SPIN

Jak sfinansować aquapark? A może kredyt?

Beata Głozak niedziela, 12 grudnia 2010, 14:36 Siedlce, Wydarzenia
Mirosław Pawłowski: Może przed świętami bożonarodzeniowymi ogłosimy postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy budowy. Fot. AB

Mirosław Pawłowski: Może przed świętami bożonarodzeniowymi ogłosimy postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy budowy. Fot. AB

W miniony piątek na biurko prezydenta Siedlec trafił wniosek o pozwolenie na budowę aquaparku na siedleckich błoniach. Tego samego dnia Wojciech Kudelski  miał pozwolenie podpisać. Czy to znaczy, że pływalnia, która ma powstać w ramach Regionalnego Ośrodka Sportu, Rekreacji, Rehabilitacji i Turystyki jest na wyciągnięcie ręki?

– Mamy w tej sprawie jeszcze trzy obszary do zrobienia – powiedział nam Mirosław Pawłowski, prezes Agencji Rozwoju Miasta Siedlce. – Pierwszy to pozwolenie na budowę, które prezydent miał podpisać jeszcze w piątek.  Drugi obszar to sposób sfinansowania przedsięwzięcia. Do końca przyszłego tygodnia ma zapaść w tej sprawie decyzja a w międzyczasie wynajęci przez nas eksperci z różnych branży budowlanych sprawdzają dokumentację wykonawczą – wyliczył prezes ARMS.

W tej chwili nie ma jeszcze pełnej dokumentacji z branży elektrycznej, ale pozostałe jak dowiedział się SPIN są już sprawdzane.

– Jeżeli nie będzie nieprzewidzianych sytuacji przed świętami bożonarodzeniowymi będziemy mogli ogłosić postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy budowy – stwierdził Pawłowski. – Okres budowy tego typu obiektu bez zbędnych przyspieszeń powinien trwać około 18 miesięcy od podpisania umowy i takie będą warunki przetargowe – dodał.

Pawłowski nie chciał powiedzieć niczego na temat sposobu finansowania aquaparku. Stwierdził, że ARMS jest inwestorem zastępczym i działa w imieniu miasta na tego typu obiektach i to ono odpowiada za sprawy finansowe.

Problem polega na tym, że wszystko wskazuje na to, że nawet samo miasta nie zna jeszcze do końca odpowiedzi na to pytanie. Kazimierz Paryła, skarbnik miasta wyliczył kilka możliwości.

– Zastanawiamy się czy zrobić to w formie obligacji przychodowych, bo jest podstawa do tego, żeby były przychody i to spore z tego aquaparku. Możliwe też jest finansowanie na podstawie wykupu wierzytelności. W grę wchodzi też na początek normalny kredyt a potem zamianę długu na inny rodzaj długu. Każda forma jest dobra – podkreślił. – Uważam, że wybrać powinno się tę najbardziej efektywną a najmniej kosztowną. Jesteśmy na etapie rachunku i zastanawiania się – mówił jeszcze kilka dni temu.

Jak podkreślił nie sądzi też, że 1proc. podwyżka VAT-u podniesie koszty budowy aquaparku. –  Agencja Rozwoju Miasta odlicza go 100 procent od inwestycji, więc dla bezpośredniego producenta jest on neutralny. To raczej będzie miało wpływ na bilety a nie na koszty budowy – wyjaśnił.

Chociaż sposób finansowania obiektu nie jest jeszcze znany to wydaje się on być bardziej istotny niż sam basen. W luźnych interpretacjach siedleckich władz padało bowiem sformułowanie, że jedynie sprzedaż terenu po byłym stadionie pozwoli na budowę aquaparku. Teren został jak wiemy sprzedany. Swego czasu Sławomir Marchel, sekretarz miasta powiedział: – Jeśli referendum przesądzi o budowie aquaparku przy Wojskowej, tego aquaparku nie będzie nigdzie, bo nie będzie nas na to stać. To proste. Tylko sprzedaż terenu z takim przeznaczeniem jakie zaproponowaliśmy da nam na to fundusze (wyp. z dnia 22. stycznia 2010r. podczas konferencji prasowej). Czy magistrat zdoła wytłumaczyć, że takie słowa były luźnymi interpretacjami?

bg

7 komentarzy

 1. efaster dodano 11 lat temu

  Droga Redakcjo
  Sam Prezydent w Lutym br. w wywiadzie dla TV Siedlce Sport powiedział redaktorowi Materskiemu, że jeśli referendum będzie nie po myśli UM (czyli większość będzie przeciw budowie centrum handlowego) to Aquaparku wogle nie będzie, ani na błoniach ani tym bardziej na Wojskowej. Użył nawet stwierdzenia, że jeśli ktoś ma dziłkę w centrum a druga na obrzeżach, to sprzedaje ta w centrum by mieć środki na budowę domu na obrzeżach. Jesli dobrze pamiętam nagranie rozmowy było w sali Novego Kina, po jakim ivencie. Krótko mówiąc p. Prezydent nas okłamał. Mówmy wprost bez ogródek. Mamy już kredyt 35 mln. zł na budowę stadionu. PXM wybuduje jego I etap za 28 mln. Za pozostałe 7 mln. wg. wypowiedzi prezesa ARM-u, ma zostać wybudowana docelowa ilość miejsc parkingowych, boisko treningowe nr 3 i ponoć do sierpnia południowa trybuna (gdzie będzie sektor gości). To, co zostanie ma być wkładem własnym agencji na aquapark.

