SPIN

Prezydent Siedlec i Collegium na wojennej ścieżce

Beata Głozak czwartek, 4 listopada 2010, 12:51 Siedlce, Wydarzenia
Wykład dr Marii Wierzbickiej w Collegium Mazovia na temat walki z próchnicą.

Wykład dr Marii Wierzbickiej w Collegium Mazovia na temat walki z próchnicą.

85 proc. polskich sześciolatków ma próchnicę zębów. To jedna z nielicznych statystyk, w których nasz kraj wyraźnie przoduje w Europie. Gorzej jest tylko w Bośni i Hercegowinie. Siedleckie władze razem z Collegium Mazovia postanowiły wytoczyć próchnicy wojnę. Zaczną od przedszkoli. Wczoraj odbyło się spotkanie z dyrektorami tych placówek.

Władze Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej i prezydent Siedlec uruchamiają na terenie miasta i powiatu siedleckiego stomatologiczny program profilaktyczny dla trzylatków. Inicjatywa walki z próchnicą wyszła od pracowników siedleckiej uczelni, bo statystyki przerażają.

Jak powiedziała SPIN  dr Maria Wierzbicka, współpracująca z Collegium organizatorka programu, 40 proc. Polaków nie wie, że w herbacie z cukrem jest… cukier. Zaledwie kilka procent rodziców uczy roczne dzieci dbania o zęby. Znikoma ilość matek wie, że brak higieny jamy ustnej w czasie ciąży może owocować problemami próchniczymi ich dzieci w przyszłości. Polska przoduje wśród krajów europejskich pod względem: próchnicy u  dorosłych i dzieci a także wypadania zębów.

– Mamy próchnicę, bo źle się odżywiamy, bo mamy niewielką wiedzę i niewiele pieniędzy – wylicza Wierzbicka. – Przyczyny można mnożyć, ale należy głośno mówić o tym, że zły stan zębów to w dużej mierze problem osób o niskich dochodach. Nasz program ten ostatni problem przełamuje, bo każde dziecko dostanie od nas pastę do zębów – podkreśla Maria Wierzbicka.

Także prezydent miasta aktywnie włączy się w wojnę wytoczoną próchnicy. Jak dowiedział się SPIN władze Siedlec zakupią dzieciom biorącym udział w programie szczoteczki do zębów.

Rozmowa z dr Marią Wierzbicką.

Program, który zdecydowaliście się przeprowadzić oznacza, że mamy wielki powrót fluoryzacji? Jak to będzie wyglądało?
Tak. Musimy koniecznie używać past z fluorem a w Siedlcach szczególnie, ponieważ jego zawartość w siedleckiej wodzie są jego znikome ilości. Chcemy żeby dzieci dwa razy dziennie szczotkowały zęby w przedszkolu pod kontrolą wychowawczyń.

Zatem wracamy do opieki dentystycznej, którą mieliśmy w szkołach kilka lat temu.
Trochę tak jest. Wiele lat upłynęło, wiele się zmieniło, wielu rzeczy się dowiedzieliśmy i mamy lepszy kontakt ze szkołami i ekspertami. Nie ma też żadnej ustalonej linii, której musimy się trzymać, po prostu wszyscy będziemy pracować nad poprawą zdrowia.

Jakie korzyści daje ten program?
Przede wszystkim zadbamy o zdrowie najmłodszych, bo przedszkolaków i to jest bezcenne a po drugie niewątpliwie będą to korzyści finansowe dla rodziców. Jeżeli nauczymy ich i ich dzieci profilaktyki mogą zniknąć koszty kolejnych wizyt u dentystów. Ten program ma wykształcić bardzo wczesne nawyki zdrowotne u najmłodszych i to przynosi efekty na całe życie. Dzieci, które wcześnie rozpoczęły naukę szczotkowania zębów i dowiedziały się co jeść a czego nie jeść nie mają problemów z chorymi zębami.

W Polsce taka akcja w przedszkolach jest potrzebna?
Bardzo. Jesteśmy na samym końcu Europy. W niektórych krajach problem próchnicy dotyczy 20 procent maluchów u nas jest ich 80 procent. To straszne liczby dlatego liczymy, że  dyrektorzy przedszkoli i wychowawcy, że zachęcą dzieci do profilaktyki. Po trzech latach dokonamy oceny programu. Zobaczymy jakie są jego efekty.

Przedszkolak z próchnicą to źle brzmi.

Przedszkolak z próchnicą to jest rzecz nie do pomyślenia. On ma tak ukształtowane zęby, że wręcz nie ma prawa jej mieć, gdybyśmy nauczyli go o nie dbać.

INFORMACJA: Skład zespołu badawczego: prof. dr med. Elżbieta Małkiewicz, dr Anna Płatkowska-Kułaj – dokona oceny skuteczności nadzorowanego, codziennego szczotkowania zębów pastą z fluorem w zapobieganiu próchnicy u małych dzieci. Program został skierowany do 25 oddziałów przedszkolnych z terenu miasta i powiatu siedleckiego. Propagatorami projektu są Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Unia Europejska.

bg

5 komentarzy

 1. Anna Nim dodano 11 lat temu

  Pani Maria Wierzbicka jest stomatologiem, dlatego doktor jest uznanym zwrotem grzecznościowym, ale ma także tytuł naukowy profesora. Jest nauczycielem akademickim Collegium Mazovia, dlatego celem "wykopania topora wojennego" jest badanie naukowe i poszukiwanie odpowiedzi, jak skutecznie i systemowo walczyć z próchnicą.

  Oczywiście, z badaniami będzie prowadzona jednocześnie akcja profilaktyczna, między innymi polegająca na zwalczaniu próchnicy. Stąd pewnie pochodzi skojarzenie akcji z "wojenną ścieżką". Warto jednak zaznaczyć, że na tej "ścieżce" Prezydent Siedlec i Collegium Mazovia stoją obok siebie, a nie naprzeciwko 🙂 . Tytuł łatwo można opacznie zrozumieć.

 2. nina dodano 11 lat temu

  Faktycznie Anno – dobrze, że to wyjaśniłaś – średnio wykształcona osoba może mieć problem ze zrozumieniem… Kiedy wczoraj przeczytałam tekst pomyślałam, że nic tylko prezydent Wojciech Kudelski i uczelnia spotkają się na polu walki.
  Tym bardziej, że prezydent zakupi szczoteczki do zębów. Pewnie będą się tymi szczoteczkami bić.
  To sugestia żeby nie czytać tylko tytułów.

 3. boon dodano 11 lat temu

  Ale zescie walneli tytul… czy notki prasowe tutaj pisza gimnzjalisci?

 4. Zorro dodano 11 lat temu

  Rzeczywiście tytuł powala 🙂 szczególnie w ferworze kampanii … jedyny plus, że już prawie 300 odsłon 🙂 bo akcja godna pogratulowania zarównow "wojującemu" prezydentowi jaki i Collegium Mazovia.

  Aż muszę sprawdzić co w przedszkolu u mojego synka się z tym dzieje!

 5. Robert dodano 10 lat temu

  Collegium Mazovia!!! Ta szkoła to jakaś porażka!!! Ostrzegam potencjalnych jeleni:
  Im chodzi tylko o waszą KASĘ… Studenta mają gdzieś… Wykładowcy olewają to jaki poziom reprezentują… Jeśli będziecie mieli jakiś problem-NIKT wam nie pomoże! Dziekan będzie mówił swoje robił zupełnie co innego.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?