SPIN

Tydzień Kariery – poznaj swoje prawa

Aneta Borkowska środa, 20 października 2010, 13:28 Siedlce, Wydarzenia

Wczoraj w siedzibie Ochotniczych Hufców Pracy odbyło się kolejne spotkanie w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery organizowanego przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży. Tym razem spotkanie dotyczyło legalności zatrudnienia. Uczestniczyły w nim osoby z Centrum Integracji Społecznej oraz przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy.

– Dzisiaj mieliśmy dwie grupy po kilkanaście osób – mówi Ewa Zawadzka, doradca zawodowy. – Na początek była krótka prelekcja na temat zatrudnienia, potem uczestnicy mogli zadawać pytania i jeśli nie chcieli mówić o problemie głośno mogli skorzystać z indywidualnej konsultacji z zaproszonym prawnikiem – dodaje.
Pytania jakie najczęściej pojawiały się na spotkaniu dotyczyły samych umów. Pytano również  o wypadki podczas pracy, o to jak walczyć i gdzie się zgłosić, gdy pracodawca nie wypłaca pensji.
– Kobiety głównie pytały o ochronę w pracy w czasie ciąży – tłumaczy Urszula Olszewska, prawnik zatrudniony w Państwowej Inspekcji Pracy. – Także o mobbing, no i oczywiście na co zwrócić główną uwagę podczas czytania umów – dodaje.
A co powinno na pewno się na niej znaleźć? Określony rodzaj pracy (umowa na czas określony czy nieokreślony), wymiar etatu, stanowisko, wynagrodzenie z zaznaczeniem terminów wypłat, jak naliczany jest urlop.
– Takie spotkania staramy się organizować jak najczęściej – mówi Olszewska. – Efekty widać, bo ludzie zgłaszają się do nas po dodatkowe informacje lub już z wiedzą, że coś jest nie tak. Przede wszystkim jednak wiedzą gdzie szukać pomocy i jakiej pomocy, a to bardzo dużo – dodaje.

Urszula Olszewska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy
Najczęściej ludzie przychodzą do nas z problemem niewypłacania wynagrodzenia za pracę. Dużo pytań jest o umowy, jak powinna być zawarta i oczywiście co w przypadkach jeśli dochodzi do  zwolnienia. Niestety także częste problemy są z pracą bez umowy. Nasz siedlecki rynek pracy jest niewielki i często osoby są zmuszone do tego by podejmować pracę na czarno i ryzykować. Oczywiście nie jest tak, że te osoby chętnie tak pracują, bo upominają się o umowy, ale sytuacja niestety zmusza je do tego by pracować nawet bez nich. Jeśli osoba do nas zgłasza problem i nie ważne czy osobiście, mailowo czy telefonicznie to my od razu przeprowadzamy kontrolę. Chciałabym tutaj zaznaczyć, że pracownik, który pracował bez umowy nie ponosi odpowiedzialności karnej, że jej nie miała, ale musi zgłosić to w urzędzie pracy. Bo jeśli pobierał w tym czasie zasiłek to wtedy odpowiedzialność jest.

WAŻNE Wszyscy, którzy mają  problemy z pracodawcami zawsze mogą zgłosić się do siedleckiego oddziału PIP, który znajduje się na ulicy Brzeskiej 97 lub zadzwonić pod numer: (25) 632 80 50.

Następne spotkanie w ramach akcji odbędzie się w czwartek. Tym razem  z przedstawicielami Uniwersytety Przyrodniczo – Humanistycznego spotka się  młodzieży klas maturalnych. Rozmowa będzie dotyczyła oferty edukacyjnej uczelni oraz warunków studiowania.

ab

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?