SPIN

Mirosław Greluk nie jest tylko Kawalerem

Beata Głozak środa, 29 grudnia 2010, 12:42 Kultura, Wydarzenia
Mirosław Greluk podczas Grelowiska Fot. Michał Moryl

Mirosław Greluk podczas Grelowiska Fot. Michał Moryl

Związany z Siedlcami malarz, twórca imprez kulturalnych, artystycznych i charytatywnych Mirosław Greluk nie jest już tylko Kawalerem Orderu Uśmiechu. 19. listopada po śmierci Ludwika Jerzego Kerna stał się także jednym z członków Międzynarodowej Kapituły tego odznaczenia.

– Stosowny dokument od Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu otrzymałem oficjalnie tuż przed świętami – powiedział nam Greluk. – To dla mnie cudowna wiadomość i ogromne wyróżnienie tym bardziej, że jestem pierwszym członkiem tej kapituły w tej części Polski – dodał.

*** Mirosław Greluk jest Kawalerem Orderu Uśmiechu od 4. października 2003 roku kiedy to Międzynarodowa Kapituła postanowiła uhonorować go tym odznaczeniem za pracę na rzecz dzieci specjalnej troski. Do Orderu został zgłoszony przez dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Siedlec i Jaworka. Oficjalne wręczenie Orderu Uśmiechu nastąpiło 20 czerwca 2004 roku na I Festiwalu Dziecięcym “Dniu Radości” w Siedlcach.

**** Order Uśmiechu jest jedynym odznaczeniem przyznawanym dorosłym przez dzieci. To one zgaszają kandydatury osób z całego świata. Uroczystość odbywa się dwa razy w roku a odznaczenie trafia do osoby, której działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie. Obecnie Kawalerami Orderu Uśmiechu jest 915 osób z 45 krajów. Pierwsze posiedzenie Kapituły odbyło się w 1968 roku i wtedy też w imieniu dzieci przyznano po raz pierwszy to odznaczenie. Kawalerem z  legitymacją  numer 1 został  prof. dr Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z  Poznania, któremu tysiące dzieci zawdzięczały zdrowie a nieraz i życie. W czasie uroczystości dekoracji Orderem Uśmiechu był pasowany czerwoną różą i musiał wypić  puchar kwaśnego  soku z cytryny i w dodatku uśmiechnąć się. Ta ceremonia też obowiązuje do dziś.

opr. bg

2 komentarze

  1. grelak dodano 11 lat temu

    gratulacje

  2. Bogus S dodano 11 lat temu

    Gratulacje Mirku-

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?