Entuzjazmu pozostałych radnych nie podzielał natomiast Henryk Brodowski z Klubu Radnych Ziemi Siedleckiej.

– Jeśli chodzi o zadania, które miały być wykonane to wykonane zostały. Zarząd powiatu jednak nie uzyskał za dużo środków z zewnątrz – stwierdził radny. Jego zdaniem przyczyna leży w kiepskim działaniu Wydziału Rozwoju Regionalnego. – Powołaliśmy go z nadzieją, że środki zewnętrzne będą do nas bardziej spływać a tak nie jest. Zarząd powinien Wydział zmobilizować – dodał. Brodowski zaznaczył również, że wobec radnych Klubu nie zastosowano dyscypliny i w sprawie udzielenia zarządowi absolutorium będą głosować „jak uważają”.
Mimo takich głosów wszyscy obecni radni pozytywnie ocenili wykonanie budżetu za rok 2009.

bg

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?