SPIN

„S” jak Siedlce, Stadion i Strus

Beata Głozak środa, 8 września 2010, 17:04 Siedlce, Wydarzenia

Multipleks, sklepy sieciowe, gabinety odnowy, patio przeznaczone na spotkania i wiele innych, a wszystko to ma mieścić się  w Galerii S, która przyjmie kształt podkowy. – „S” jak Siedlce, Strus i Stadion – mówią Hanna i Konstanty Strus.

Dzisiaj o godz. 12. w siedleckim magistracie odbył się przetarg na zakup terenu leżącego u zbiegu ulic Piłsudskiego, Sportowej i Katedralnej. Wielkość obszaru to 2,1265 ha. Warunkiem przystąpienia do przetargu było wpłacenie wadium w wysokości 3 mln zł do dnia 2 września. Wymagana kwota wpłynęła tylko od Przedsiębiorstwa Budowlanego Konstanty Strus.

Przedsiębiorca zaproponował kwotę 30 mln 300 tys. zł i za takie pieniądze został sprzedany teren po byłym stadionie „Pogoni”.

ZDECYDOWAŁ PATRIOTYZM

– Cena jest trochę nienormalna. Za duża – powiedziała Hanna Strus, współwłaścicielka Przedsiębiorstwa. Zdaniem jej męża, Konstantego Strusa kwota jest bardzo dobra. – Dla miasta. Gdyby nie patriotyzm lokalny, chociaż firma jest w Warszawie, dzisiaj byłoby bez rozstrzygnięcia – dodał. Przyznał też, że obecna sytuacja w branży budowy obiektów wielkopowierzchniowych jest kiepska. Dlatego tym bardziej pogratulował miastu sprzedaży terenu za tak wysoką cenę. Jak powiedział przedstawicielom mediów bardzo prawdopodobne jest, że już za 3 – 4 lata w Galerii S będzie można zrobić pierwsze zakupy. W Galerii S, bo nazwa pozostanie.   
– Co niektórzy twierdzą, że Galeria S była nazwą nadaną na wyrost. Ja uważam, że była przemyślana i realizowana konsekwentnie od 7 lat. „S” jak Siedlce, Strus i Stadion.
Wiadomo, że galeria, która powstanie na zakupionym dzisiaj terenie będzie częścią kompleksu w skład którego wejdą obecny budynek Galerii S i zabytkowy budynek NBP.

KSZTAŁT PODKOWY

– Galeria będzie połączona z budynkiem banku. Docelowo cały kwartał będzie stanowił jeden obiekt a walory historyczne zostaną zachowane. Wyburzony zostanie budynek z tyłu, który nie pasuje. Jedyne bezpośrednie połączenie budynku NBP będzie górą, czyli na poziomie 1. piętra przeszklonymi kładkami – wyjaśnił inwestor. Na takie bowiem działanie jest zgoda konserwatora zabytków. Między rozbudowaną Galerią S a budynkiem NBP ma powstać patio o powierzchni ponad dwudziestu metrów. Zdaniem Strusa przeznaczone ono zostanie na organizowanie spotkań. Cały budynek przybierze kształt podkowy.

Konstanty Strus

Konstanty Strus

– Chcemy zrobić galerię z prawdziwego zdarzenia jakiej w Siedlcach mieszkańcy od dawna oczekują. Mamy kontakt z firmami zainteresowanymi komercjalizacją i mamy koncepcje – twierdzi Konstanty Strus. – Założenie jest takie: dużo miejsc parkingowych a sam obiekt ma być wygodny i dostępny dla klientów. Galeria S po rozbudowie ze stadionem może osiągnąć do 38 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej bez garaży. Daje to około 1300 – 1400 miejsc parkingowych.

KILKA PIĘTER I MULTIPLEKS

Na chwilę obecną nie ma jeszcze dokładnego pomysłu jak takie zamierzenie osiągnąć. Wiemy natomiast, że brana jest pod uwagę budowa garażu otwartego z jednej strony wzdłuż ulicy Piłsudskiego na 4 kondygnacjach z czego część z kondygnacji oznacza podziemia. Tam też dostępny będzie hipermarket spożywczy i ze sprzętem AGD. Plany jakie zostały przedstawione podczas rozmowy z dziennikarzami zakładają, że na 1. i 2. kondygnacji pojawią się typowe sklepy różnych branż. Wśród nich sklepy sieciowe i siedleckich przedsiębiorców.
– Chciałbym uspokoić handlowców naszego miasta – usłyszeliśmy od Strusa. – Miejsca będzie dosyć a czynsze będą normalne, nie przekraczające tych, które są w tej chwili. Przeciwnie. Myślę, że będzie nawet tendencja lekko spadkowa. Będą sklepy  – idery, wygodne miejsca parkingowe. Chcemy, aby powstała otoczka towarzysząca, żeby ludzie mogli przyjść na spacer z dziećmi i odpocząć – wyliczał developer.
3 kondygnacja ma być z kolei przeznaczona na rozrywkę. Tam będzie można będzie odpocząć i zjeść. – Oprócz tego chcemy, aby właśnie na 3 kondygnacji powstał multipleks z 3 lub 4 salami kinowymi – poinformował inwestor.
Całość inwestycji ma być podzielona na 2 etapy. Projekt wykona biuro projektowe Bulak Projekt.

5 komentarzy

 1. Kris dodano 11 lat temu

  "Projekt wykona biuro projektowe Bulak Projekt"
  pfff no to będzię kolejny bazar z tym, że obudowany, tak jak milenium i galeria STRUS

 2. obserwator dodano 11 lat temu

  "Gdyby nie patriotyzm lokalny"?

  Panie Konstanty, niech Pan nie żartuje. Robi Pan po prostu kolejny interes i nie ma się czego wstydzić – w końcu jest Pan biznesmenem.

 3. Belzebubiusz dodano 11 lat temu

  Po wyborach władza może sie zmienić i koszty pośrednie mogą wzrosnąć.
  Ciekawe czy jak ktoś inny by to kupił, ile musiał by się bujać z kwitami na wszelkie pozwolenia.

 4. gość dodano 11 lat temu

  Nie rozumiem państwa pesymistycznego podejścia do sprawy… przecież to właśnie galeria jest miejscem jakiego od downa potrzebuje nasze miasto. Moim zdaniem w tym momencie otwierają się drzwi do szerszego rozwoju Siedlec. Cieszę się, że w końcu są jakieś realne plany z tym związane.

 5. Kosa dodano 11 lat temu

  Ciekawy jestem jak galeria wpłynie na i tak zakorkowane centrum; podejrzewam, że podobnie jak w przypadku Milenium i GaleriiS parkingu podziemnego nie uświadczymy, a nawet jakby, to przy takim molochu, auta pracowników i ajentów zajmą znaczną jego część. A galerie tych gabarytów to raczej na obrzeżach, a nie w centrum…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?