SPIN

MAZOWSZE: Raport o przemocy. Jest źle

Beata Głozak czwartek, 4 listopada 2010, 15:21 Aktualnie, Wydarzenia

Za mało ośrodków pomagającym ofiarom przemocy, za mało wykwalifikowanej kadry i niewystarczające wykorzystanie procedury „Niebieskiej Karty” to najważniejsze wnioski z raportu przygotowanego przez Specjalistyczną Grupę ds. Przemocy w Rodzinie. Zespół działający przy wojewodzie mazowieckim przedstawił dzisiaj wyniki kontroli.

W 2009 r. spośród 42 powiatów na Mazowszu tylko 15 dysponowało ośrodkami interwencji kryzysowej. Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie funkcjonowały w trzech powiatach, a ośrodki wsparcia dla pokrzywdzonych kobiet w siedmiu. Tworzenie wymienionej infrastruktury jest zadaniem samorządów wszystkich szczebli – w ramach tworzonych przez nie programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

W ubiegłym roku KW Policji w Radomiu odnotowała  46 033 interwencji w sprawie przemocy domowej. Procedurę „Niebieskiej Karty” zastosowano w 8710 przypadkach (dane nie obejmują Warszawy). Ośrodki interwencji kryzysowej na terenie Mazowsza udzieliły pomocy 7478 osobom. Z porad gminnych punktów konsultacyjnych skorzystało 9 168 osób. Ofiarami przemocy są głównie kobiety oraz dzieci.

informacja prasowa: Ivetta Biały
Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Komentarze (1)

  1. syzyf dodano 11 lat temu

    nieciekawie

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?