SPIN

Bank Gospodarstwa Krajowego po słowie z STBS

Beata Głozak czwartek, 15 lipca 2010, 11:21 Siedlce, Wydarzenia
Czy budynki przy ul. Gospodarczej dołączą wkrótce do tych przy Starowiejskiej? Fot. archiwum stbs

Czy budynki przy ul. Gospodarczej dołączą wkrótce do tych przy Starowiejskiej? Fot. archiwum stbs

Siedleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego uzyskało dwie promesy kredytu na przedsięwzięcia inwestycyjno – budowlane w rejonie ulicy Gospodarczej. Obietnica Banku Gospodarstwa Krajowego to dobra wiadomość dla tych, którzy od lat czekają na stbs-owskie mieszkania.

– Długo na to czekaliśmy bo prawie dwa i pół roku, ale w końcu się udało – mówi Andrzej Filipek, prezes Siedleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Mamy szansę uzyskać prawie 6 milionów złotych preferencyjnego kredytu i wybudować 82 mieszkania w dwóch budynkach: Gospodarczej 10 i 12.

Co taka decyzja Banku Gospodarstwa Krajowego oznacza w praktyce? Na początek tyle, że STBS musi spełnić 16 wymaganych przez bank warunków do udzielenia kredytu. Po drugie, że poręczyć musi go miasto a po trzecie, że spółka jest o krok bliżej do zapewnienia mieszkań. Do tej pory Towarzystwo czekało na obietnicę pieniędzy. Teraz, kiedy taka pojawiła się pozostaje spełnić wymagania. Przypomnijmy, że promesa dotyczy budowy dwóch bloków, w tym tego przy ul. Gospodarczej 10 (23 mieszkania) na wykonanie którego spółka już podpisała umowę. W bloku przy ul. Gospodarczej 12 mieszkań ma być 59. Nie dziwi więc fakt, że prezes STBS-u odczuwa ulgę. Nie zapomina też, że jednym z warunków przyznania kredytu jest m.in. udzielenie jego poręczenia przez Miasto Siedlce.

– Spółka wystąpi z takim wnioskiem do prezydenta tak, aby decyzje zapadły podczas wrześniowej sesji miejskiej. Nie będziemy zwlekać choć mamy czas do 8. listopada. Liczymy, że takie poręczenie otrzymamy – dodaje Andrzej Filipek.

Liczy, bo odmowa przekreśliłaby szanse 82 rodzin na własne mieszkanie. W kolejce na promesy czekają także inwestycje przy ul. Gospodarczej 15 oraz Kurpiowskiej. Czy BGK może kredytu mimo wszystko nie udzielić? Niestety tak. Z takim problemem borykały się Towarzystwa Budownictwa Społecznego na terenie całego kraju. Jeśli tak będzie również w Siedlcach spółka zostanie zmuszona do tego, aby na własną rękę poszukać środków. – Uspokaja na szczęście fakt, że w ostatnim czasie Bank Gospodarstwa obiecane wcześniej środki Towarzystwom przekazał – przypomina prezes.

bg

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?