SPIN

Na EURO 2012 studenci będą mieć Campus?

Beata Głozak środa, 29 września 2010, 22:06 Siedlce, Wydarzenia
Podpisanie umowy na dofinansowanie II etapu budowy. Fot. AB

Podpisanie umowy na dofinansowanie II etapu budowy. Fot. AB

To już pewne. Akademia Podlaska dokończy budowę wydziału humanistycznego. Budynek, który przez dwa ostatnie lata stał w stanie surowym najprawdopodobniej w 2012 roku będzie, obok gmachu Biblioteki Głównej wizytówką siedleckiej uczelni.

Dzisiaj w siedzibie władz Akademii Antoni Jówko, rektor AP i Adam Struzik, marszałek mazowiecki podpisali umowę na dofinansowanie II etapu budowy wydziału humanistycznego. Jego całkowity koszt to 59 788 658 zł a dofinansowanie unijne opiewa na 35 572 825,92 zł. Etap I budowy wydziału, czyli to co możemy podziwiać w tej chwili pochłonął około 16 mln zł. Warto zaznaczyć, że w kwocie 60 mln mieści się także całkowite wyposażenie wydziału ze wszystkimi meblami łącznie.

JEST KOMISJA PRZETARGOWA

– Podpisałem już dokument, który powołał do życia komisję przetargową. Mam nadzieję, że jeszcze do końca tego roku wykonawca wejdzie na plac budowy a wówczas realizacja inwestycji powinna zakończyć się do końca 2012 r. – powiedział prof. Antoni Jówko, rektor uczelni. – Przed nami wykonanie prac budowlano – wykończeniowych i instalacyjnych w budynku i wokół niego.

Jak zatem będzie wyglądał budynek Wydziału Humanistycznego? Przede wszystkim pomieści jednocześnie ponad 1600 studentów. Poza tym wybudowany  i kompleksowo wyposażony zostanie tzw. pawilon rzeźby. W gmachu głównym znajdą się: sala audytoryjna, siedem sal wykładowych,  27 sal seminaryjnych. Oprócz tego powstaną pracownie m.in. malarstwa, rysunku, grafiki  i  fotografiki i muzyki z salą koncertową na 80 miejsc. To jednak nie wszystko. Po zakończonym projekcie siedlecka uczelnia wzbogaci się w system konferencyjny sali Rady Wydziału, system tłumaczeń, systemy audiowizualne, nagłośnienie sal koncertowych. Pawilon rzeźby wyposażony będzie m. in. w piece ceramiczne i piece do topienia metalu. Wszystko zostanie zaś podłączone do sieci internetowej. Całość będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przez dwa lata budynek stał w stanie surowym. Fot. PS

Przez dwa lata budynek stał w stanie surowym. Fot. PS

KONIEC KŁÓTNI O SALE

Bez wątpienia budynek Wydziału Humanistycznego rozwiąże problemy lokalowe Akademii.

– Do tego właśnie dążyliśmy, aby powiększyć bazę lokalową i by nie trzeba było wynajmować sal. Muszę przyznać, że cały czas męczą nas spory pomiędzy wydziałami, kto gdzie i w jaki dzień ma prowadzić wykład – przyznał rektor AP.

Jakie uczelnia ma, w związku z inwestycją, plany na przyszłość wobec budynków przy ulicy Dreszera, w których teraz mieści się Wydział Humanistyczny?

– To są budynki do zbycia – mówi krótko prof. Antoni Jówko. – Nie będziemy ich remontować ani naprawiać, ale spróbujemy wykorzystać na wszystkie możliwe cele włącznie z wynajmowaniem. Pawilony maja niewielką wartość, ale teren wręcz przeciwnie. Podobnie będzie z pawilonem dydaktycznym przy ul. Żytniej przez studentów nazywany „blaszakiem”.

– Będzie funkcjonował dopóki wytrzyma fizycznie. Jeżeli nie będzie już potrzebny to go zamkniemy i rozbierzemy, ale wydaje się, że przy nowo funkcjonującym budynku znajdzie się dla niego zastosowanie.

Budynki Wydziału Humanistycznego zostaną powiązane chodnikami z budynkami, które już istnieją na terenie AP, czyli domami studenta i asystenta a także wspomnianą wcześniej Biblioteką Główną. W ten sposób uczelnia ma spełnić rolę Campusu. Z czasem wokół budynku głównego pojawią się też drogi, place i parkingi.

bg

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?