SPIN

UWAGA NA UPAŁ I BURZE – komunikat UM

Aneta Borkowska piątek, 11 czerwca 2010, 12:34 Siedlce, Wydarzenia

W związku z utrzymywaniem się wysokich temperatur oraz możliwością wystąpienia gwałtownych wyładowań atmosferycznych, Biuro Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności UM Siedlce zaleca stosowanie się do  zasad zachowania się podczas występowania ww. zjawisk atmosferycznych.

Podstawowe zasady postępowania w czasie upałów:
1. Przebywać wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywać na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.
2. Wszyscy z dolegliwościami kardiologicznymi powinni dużo odpoczywać, nie zmuszać serca do wysiłku, przebywać w chłodnych pomieszczeniach, a z domu wychodzić wyłącznie wcześnie rano lub późnym wieczorem.
3. Regularnie pić duże ilości wody. Osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca muszą wypijać przynajmniej dwa litry płynów więcej niż zwykle Osoby cierpiące na epilepsje oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na niskowodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.
4. Ograniczać przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo ze piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
5. Ubierać się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
6. Nosić okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.
7. Unikać zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Używać środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności.
8. Unikać skrajnych zmian temperatury. Osoby wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach.
9. Utrzymywać chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń, stosując żaluzje w drzwiach i oknach.

Podstawowe zasady zachowania podczas burzy:
1. Najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku, dlatego, o ile to możliwe, w ogóle nie wychodzić z domu lub schować się do najbliższego zamkniętego pomieszczenia, zamknąć okna i drzwi balkonowe, wyłączyć telewizor i komputer. Aby uchronić sprzęt przed uderzeniem pioruna, wszystkie urządzenia elektryczne wyłączyć z sieci,
2. Nie dotykać niczego, co jest zrobione z metalu – kaloryfery, rury, barierki,
3. Nie podziwiać burzy przez okno – jeśli w pobliżu dojdzie do wyładowania atmosferycznego, można stracić wzrok,
4. Nie wysiadać z samochodu, metalowa konstrukcja nadwozia znakomicie ochroni od skutków bliskiego lub bezpośredniego uderzenia pioruna,
5. Nie używać metalowych lub przewodzących przedmiotów, gdy jest się na zewnątrz, np. wędki lub innego długiego przedmiotu,  wystrzegać się samotnie stojących drzew ale w żadnym wypadku nie kłaść się na ziemi,
6. Zaparkować auto w bezpiecznym miejscu, nie w sąsiedztwie drzew, billboardów, metalowych konstrukcji, słupów energetycznych,
7. Gdy jest się na plaży lub pływa łodzią, jak najszybciej wyjść na brzeg, (zbiorniki wodne a szczególnie słone morze i mokry piasek łatwo ściągają pioruny),
8. Nie używać telefonu komórkowego,

UWAGA
Osobie porażonej piorunem , u której nie wyczuwalny jest oddech i tętno , należy udzielić pierwszej pomocy, wykonując masaż serca i sztuczne oddychanie. Zawsze należy jak najszybciej wezwać fachową pomoc.

Nie należy bać się dotykać osoby porażonej piorunem !!!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?