SPIN

Aleksandria na ręce Jarosława Głowackiego. Aktualizacja (GALERIA)

Beata Głozak czwartek, 30 grudnia 2010, 19:40 Siedlce, Wydarzenia
Jarosław Głowacki, wiceprezydent Siedlec i laureat Aleksandrii. Fot. AB

Jarosław Głowacki, wiceprezydent Siedlec i laureat Aleksandrii. Fot. AB

Honorowa Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce „Aleksandria” ma wieloletnią tradycję. Bez wątpienia powinna trafiać do rąk osób, co do których nie mamy wątpliwości także my, siedlczanie że na nią zasłużyły. Niestety wczorajsze rozdanie w oczach wielu umniejszyło rangę nagrody a wokół laureatów pojawiły się kontrowersje. Szczególnie jeśli chodzi jedno nazwisko.

– Kiedy rozstąpiła się kurtyna chyba większa część z osób siedzących na sali nie mogła ukryć zaskoczenia. Ja nie mogłem widząc wiceprezydenta Jarosława Głowackiego – powiedział nam anonimowo jeden z obecnych na sali. – Bo za co ta nagroda?

PO TROCHU ZA WSZYSTKO

Tak naprawdę nie wiadomo. Niemal 10 minutowa laudacja dotycząca wiceprezydenta zaczęła się od wspomnień jego pracy w Urzędzie Stanu Cywilnego i podkreślenia 20 letniej pracy w samorządzie. Stwierdzenie, że Jarosław Głowacki od lat odpowiada za przygotowanie i realizację inwestycji miejskich było zdaje się nieco na wyrost. Tym bardziej, gdy do jego osiągnięć zaliczono remonty ośrodków kultury, obiektów sportowych a także szkół i przedszkoli. („Ostatnie lata to także kilkadziesiąt inwestycji kubaturowych dzięki którym zdecydowanej poprawie uległy warunki nauki i pracy w siedleckich przedszkolach i szkołach. Powstały także nowe obiekty sportowe a baza placówek kultury doczekała się kompleksowej rewaloryzacji i modernizacji na miarę XXI wieku – frag. laudacji).

– Tak się złożyło, że za oświatę i kulturę odpowiadała wiceprezydent Marta Sosnowska, więc to pewien nietakt – mówi osoba zbliżona do urzędu.

ZA DROGI

Podział obowiązków między Sosnowską a Głowackim był taki, co podkreślano podczas konferencji, że ten drugi odpowiadał za inwestycje drogowe. Te wczorajszego wieczoru zostały podkreślone. („Wśród wielu zadań zrealizowanych w ostatnich latach przez siedlecki samorząd, zdaniem laureata szczególnie godne uwagi są trzy projekty drogowe: budowa ul. Piaski Zamiejskie w Siedlcach i ul. Piaskowej w Strzale została najwyżej oceniona wśród kategorii dróg gminnych spośród ponad 200 projektów ocenianych w ramach Regionalnego Konkursu na środki unijne. Przebudowa ul. Sokołowskiej to najwyżej oceniony projekt w kategorii dróg powiatowych spośród ponad setki ocenianych oraz przebudowa ul. Artyleryjskiej, na których przyznano dofinansowanie rzędu 97 proc. Prowadzenie inwestycji drogowych to sztuka kompromisu i dialogu z mieszkańcami, projektantami i wykonawcami. Jak to miało miejsce w przypadku ulic: Popiełuszki, 10 – lutego, Północnej – frag. laudacji). Te inwestycje są już za nami a przyszłość nie zapowiada się tak optymistycznie. Jak pisałyśmy, Siedlce w przyszłym roku nie dostaną dofinansowania na inwestycje drogowe w ramach programu tzw. „schetynówek”.

ZA SZPITAL

Zaskoczenia obecnych w Sali „Podlasie” nie umniejszyły też zasługi wiceprezydenta na polu służby zdrowia. (W latach 2005 – 2007 przewodniczył społecznej radzie SP ZOZ. To wówczas  zostały wypracowane podstawy do oddłużenia szpitala miejskiego i trwałego wyprowadzenia placówki z problemów finansowych). Podobnie było z dokonaniami kulturalnymi. („Jako członek społecznej rady CKiS inicjował i zabiegał o realizację szeregu spektakli i imprez takich jak „Herbertorium” czy Siedlecki Open Air Festiwal, na którym zasiadł za perkusją i swoją grą udowodnił, że muzyka rockowa to jedna z jego pasji.” – frag. laudacji)

Z laudacji wynikało niestety, że jedyne zasługi laureata Aleksandrii niezwiązane z jego pracą samorządową to zasługi w oddziale PTTK. Prezydent Wojciech Kudelski dodał: O Jarosławie Głowackim można powiedzieć „nic co ludzkie nie jest mu obce”. Jest to dobry człowiek, dobry urzędnik, ścisły umysł, wspaniały ojciec a jednocześnie jak z laudacji wynika interesuje się sportem, turystyką. Myślę, że może być wzorem do naśladowania dla wielu młodych ludzi.

