SPIN

Podsumowanie kadencji i 12. miejsce Siedlec

Beata Głozak środa, 22 grudnia 2010, 02:33 Siedlce, Wydarzenia

12. To miejsce jakie wśród 47 miast na prawach powiatu zajęły Siedlce w rankingu przygotowanym przez tygodnik „Wspólnota” w październiku br. – To dla nas bardzo miły ranking – powiedział Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec.

„Wspólnota” to tygodnik z 20 letnim stażem na rynku medialnym o tematyce samorządowej tworzony przez ekspertów z myślą o samorządach właśnie. W artykule z 21 października jego redaktorzy przygotowali ranking „Sukces kadencji” podsumowujący kadencję samorządową 2006-2010. Wśród 47 miast na prawach powiatu na 12. miejscu znalazły się także Siedlce. To na ten ranking podczas ubiegłotygodniowej konferencji powoływał się między innymi Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec podkreślając osiągnięcia koalicji PO-PiS.

JEST NAM MIŁO

–  To dla nas bardzo miły ranking. Przedstawiony został przed wyborami samorządowymi dlatego nie chcieliśmy o nim wcześniej wspominać – tłumaczył. – 12. miejsce to miejsce bardzo dobre a w skali kraju świadczy o nas jak najlepiej. Podczas ostatniego spotkania z marszałkiem ten powiedział, że Siedlce są liderem na Mazowszu pod względem wskaźników gospodarczych – poinformował Kudelski zaznaczając, że Płock we wspomnianym zestawieniu znalazł się na 46. miejscu. – Jestem zaskoczony, bo to miasto ma takich sponsorów – dodał.

Ważność i wiarygodność „Wspólnoty” i jej zestawień podkreślał także Sławomir Marchel, sekretarz Siedlec. Jak w ogóle powstał październikowy ranking i czy 12. miejsce jest faktycznie satysfakcjonujące?

Autorzy rankingu podsumowali dokonania samorządów na trzech płaszczyznach: finansowej (wzrost dochodów budżetowych ogólnych i własnych samorządów), ekonomicznej (wzrost dochodów firm i ludności, spadek lub najmniejszy wzrost bezrobocia, ilość zarejestrowanych nowych firm) i infrastrukturalnej (powierzchnia użytkowa mieszkań zbudowanych w latach 2005-2008, wzrost liczby mieszkańców podłączonych do oczyszczalni ścieków, kanalizacji i sieci gazowej lata: 2005-2008).

DWA SPADKI. JEDEN SKOK

We wcześniejszym rankingu „Wspólnoty” podsumowującym kadencję 2002 – 2006 Siedlce uplasowały się na miejscu 23 a zatem po 4 latach zaliczyły skok o 11. miejsc. Na płaszczyźnie finansowej miasto zajęło 33. miejsce podczas, gdy kadencję wcześniej było to miejsce 26. Spadek zaliczyło także w infrastrukturze. Kadencja 2002 – 2006 to miejsce 10. a kadencja 2006 – 2010 to miejsce 12. Na płaszczyźnie ekonomicznej Siedlce w minionej kadencji wypadły wg  „Wspólnoty” lepiej. Z 33. miejsca poszybowały na miejsce 12.

Autorzy artykułu październikowego, na który powoływał się między innymi prezydent Siedlec, zaznaczają, że cała analiza tylko do pewnego stopnia jest oceną władz lokalnych”. Szczególnie mają na myśli zjawiska w rozwoju ekonomicznym, czyli tego, w którym miasto odnotowało największy sukces. Jak zatem ocenić sukces miasta? Wydaje się, że po „skoku” jakie zaliczyło ono na przestrzeni ostatnich lat. Aż 8 z nich w podsumowaniu kadencji 2006 – 2010 znalazło się w pierwszej dwudziestce z miejsca od 30 do 40 w kadencji 2002 – 2006. Bezapelacyjnym rekordzistą spośród wszystkich 47 miast jest Biała Podlaska, która zaliczyła w ciągu minionych 4 lat aż 36 oczek w górę z 40. miejsca wskakując na 4. Podobnie jest z Tychami (32 miejsca do góry), które zakończyły kadencję 2006 – 2010 na miejscu 3.

Czy ostatecznie zajęcie miejsca 12. można nazwać sukcesem?

bg

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?