SPIN

Matusak o przemyśle podczas wojny. ZAPROSZENIE

Beata Głozak wtorek, 22 czerwca 2010, 09:47 Kultura

Jutro 23 czerwca o godz. 18. w Muzeum Regionalnym w Siedlcach z okazji wydania książki „Przemysł na ziemiach polskich w latach II wojny światowej” odbędzie się spotkanie z jej autorem Piotrem Matusakiem, wykładowcą Akademii Podlaskiej.

Książka prof.dr hab. Piotra Matusaka z Instytutu Historii Akademii Podlaskiej w Siedlcach pt. „Przemysł na ziemiach polskich w latach II wojny światowej” jest I tomem pracy poświęconej eksploatacji przez okupantów polskiego przemysłu i konspiracji przemysłowej. Hasłem tomu jest „Eksploatacja i walka”. Książka została wydana przez Instytut Historii AP i Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
Pracą tą, profesor kontynuuje cykl badań nad zawodowym ruchem oporu po kolejarzach, leśnikach, pocztowcach, pisze o inżynierach i robotnikach. Praca ta jest w pewnym sensie pionierska, bowiem dotyczy walki cywilnej, nie partyzantki, powstań, ale oporu społecznego, który stanowił trzon wszystkich form walki i trwania Polskiego Państwa Podziemnego. Takich prac w Polsce brakuje, brak ich także w innych krajach Europy okupowanych przez III Rzeszę. Jest to więc w pewnym sensie pionierskie przedsięwzięcie w skali kraju. Praca powstała w siedleckim środowisku naukowym, a badania nad tematem trwały ponad 10 lat.
Profesor w swojej książce weryfikuje aktywa walki podziemnej w wymiarze ilościowym akcji jak i ich znaczenie dla walki podziemnej. Z pracy wynika, że o Polskim Państwie Podziemnym nie decydowały bitwy i walki partyzanckie, które urosły do symboli bohaterskich zmagań, a codzienna systematyczna walka, często bezimiennych ludzi w swoich warsztatach pracy. Teza ta weryfikuje w pewnym sensie oceny o polskim ruchu oporu.

Organizatorzy spotkania: Muzeum Regionalne w Siedlcach, Siedleckie Towarzystwo Naukowe i Instytut Historii Akademii Podlaskiej w Siedlcach

Źródło: Muzeum Regionalne

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?