SPIN

PIT-y do przedszkola niezgodne z prawem?

Beata Głozak poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 13:28 Siedlce, Wydarzenia

O tym, że Siedlce wymagają od rodziców ubiegających się o przyjęcie ich dzieci do publicznych przedszkoli, składania kserokopii pierwszych stron zeznania PIT pisałyśmy na SPIN-ie w marcu. Część miejskich radnych miała wątpliwości co do takiego rozwiązania. Jak się okazuje, wątpliwości ma także Rzecznik Praw Dziecka.

Fot. Aneta Borkowska

Fot. Aneta Borkowska

Podczas marcowej sesji miejskiej radni podnieśli kwestię, że rodzice których dzieci mają pójść w roku szkolnym 2010/11 do przedszkola skarżą się, iż w dokumentach wymaganych do rekrutacji są kserokopie pierwszych stron PIT. Magistrat tłumaczył, że to jedyny sposób, aby uchronić się przed korzystaniem z tych placówek przez mieszkańców Gminy Siedlce.  Zasada jest prosta: „nie mieszkasz u nas – twoje dziecko nie będzie naszym przedszkolakiem”.

Pomysł samorządowców wzbudził jednak sprzeciw Rzecznika Praw Dziecka. Po pierwsze dlatego, że prawo do przedszkola powinny mieć jego zdaniem wszystkie dzieci a po drugie ma wątpliwości czy takie procedury nie stoją w sprzeczności z ustawą o ochronie danych osobowych właśnie. Dokładnie 9 sierpnia złożył w tej sprawie pismo do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Siedlce odpowiedzi GIODO nie boją się. Tomasz Marciniuk, rzecznik prasowy magistratu odpowiada:

– Do przedszkola publicznego i szkoły podstawowej publicznej, prowadzącej oddziały przedszkolne mogą być przyjęte wyłącznie dzieci, których co najmniej jedno z rodziców posiada miejsce zamieszkania na terenie miasta Siedlce. Od lat mamy do czynienia z przemeldowywaniem się rodziców z terenów ościennych do miasta, aby skorzystać z możliwości przyjęcia dziecka do przedszkola publicznego. Dlatego też wprowadzono rozwiązanie z kserokopią pierwszej strony zeznania podatkowego. W naszej instrukcji dotyczącej dokumentów rekrutacyjnych jest jednak wyraźne wskazanie, aby w kserokopii zeznania usunąć wszelkie dane nieistotne z punktu widzenia rekrutacji przedszkolnej lub szkolnej. W praktyce oznacza to, że osoba przedstawiające kserokopię PIT powinna pozostawić czytelne wyłącznie rubryki potwierdzające miejsce zamieszkania. W związku z tym działania miasta Siedlce nie są związane z gromadzeniem czy przetwarzaniem danych osobowych niezwiązanych z procesem rekrutacji. Warto przy tym nadmienić, że nasze działanie ma przede wszystkim na celu ochronę interesów mieszkańców miasta jako podatników – dodaje Marciniuk.

bg

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?