Możliwe, że to wszystko jest prawdą, tylko czy za rower powinien dostać nagrodę?

NAGRODA ZA REMONT I KAZANIE

To nie jedyna dziwnie przyznana w tym roku Aleksandria. Nie mniejszym zaskoczeniem dla niektórym były słowa jakie Wojciech Kudelski skierował pod adresem chociażby ks. kanonika Adama Patejuka, proboszcza parafii pw. Św. Stanisława.

– Niem wiem czy dobrze zrozumiałam słowa prezydenta, ale czy ta nagroda została przyznana za remont kościoła i dobre, zdaniem Wojciecha Kudelskiego kazania wygłaszane przez tego księdza? – zapytała z uśmiechem kobieta będąca na rozdaniu nagród – Jeśli tak, to umniejszył rangę tej nagrody przyznanej tym, którzy naprawdę na nią zasłużyli. Mam tu na myśli chociażby pana Hołownię, chirurga ze szpitala miejskiego, sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie czy profesora z Uniwersytetu. Dla mnie pan Kalembasa, tak? To nazwisko nieznane, ale to, że jest członkiem PAN, autorem tylu publikacji a także jako pierwszy w Polsce prowadził tyle badań dotyczących gleby, mówi za niego. Gdzie w tym wszystkim ksiądz? To żenujące przedstawienie choć nie wiem czego się spodziewałam. W końcu to nagrody prezydenta.

NAGRODA ZA LODOWOSKO

Pewne kontrowersje wzbudziło przyznanie Aleksandrii dla Andrzeja Sitnika, dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Siedlcach. Nikt nie umniejsza jego zasług na arenie sportowej czy pedagogicznej a raczej dyrektorskiej jednak słowa wypowiedziane przez Wojciecha Kudelskiego sugerują, że Aleksandria trafiła na ręce dyrektora dlatego, że jest… dyrektorem.

(Podstawowym zadaniem naszego pokolenia jest wychowanie naszej młodzieży. Metody i działania wychowawcze poprzez sport czynią efekty tego typu, że młodzież garnie się do uprawiania tego sportu. Tam musi być wychowawca, który odpowiednio zareaguje jak coś się dzieje nie tak. W odpowiedni  sposób nauczy ja trzeba dbać o obiekty sportowe, jak trzeba uczyć się kultury jak szanować drugiego człowieka. Pan dyrektor Andrzej Sitnik jakby odwrócił oblicze naszego sportu. Twardą ręką trzyma porządek na naszych obiektach sportowych i pokazał, że potrafi realizować ważne zadania w zakresie budowy obiektów sportowych. No i myślę, że sam fakt jak oblegane jest nasze lodowisko, jak lgną do niego dzieciaki świadczy o tym, że to właściwy człowiek na właściwym miejscu).

Ks. kanonik Adam Patejuk, proboszcz parafii św. Stanisława BM
Jarosław Głowacki, zastępca prezydenta Siedlec
Michał Hołownia, muzyk, dyrygent, dyrektor Zespołu Szkól Muzycznych, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługiw działalności na rzecz rozwoju kultury
Prof. Stanisław Kalembasa, naukowiec, kierownik Katedry Gleboznawstwa i Chemii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego, 507 publikacji, 8 książek, nawiązał współpracę z ośrodkami naukowymi w Niemczech, U.S.A, Holandii, Federacji Rosyjskiej, Chińskiej Republice Ludowej, przewodniczący Komitetu Gleboznawstwa i Chemii Rolnej Polskiej Akademii Nauk, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi
Witold Okniński, prawnik, sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, były wiceprezydent Siedlec
Mikołaj Romańczuk, lekarz, ordynator Oddziału Chirurgii Szpitala Miejskiego w Siedlcach; jako pierwszy w Siedlcach przeprowadził operację tarczycy, jako pierwszy w Siedlcach wykonywał badania ultrasonograficzne, biegły sądowy
Maciej Wielkopolan, prezes Zarządu Teleperformance Polska
Andrzej Sitnik, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, międzynarodowy sędzia w zapasach.
Zygmunt Urbanowicz, malarz, rzeźbiarz, poeta
Alicja i Zbigniew Staręgowie, emerytowani nauczyciele.