 2. przeszukiwacz...oszukiwacz dodano 11 lat temu

  Efaster ma rację… zobaczcie co mówił Pan Prezydent o aquaparku w lutym 2010 r.

  http://www.tvsiedlce.pl/search_tv.php?x=0&y=0&search=aquapark&search_kategoria=#nsite

  Chyba trzeba to przypomnieć w mediach panu prezesowi Pawłowskiemu.

 3. obserwator dodano 11 lat temu

  Skończyła sie prosperita kiedy PO zalatwiało pieniądze, a Pan Prezydent lekką ręka swięcił kamienie węgielne i przecianał wstegi.Zobaczymy skąd wezmą na aqapark pieniądze i czy ruszy przebudowa stacji Siedlce. W Radzie Miasta wybralismy W-F-istów i trenerów, tylko kto merytorycznie doradzi Prezydentowi co z tym fantem zrobić. Obawiam sie, że może być tak, jak z odsnieżaniem w sobotę, gdzie v-ce prezydent pokazał sie z łopatą i po 5 minutach już go nie było, gdy tylko udzielił wywiadu i pozował do wspólnego zdjęcia. Może by tak spojrzeć trzeźwo na całą tą sytuację i dojść do wniosku, że nie wszystko jest takie piękne, jak było zapowiadane w kampanii wyborczej.

 4. efaster dodano 11 lat temu

  Dokładnie o ten materiał mi chodziło (PS. dzięki 🙂 "przeszukiwacz…oszukiwacz")

  No a teraz czas na siedleckie i nie tylko np. RDC czy TVP Warszawa by "pociągnęły" prezydenta za język. Czy to, co mówił było wtedy obliczone na "wygraną" w referendum, a w perspektywie wyborów samorządowych. Prosiłbym też Redakcję SPIN-u by skontaktowała się z Redakcją TV Siedlce celem wyemitowania powtórki tego materiału i po niej wypowiedź, komentarz prezydenta "na dziś”, co do tego wywiadu i generalnie całej sprawy. Media muszą być odważne, drążyć sprawę do bólu, w końcu to IV władza 🙂 Pokażmy prezydentowi, że są ludzie w mieście, którzy myślą samodzielnie i potrafią wyciągać wnioski z poczynań władzy. Ja się władzy wogle nie boje i proponuje to samo siedleckim mediom wszystkim. Mimo iż "niektóre" sprzyjają władzy. A media powinny być neutralne światopoglądowo i nie okazywać żadnych sympatii politycznych.

  A i jeszcze dopytam, co będzie z hala sportową na błoniach ?? Czy też będzie budowa na kreskę (kredyt) ?? W końcu wydolność kredytowa się skończy, a każdy kolejny kredyt to wyższe oprocentowanie. banki to nie Caritas, za darmo nic nie rozdają. Przed udzieleniem każdego kredytu wyliczają, co do grosika wysokość raty. A przypomnę, że już w tym roku dochody miasta spadły (echa kryzysu) a zadłużenie rośnie. Mam nadzieje, że skarbnik p. Paryła ma rękę "na pulsie". Bo już zaczyna brakować środków, a kolejne wnioski przepadają na dofinansowania czy to z UE, marszałka z budżetu Państwa (np. tzw. schetynówki).

 5. @efaster dodano 11 lat temu

  Człowieku, tylko średnio mądry człowiek chyba pomyślał, że jeśli sprzedany zostanie teren po stadionie to z tych pieniędzy bedzie aquapark. pomocy! Wiedziałem ,że tak będzie jak prezydent bedzie gadał takie głupoty bo jak wytłumaczyć teraz ludzikom o małym rozumku, że te pieniądze z Wojskowej miały iśc do kasy na wybatki bieżące i miały pozwolić właśnie na zaciąganie kredytu ?? Nie da się

 6. boski dodano 11 lat temu

  "Obiecałem że spełnię wiele punktów z naszego programu wyborczego" 😀 Wiele to pewnie lepiej niż kilka, a już na pewno lepiej niż żaden 🙂 Szczerość rozbrajająca. Skoro tak mówi to akłapark mamy jak w banku 🙂

  Na następne wybory przypomina mi się tylko jedna rada:
  http://anti-politics.ws/votefornobody.jpg

  z bogiem 😉

 7. robson dodano 11 lat temu

  a co za różnica, z której kieszeni wyciągasz kasę, żeby zapłacić ?! Zrozumcie, że forsa wpływa na konto jakiejś instytucji i potrzebna jest, żeby zbilansować przychody i wydatki. Nikt wam nie obiecywał, że stworzone zostanie ooddzielne subkonto w banku, na które spłynie forsa ze sprzedaży placu i tylko z tego konta będzie rozliczana.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?