SPIN

KOMUNIKAT: Urząd Miasta informuje jak zachować się podczas silnych mrozów

Aneta Borkowska poniedziałek, 29 listopada 2010, 14:28 Aktualnie, Wydarzenia

W związku z występowaniem na terenie całego kraju silnych mrozów zwracam się do mieszkańców naszego miasta z apelem o zwracanie szczególnej uwagi na osoby, które mogą wymagać pomocy.

Nie bądźmy obojętni, gdy zobaczymy osobę pozostającą bez opieki, leżącą na ławce albo na ziemi, która z różnych przyczyn wymaga pomocy. Zainteresujmy się samotnie mieszkającymi osobami starszymi – one również mogą potrzebować pomocy, a nie zawsze same o nią poproszą. Takim osobom należy udzielić pierwszej pomocy i wezwać służby ratownicze dzwoniąc pod numer 112. Można również telefonicznie powiadomić:
Policję – 997PSP – 998Pogotowie Ratunkowe – 999Straż Miejską – 644 11 04 (do 16.00) 0661 655 515 (do 23.00).

Pomocy udzieli również:
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (ul. Sienkiewicza 32) –  tel.: 632 33 25,  632 24 03, Stowarzyszenie Pomocy Społecznej, Rehabilitacji i Resocjalizacji im. H. Ch. Kofoeda (ul. Świętojańska 4) – tel. 643 51 07, 644 04 00, 632 41 90, Polski Komitet Pomocy Społecznej (ul.3 Maja 28)–tel. 632 21 78, Noclegownia Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (ul. Południowa 1) – tel. 632 43 33, Caritas Diecezji Siedleckiej (ul. Bpa Świrskiego 57) – tel. 640 71 30, Polski Czerwony Krzyż (ul. Poniatowskiego 26) – tel.  632 68 19.

!!!Właściciele i zarządcy budynków!!!
Zgodnie z prawem są zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na ich terenie. Aby to bezpieczeństwo było zapewnione, to obowiązkiem każdego zarządcy i właściciela jest spowodowanie odśnieżania dachów, likwidacji zwisających sopli lodowych oraz odśnieżania chodników na terenie przylegającym do budynku.
Niedopełnienie powyższego obowiązku jest zagrożone karami przewidzianymi przez art. 91a Prawa budowlanego, w tym również karą pozbawienia wolności.

ZASADY POSTĘPOWANIA W CZASIE WYSTĄPIENIA SILNYCH MROZÓW ORAZ INTENSYWNYCH OPADÓW ŚNIEGU:
– w czasie intensywnych opadów, jeśli możesz,  pozostań w domu i słuchaj komunikatów radiowych i telewizyjnych,
– jeśli musisz wyjść na zewnątrz , ubierz się w ciepłą odzież wielowarstwową i powiadom kogokolwiek o docelowym miejscu podróży oraz przewidywanym czasie dotarcia na miejsce przeznaczenia,  
– zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie, zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków,
– oszczędzaj zapasy energii poprzez stopniowe obniżenie temperatury w domu i okresowe wyłączenie ogrzewania w niektórych pomieszczeniach,  

ODZIEŻ:
Ważna jest odpowiednia odzież, wykonana z naturalnych materiałów. Najlepiej nosić kilka warstw ubrania, i to nie tylko ze względu na izolację powietrzną., lecz także po to, aby można je było wkładać lub zdejmować zależnie od temperatury i wysiłku fizycznego.

RUCH:
Ruch powinien być ograniczony, gdyż podczas intensywnego ruchu spala się duże ilości kalorii i powoduje niebezpieczne pocenie się. Mokra odzież prowadzi do 20-krotnie szybszego wychładzania organizmu. Bardzo ważne jest więc dokładne strzepywanie śniegu z ubrania, zanim przesiąknie. Dla zachowania ciepłoty ciała niezbędne jest pożywienie dające energię. Zmęczenie i chłód powodują szybsze odwodnienie organizmu, zatem powinno się dużo pić, najlepiej ciepłych napojów.

CHORY W ZIMIE
Osoby z chorobą niedokrwienną serca powinny w trakcie silnych mrozów pozostać w domu. Chłód może spowodować skurcz naczyń wieńcowych, a nawet przyczynić się do zawału serca.
U osób cierpiących na choroby naczyń obwodowych na skutek niskich temperatur powietrza mogą wystąpić skurcze naczyń krwionośnych kończyn, a w konsekwencji – ciężkie niedokrwienie palców rąk i nóg. Cukrzycy powinni zdawać sobie sprawę, że dłuższe przebywanie na mrozie należy traktować tak jak intensywny wysiłek fizyczny. U osób chorych na astmę nagły kontakt z zimnym powietrzem może wywołać skurcz oskrzeli i duszności.

PODSTAWOWE ZASADY POSTĘPOWANIA Z OSOBĄ POSZKODOWANĄ (WYCHŁODZONĄ)
– nie uznawaj pochopnie osoby wyziębionej za zmarłą, przed próbą reanimacji;
– nie podawaj osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem alkoholu, w szczególności gdy nie ma możliwości zapewnienia jej ciepłego schronienia; okładamy kocami, folią lub innym materiałem o właściwościach izolujących ciało osoby poszkodowanej od zimna,
– ciepła kąpiel (woda o temperaturze pokojowej, stopniowo ogrzewana),
– jeżeli osoba jest przytomna: podajemy ciepłe słodzone napoje (np. herbata) lub wysokokaloryczne pokarmy (np. czekolada),
– co 45-60 sekund sprawdzaj tętno.

Naczelnik Biura Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności UM Siedlce
Andrzej Grzywacz

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?