*** Podczas wczorajszego wieczoru nie udało nam się porozmawiać z prezydentem Wojciechem Kudelskim na temat przyznanych nagród i poznać powodów jakimi kierował się przy wyborze osób.

bg

no images were found


14 komentarzy

 1. AW dodano 11 lat temu

  A gdzie Adam Woźnica?

 2. robson dodano 11 lat temu

  ale "zacne" grono. Szczególnym brylantem jest Głowacki.

 3. grobson dodano 11 lat temu

  a za co ten nierób Łebski dostał?

 4. podatnik dodano 11 lat temu

  Aleksandria dla GŁOWACKIEGO????????????????? Za co. Coz on takiego zrobił. Ma szcęście że trzymaja go na b.dobrze płatnym stołku Z-cy Prezydenta. WSTYD.

 5. Hurtownia Aleksandrii dodano 11 lat temu

  W takim hurcie nawet za 400 głosów w wyborach dla Głowackiego się znajdzie.
  Buahahahahahahahahahahahaha

 6. lokalny patriota dodano 11 lat temu

  No nie wytrzymam ten matoł narcyz sitnik? Za co? to jakaś masakra. Co on zrobił dla Siedlec? Proponuje Panie Prezydencie za rok nagrodzić animatorów na orlikach, bo dobrze zarządzają. Szczęsliwego Nowego Roku nieomylny zapaśniku

 7. Dobrze poinformowany dodano 11 lat temu

  Nie wiem czy jestem bardziej zaskoczony czy rozczarowany. Pracownicy Urzędu Miasta i podległych mu jednostek otrzymali Aleksandrie. Oni przecież pracują za pieniądze. Znam ich i nie zauważyłem, aby zrobili coś dla społeczeństwa co przekracza zakres ich normalnych obowiązków. Oj nieładnie.

 8. czytelnik dodano 11 lat temu

  To taką listę w tym roku zaakceptował kierujący miastem z tylnego fotela Pan Kiernikowski?

 9. jony dodano 11 lat temu

  Głowacki dostaje Aleksandrię ?To MNIE JUZ nic nie cieszy jeżeli Siedlce są najgorzej odśniżonym w Województwie mazowieckim!!!!!!Tylko winien wysłuchać jak komentują to kierowcy!!!!!!Chyba nie takich życzeń by się spodziewał!!!!!!!!!

 10. ALBERT dodano 11 lat temu

  Widzę tu tak naprawdę JEDYNIE dr Mikołaja Romańczuka – lekarza, który naprawdę wie co ma robić w życiu i co robi najlepiej ze wszystkich lekarzy w tym regionie.
  Jedynie On i Pan Mariusz Orzełowski to były prawdziwe gwiazdy tego wieczoru.

 11. ministrant dodano 11 lat temu

  Pan Głowacki dostał za zbieranie na tacę w niedziele w kościele św. Teresy i za to że w Referendum Handlowców w sprawie Galerii na stadionie namawiał publicznie do bojkotu tegoż Referendum jako pracownik tego UM.Ot co…!

 12. NIEPONIEPIS dodano 11 lat temu

  Aleksandria zeszła na psy.. Zastanawiam się,jak mają się czuć wszyscy dotychczasowi i niestety nieliczni obecni – w prawdziwym tego słowa znaczeniu-wyróżnieni tą zdawałoby się zaszczytną nagrodą ????

 13. * dodano 11 lat temu

 14. MŁODY dodano 6 lat temu

  TO CO SIĘ DZIEJE TERAZ W SIEDLCACH, LOLESIOSTWO, DARMOZJADY, UKŁADY A GŁOWACKI ZA CO????????????????NALEŻAŁA SIĘ TYLKO NAGRODA DLA ORDYNATORA CHIRURGII SPZOZ-A TAK WOGÓLE TO DO TEJ PORY DO LISTOPADA POPIERAŁEM PIS ALE TO CO SIĘ W UM DZIEJE JAKIE TAM PÓŁGŁÓWKI PRACUJĄ I DZIELĄ SIĘ STOŁKAMI, PREZESÓW, VICE, ZARZĄDY-BRAK SŁÓW -JESREŚCIE ZAPRZECZENIEM PRAWORZĄDNOŚCI, UCZCIWOŚCI, PRACOWITOŚCI-DLA WAS LICZY SIE STOŁEK I MAMONA I CAŁY CZAS NA 1 I 2 DO RADY MIASTA, POWIATU TE SAME OD KILKU KADENCJI OSOBY KTÓRYM NIE PODOBA SIE WIELE A WRĘCZ BARDZO DUZO ALE SIEDZĄ CICHO BO………………

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?