SPIN

W wakacje Sanepid przyjrzy się lodom

Beata Głozak środa, 7 lipca 2010, 17:48 Siedlce, Wydarzenia

Trwające od kilku dni wakacje to czas, w którym Sanepid zwróci szczególną uwagę na producentów i handlowców artykułami i produktami łatwo psującymi się, czyli na przykład lodami. Nie zapomni także o placówkach organizujących wypoczynek dla dzieci.

– W okresie letnim koncentrujemy się na artykułach i produktach łatwo psujących się. Konkretnie na lodach a także wszystkimi produktom, które powinny być przechowywane w warunkach chłodniczych – mówi Jolanta Kowalska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Siedlcach.
Ustawa o bezpieczeństwie żywności wymaga, aby każdy zakład wprowadzający żywność do obrotu i przechowujący ją tj. hurtownie bądź też produkujący miał zatwierdzenie inspektora sanitarnego. W Siedlcach, jak zapewnia nas Kowalska, wszystkie zakłady owe zaświadczenia posiadają a jeśli podczas kontroli nie spełnią warunków higienicznych nałożone zostaną na nie mandaty, maksymalny w wysokości 500 zł.
Oprócz tego Sanepid odwiedzi placówki organizujące wypoczynek dla dzieci, mimo że w tym roku prawo pod tym względem zmieniło się.  
– Inspektor sanitarny nie potwierdza już swoim podpisem na karcie kwalifikacyjnej stanu obiektów. W tej chwili odpowiada za to organizator – przypomina dyrektor siedleckiej PSSE. Zapewnia jednocześnie, że niezależnie od zmian w prawie pracownicy Stacji takie placówki będą odwiedzać i sprawdzać warunki pobytu a także wyżywienie dzieci.

Należy zaznaczyć, że sami również możemy informować Sanepid o nieprawidłowościach chociażby w sposobie przechowywania żywności jeśli jesteśmy świadkami takowych.

bg/fot.ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?