SPIN

Nowy program policji: „Zero tolerancji dla chuligaństwa w Siedlcach”

Beata Głozak piątek, 27 sierpnia 2010, 22:28 Siedlce, Wydarzenia
Od dzisiaj siedlecka policja ma zacząć program "Zero tolerancji". Fot. AB

Od dzisiaj siedlecka policja ma zacząć program "Zero tolerancji". Fot. AB

Trzy razy w tygodniu i nie mniej niż 4 patrole piesze, w tym 1 z psem tropiącym, będą pilnowały porządku na ulicy Sienkiewicza. Dzisiaj wszedł w życie program „Zero tolerancji dla chuligaństwa i wandalizmu w Siedlcach” a realizowany będzie przez policjantów z siedleckiej Komendy Miejskiej Policji.

Podczas dzisiejszej sesji miejskiej, Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec poinformował radnych i przedstawicieli lokalnych mediów, że kontrowersyjny pomysł zakazujący działania lokali dyskotekowych po godz. 23. miał na celu jedynie sprowokowanie dyskusji na temat bezpieczeństwa w Siedlcach. W szczególności chodzi o zakłócanie ciszy nocnej przez młodzież wychodzącą z dyskotek. Sam prezydent zaś nigdy nie chciał zamknięcia tych miejsc. Dodał również, że we wspomnianej kwestii wielokrotnie spotykał się z komendantami policji i straży miejskiej. Efektem jego współpracy z siedlecką komendą policji ma być program „Zero tolerancji dla chuligaństwa i wandalizmu w Siedlcach”, który już od dzisiaj będzie wcielany w życie. Czym jest ów program i co zakłada?

„STREFA ZERO” W SIEDLCACH

– Zachowanie niektórych osób opuszczających teren dyskotek znajdujących się przy ulicy Sienkiewicza narusza obowiązujący porządek prawny. Od dłuższego czasu w rejon tych lokali kierowane są dodatkowe patrole policyjne – mówi Jerzy Długosz, rzecznik KMP Siedlce. – Obecnie rozpoczęliśmy działania, które mają na celu utworzenie w centrum miasta a szczególnie w rejonie ulicy Sienkiewicza tak zwanej „strefy zero”. To znaczy, że nasze działania będą polegać na braku tolerancji dla jakichkolwiek zachowań chuligańskich czy też w najmniejszy sposób naruszających porządek prawny.

Czy to znaczy, że do tej pory policja tolerowała „jakiekolwiek zachowania chuligańskie”?

– Nie. Absolutnie – zaprzecza Długosz i twierdzi, że takie zawsze kończyły się reakcją ze strony funkcjonariuszy. Podejmowane były także działania mające na celu ujawnienie czy restauratorzy sprzedają alkohol osobom nietrzeźwym i nieletnim. – W narzędziach prawnych jakie posiadamy, możemy osobę pouczyć, niekoniecznie karać mandatem czy kierować wniosek do sądu grodzkiego. W przypadku nagminnych negatywnych zachowań będziemy stosowali mandaty lub kierowanie wniosków do sądu okręgowego.

NIE BĘDZIE POUCZEŃ – BĘDĄ SĄDY

Podinsp. Marek Fałdowski, komendant KMP Siedlce przedstawił zaś konkrety owych działań, które już od dzisiaj mają wejść w życie.

– W środy, piątki i soboty na ulicę Sienkiewicza będę kierował nie mniej niż cztery patrole piesze w tym jeden patrol z psem tropiącym do wyszukiwania narkotyków albo materiałów wybuchowych. Oprócz tego zawsze w godzinach 24. – 4.  znajdował się tam będzie radiowóz. Nie sporadycznie tyko non stop będzie patrolował okolice ulicy Sienkiewicza – od ulicy Floriańskiej aż do Armii Krajowej, ale w szczególności do kościoła Garnizonowego – wyliczał Fałdowski. – Oprócz tego będą tam kierowane patrole zmotoryzowane i zawsze musi tam być jeden z ruchu drogowego, który będzie kontrolował kierowców. Wobec wszystkich, którzy na tej ulicy, w tych godzinach będą się poruszać, za wszelkie naruszenia porządku prawnego my policjanci będziemy wyciągać konsekwencje. Nie będzie żadnych pouczeń – podkreślił komendant KMP Siedlce. – Na tych, którzy będą naruszać porządek prawny będziemy nakładać wszelkie możliwe środki represji karnej. Każdy chuligan za zakłócanie ciszy nocnej będzie miał kierowany wniosek do sądu rejonowego.

Mówiąc o programie komendant dodał, że powstał on w ubiegłą środę, choć w tej sprawie spotykał się z prezydentem już wcześniej. – Działania będziemy podejmować w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”, który w naszym mieście będzie nosił nazwę „Zero tolerancji dla chuligaństwa i wandalizmu”.

bg

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?