SPIN

Kolejny etap walki o indeks Collegium

Beata Głozak wtorek, 11 stycznia 2011, 23:50 Aktualnie, Wydarzenia

Dzisiaj w siedzibie Collegium Mazovia 104 uczniów przystąpiło do II etapu IX Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej. Cel główny: indeks uczelni. Cel drugi główny: promowanie wiedzy ekonomicznej.

W ujęciu matematycznym dzisiejszy dzień można przedstawić następująco: do 2 etapu 9 edycji Konkursu zakwalifikowało się 111 uczniów a przystąpiło 104 z 30 szkół z terenów 3 województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego z czego Siedlce reprezentowało 6 placówek. Czas etapu: 90 minut i 2 części za które można było otrzymać łącznie 70 pkt. W pierwszej zmierzono się z 30 pytaniami w formie testu wielokrotnego za 50 pkt. W drugiej przygotowano 4 pytania otwarte warte 20 punktów. Część uczniów wyszła przed końcem wyznaczonego czasu.

  • mgr Anna Kurowska, sekretarz Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej: Chyba za szybko wyszli…

To już 9 edycja Konkursu, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem i według naszych zestawień zainteresował ponad 6 tysięcy osób a do etapów podeszło 5 tysięcy. Z nich około 5 osób skorzystało z nagrody jaką jest nasz indeks. Od początku głównym założeniem Konkursu było propagowanie zdolności uczenia się wiedzy ekonomicznej szeroko pojętej, czyli makro- i mikroekonomii, giełdy, Unii Europejskiej. Dopiero drugim aspektem jest kształcenie w dalszym kierunku, czyli na przykład przyszłych kadr uczelni czy ekonomistów. Do dzisiejszego etapu, który jest za nami zakwalifikowało się 111 osób a przystąpiło 104 uczniów z 30 szkół z 3 województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Przyjechali do nas uczniowie z Białej Podlaski, Bielska Podlaskiego, Garwolina, Janowa Podlaskiego, Łosic, Łukowa, Ostrołęki, Międzyrzeca Podlaskiego, Zambrowa, Siedlec i Ryk. Wydaje się, że ta edycja była łatwiejsza w porównaniu do wcześniejszych, ale uczniowie wyszli wcześniej chyba jednak z braku wiedzy, bo część zadaniowa nie została przez wszystkich rozwiązana.

  • Justyna Jędrych, uczennica z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Rykach: Zapisali mnie na siłę

W konkursie wzięłam udział przypadkiem, bo zapisano mnie na siłę a ja dostałam się do drugiego etapu, który był dużo trudniejszy. Jestem mimo to dobrej myśli. Konkurs składał się z dwóch rodzajów pytań otwartych i zamkniętych. Pierwsze  zrobiłam wszystkie, ale z 4 pytań otwartych zrobiłam połowę. Nastrój? Bardzo dobry, wesoły, pozytywny. Mi ogólnie tak bardzo nie zależy na studiach w tej szkole, więc podeszłam do tego na luzie.

  • mgr Ryszarda Jankowska, nauczycielka przedmiotów ekonomicznych z ZSZ nr 2 w Rykach: Indeks to świetna zachęta

U każdego ucznia budzi się takie poczucie wartości ekonomicznej: „ja jednak z tej szkoły coś wyniosłem, wyniosłam i spróbuję na ile mi się coś uda”. Jesteśmy tu po raz drugi. Jak się przygotowywaliśmy? Opracowujemy testy z ubiegłych lat nie tylko z tej siedleckiej, ale i z ogólnopolskiej olimpiady z wiedzy ekonomicznej. Przede wszystkim ekonomii uczymy się na bieżąco. Indeks Collegium Mazovia to doskonała zachęta a ja cały czas staram się, aby jak najwięcej osób brało udział w konkursach. Zwolnienie z opłaty czesnego to dla rodziców i dla samych uczniów duża pomoc. Co dają zajęcia z ekonomii? Uczniowie wiedzą jak gospodarować pieniądzem, otworzyć własną działalność, jak rozliczać się z budżetem państwa.

  • Olga Ruta, uczennica z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1  z Garwolina: Zależy mi na indeksie

Porównujemy właśnie swoje odpowiedzi i wydaje się, że poszło całkiem nieźle chociaż niektóre odpowiedzi różnią się bardzo. Były pytania o poziom inflacji, stopę bezrobocia, czy wysokość PKB. Zobaczymy. Czekamy na wyniki. Oczywiście, że poważnie myślę o ekonomi. Jesteśmy w technikum o profilu ekonomicznym i wiążemy z nią swoją przyszłość. Było 30 pytań w formie testu wielokrotnego wyboru, z których można było uzyskać 50 punktów i 4 pytania otwarte łącznie za 20 punktów. Zakres tematów był obszerny, bo znalazły się pytania dotyczące Unii Europejskiej, ekonomii, rachunkowości. Generalnie dużo zadań, dużo teorii. Indeks próbuję zdobyć po raz drugi. W tamtym roku dotarłam do finału i zajęłam w nim 4 miejsce. Bardzo zależy mi na indeksie a poza tym lubię rywalizację, lubię podejmować wyzwania i to zawsze jest fajnym doświadczeniem.

not. bg

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?