SPIN

Leon Barszczewski, fundator „Królówki” w Muzeum PAN

Beata Głozak niedziela, 7 listopada 2010, 17:12 Kultura, Wydarzenia
Leon Barszczewski "Poczęstunek u samarkan". Fot. Muzeum Ziemi PAN.

Leon Barszczewski "Poczęstunek u samarkan". Fot. Muzeum Ziemi PAN.

Od wtorku 9. listopada do 12. grudnia w warszawskim Muzeum Ziemi PAN otwarta będzie czasowa wystawa fotografii pt. Leon Barszczewski (1849–1910) – od Samarkandy do Siedlec. Archiwalne zdjęcia udostępnione przez rodzinę podróżnika zostały przez niego wykonane w latach 1876–1897 i prezentują obszary Azji Środkowej.

Leon Barszczewski urodził się w 1849 roku a Warszawie a zmarł w 1910 roku w  Częstochowie popełniając samobójstwo. To polski fotograf, topograf, etnograf, archeolog, przyrodnik, glacjolog, badacz kultury Środkowej Azji a także pułkownik armii Imperium Rosyjskiego. Wystawa, której otwarcie nastąpi w najbliższy wtorek skupi się na jednej tylko twarzy Barszczewskiego – twarzy fotografa, który także jako taki zdobył międzynarodowe uznanie. Zdjęcia Leona Barszczewskiego zostały nagrodzone na wystawach fotograficznych złotymi medalami – w 1895 roku w Paryżu, za fotografie lodowców azjatyckich, oraz w 1901 roku w Warszawie, za widoki miejscowości i portrety mieszkańców Azji. Z niezwykle bogatego zbioru fotografii Barszczewskiego, do dziś przetrwały nieliczne, których część będzie można obejrzeć dzięki  wystawie w Muzeum Ziemi.

Zasługi Barszczewskiego dla Polski są ogromne również na polu naukowym dlatego tym bardziej należy podkreślić fakt, że w roku 1897 los przywiódł go do… Siedlec. Choć Barszczewski spędził w naszym mieście zaledwie kilka lat to bardzo wyraźnie wpisał się w jego historię. To właśnie dzięki niemu w 1904 roku powstała tu Żeńska Szkoła Handlowa Jadwigi Barszczewskiej w Siedlcach, obecnie II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi, czyli popularna „królówka”. Leon Barszczewski był jej inicjatorem i fundatorem a cały zamysł wcieliła w życie jego córka Jadwiga, która uzyskała zezwolenie na otwarcie placówki.

Wystawa będzie czynna od 9 listopada do 12 grudnia 2010 r. w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Al. Na Skarpie 27
od poniedziałku do piątku w godzinach: 9. – 16.
w niedzielę: 10. – 16. (wstęp wolny)
Ceny biletów: normalny – 4 zł, ulgowy – 2 zł

O wystawie poinformowała nas p. Elżbieta. Dziękujemy bardzo.
opr. bg

Komentarze (1)

  1. "królówka" dodano 11 lat temu

    L.Barszczewski nie był fundatorem "Królówki".
    "To właśnie dzięki niemu w 1904 roku powstała tu Żeńska Szkoła Handlowa Jadwigi Barszczewskiej w Siedlcach".
    Szkołę upaństwowiono. Szkoła przyjęła IM. Królowej Jadwigi.
    Więc nie można pisać, że był fundatorem "Królówki".

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?