SPIN

Remont najstarszego kościoła w Siedlcach

Beata Głozak czwartek, 22 lipca 2010, 19:59 Siedlce, Wydarzenia
Remont zewnętrznej ściany kościoła.

Remont zewnętrznej ściany kościoła.

Od kilku dni trwają prace remontowe przy niemal 300 – letnim zabytkowym kościele św. Stanisława w Siedlcach. Wykonawcą inwestycji, której koszt zamyka się w kwocie około 900 tys. zł jest Zakład Usług Inżynierskich Krzysztof Redesiuk.

– Najpierw rozpoczęliśmy prace na zewnątrz budynku. W tej chwili stoją rusztowania na jednej części i usuwane są tak zwane puste tynki. Potem elewacja zewnętrzna zostanie pomalowana – mówi ks. Adam Patejuk, proboszcz parafii św. Stanisława. – Musimy także osuszyć fundamenty i ściany. Potem prace przeniosą się do wnętrza świątyni: usuwanie pustych tynków, farby olejnej i malowanie ścian. Wszystko jest na dobrej drodze i myślimy, że bez problemu wyrobimy się do listopada tak jak mamy założone to w terminie – dodaje.

Ks. Adam Patejuk, proboszcz parafii św. Stanisława: Do listopada remont kościoła powinien się zakończyć.

Ks. Adam Patejuk, proboszcz parafii św. Stanisława: Do listopada remont kościoła powinien się zakończyć.

KONIECZNA POŻYCZKA

Koszt inwestycji po przetargu wynosi niemal 900 tys. złotych. 160 tys. będzie pochodziło z miejskiego budżetu na resztę parafia musi zaciągnąć pożyczkę. Nie udało się bowiem, w związku z rekordowym „janosikowym”, pozyskać pieniędzy od Samorządu Województwa Mazowieckiego. Mimo kłopotów przetarg na remont ogłoszono. Wygrała go siedlecki Zakład Usług Inżynierskich Krzysztof Redesiuk. Firma ta ma już za sobą udaną współpracę z parafią przy remoncie zabytkowej Kaplicy Ogińskich (Kaplica p.w. Św. Krzyża z II poł. XVIII w. – przyp. red.).

Przypomnijmy, że trzy lata temu w kościele św. Stanisława został także odnowiony ołtarz.

– Dzięki temu i trwającemu remontowi nasza świątynia naprawdę wypięknieje. W przyszłości musimy jeszcze trochę popracować nad organami, no i do odnowienia  zostaje dużo obrazów autorstwa Szymona Czechowicza – wylicza Patejuk. – Niestety bez finansowej pomocy państwa nie potrafimy tego ruszyć.

bg/fot.ab

Kościół p.w. św. Stanisława biskupa męczennika w Siedlcach

Kościół pw. św. Stanisława biskupa męczennika; widok ze Skweru im. T. Kościuszki

Kościół pw. św. Stanisława biskupa męczennika; widok ze Skweru im. T. Kościuszki

Jest to najstarszy murowany obiekt architektury sakralnej w Siedlcach. Wybudowany dzięki fundacji Izabeli i Kazimierza Czartoryskich w latach 1740-1749. W 1793 r. architekt Stanisław Zawadzki przebudował fasadę w stylu klasycystycznym.
Współcześnie barokowo – klasycystyczna bryła kościoła zachowuje wygląd z czasu tej przebudowy, jednakże w większej mierze kościół pozostał budowlą barokową o dwukondygnacyjnej fasadzie, w dolnej kondygnacji portyk toskański, na którym opiera się balkon. W prezbiterium kościoła znajdują się obrazy czterech ewangelistów z kolekcji Ossolińskich, natomiast w ołtarzach bocznych umieszczono obrazy Szymona Czechowicza. (www.siedlce.pl)

3 komentarze

 1. Majak dodano 11 lat temu

  Aż dziw bierze, że miasto tak skore do oddawania za 1 zł. ziemi pod kościoły nie zasponsorowało całego remontu?

 2. mr dodano 11 lat temu

  Jestem gleboko przekonany, ze firma ktora zostala wybrana do tego remontu NIE DOTRZYMA ZADNYCH TERMINOW – jak zwykle. Oni rzucaja sie na wszystkie przetargi jakie sa nie baczac na terminy.

  p.s. to zaklad uslug remontowych czy inzynierskich? 😀

 3. Proboszcz dodano 11 lat temu

  Firma p. Redesiuka dotrzymuje terminów. Tak było w przypadku Kaplicy Ogińskich. Nadto trzeba zauważyć, że praca na obiekcie zabytkowym to nie jest murowanie prostej ściany, tylko renowacja, która często odkrywa "niespodzianki" nieprzewidziane w zakresie prac budowlanych, a te wymagają dodatkowych prac, a więc i czasu.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?