SPIN

Marek Sawicki: Chleba nikomu nie zabraknie

Beata Głozak poniedziałek, 13 września 2010, 07:45 Siedlce, Wydarzenia
Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Podkreślam, że w tym roku chleba w Polsce nikomu nie zabraknie – powiedział, w nawiązaniu do powodzi jakie nawiedziły nasz kraj, Marek Sawicki, minister rolnictwa podczas sobotniej konferencji. – Mamy wystarczającą ilość zbóż aby nie tylko zaspokoić potrzeby rodaków, ale także żeby eksportować żywność jak to miało miejsce do tej pory – dodał.

W siedleckim oddziale Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Sawicki uspokajał, że powodzie nie zachwiały rynku zbożowego w Polsce. Straty w tym obszarze ocenił  jako nie przekraczające 3,5 proc. Gorzej jest w przypadku upraw warzywniczych i sadowniczych. To one ucierpiały najbardziej. – Jeśli chodzi o liczbę gospodarstw to poszkodowanych jest około 123 tysięcy co stanowi około 700 tysięcy hektarów – wyliczył. – Stopień zniszczeń jest różny.

NOWA POMOC DLA ROLNIKÓW

Bez wątpienia Marek Sawicki przywiózł rolnikom także dobrą wiadomość. Jest nią nowy program w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

– Uzgadniany jest w tej chwili a uruchomiony zostanie w przyszłym roku i powstanie na rzecz budowy mojego rynku – wyznał. – Będą to powiatowe rynki bezpośredniej sprzedaży, czyli miejsca, gdzie rolnicy będą mogli sprzedawać przetworzone produkty od razu kupującym. Bez pośredników. Większość tych produktów będzie produktami lokalnymi, ekologicznymi a jednocześnie spełniającymi wszystkie wymogi krajowe i unijne – dodał.

Zdaniem ministra i wiceprezesa NKW PSL, pieniądze zostaną zabezpieczone z przesunięć ze środków i działań PROW, na które nie ma dużego zapotrzebowania. – Planujemy na to przeznaczyć wstępnie około 70 milionów euro co daje możliwość sfinansowania co najmniej 320/330 targowisk – powiedział Sawicki. Przyznał, że w tym momencie nie wiadomo z jakiego działania będzie omawiany program. – Wiem za to, że środki i możliwości prawne są i będziemy występowali do Komisji Europejskiej o zgodę.

APEL O WNIOSKI

Z siedleckiego oddziału MODR Sawicki zaapelował do wszystkich rolników, aby jak najczęściej korzystali ze środków unijnych. Przypomniał, że już w listopadzie uruchomiony zostanie nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych. Dodał, że uzyskano także zgodę KE na uruchomienie działania – „Odtwarzanie produkcji rolniczej po katastrofach”. Wszystko wskazuje na to, że w ostatnim tygodniu września rolnicy będą mogli już składać wnioski. Dofinansowanie może wynieść do 300 tys. zł na gospodarstwo przy 10 proc. środków własnych.

W konferencji prasowej oprócz ministra udział wzięli:  Tomasz Nawrocki – prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Władysław Łukasik – prezes Agencji Rynku Rolnego, Janina Pszczółkowska – zastępczyni prezesa KRUS.

bg/fot. ab

Komentarze (1)

  1. czekam na los targowiczan dodano 11 lat temu

    zapamiętajmy nazwisko ZDRAJCY SMOLEŃSKIEGO:
    Sawicki Marek: przeciw

    http://www.bibula.com/?p=21474

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?