SPIN

Po nocną pomoc… Tylko gdzie?

Beata Głozak środa, 2 marca 2011, 17:17 Siedlce, Wydarzenia

Od wczoraj obowiązują nas nowe zasady funkcjonowania nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Teoretycznie ma być łatwiej, bo pacjenci w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia lub nagłego zachorowania nie będą musieli szukać lekarza, który ich przyjmie. Pomoc uzyskają w dowolnym zakontraktowanym punkcie. Niby ma być lepiej. Czy na pewno?

Od 1 marca na terenie całej Polski ma pozostać zaledwie 500 punktów świadczących nocną i świąteczną pomoc lekarską. Narodowy Fundusz Zdrowia uspokaja, że mimo zmniejszenia ich ilości pacjenci odczują widoczne korzyści. Problem w tym, że do tej pory na terenie Siedlec funkcjonowało kilka takich punktów a od wczoraj już tyko dwa a w zasadzie… jeden: szpital miejski.

– Od wczoraj od godziny 18. SP ZOZ świadczy nocną i świąteczną pomoc lekarską i pierwszego dnia nie zauważyłem specjalnego niepokoju – mówi Mirosław Leśkowicz, dyrektor szpitala miejskiego. – Było około 50 pacjentów, którzy mieli zapewnioną pomoc pielęgniarską i opiekę 2 lekarzy. Tak było wczoraj, ale nie wiem jak będzie w następnych dniach. Niewykluczone, że nowe zasady mogą w przyszłości zaowocować kolejkami – przyznaje Leśkowicz. – Do tej pory opiekę nocną zapewniały szpital miejski, Niepubliczny Zakład „Salus”, Przychodnia „Centrum” a także stacja pogotowia RM – Meditrans. Teraz taką opiekę dla mieszkańców Siedlec a w razie potrzeby także dla mieszkańców powiatu, którzy są naszymi pacjentami zapewniać będziemy my. W sytuacjach zagrażających życiu pozostaje nadal szpitalny oddział ratunkowy.

Opiekę nocną i świąteczną dla powiatu siedleckiego będzie świadczył SP ZOZ RM- Meditrans w Zbuczynie. Jak sprawdzi się nowa struktura nie wiadomo. Wiadomo, że Przychodnia „Centrum” już informuje swoich pacjentów z powiatu siedleckiego i miasta, że przestała świadczyć takie nocne usługi. Pierwsze efekty zmian będą widoczne dopiero po kilku tygodniach. Dopiero wtedy zobaczymy czy nowe znaczy lepsze.

bg

Wykaz miejsc udzielania świadczeń NiŚOZ w regionie:

SIEDLCE; STAROWIEJSKA 15; tel. 025 632-20-61 do 69 wew. 288
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W SIEDLCACH

ZBUCZYN; TERESPOLSKA 15; tel. 025 641-63-12
SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ „RM-MEDITRANS” STACJA POGOTOWIA RATUNKOWEGO I TRANSPORTU SANITARNEGO W SIEDLCACH

3 komentarze

  1. robson dodano 12 lat temu

    dalej głosujcie na synów Abrahama, a znowu będą ich kamienice, a nasze ulice. Lotos pod młotek, SPEC pod młotek, kolej – totalna rozpierducha, służba zdrowia nie istnieje, emerytur pewnie w ogóle nie będzie.

  2. zenek dodano 12 lat temu

    A od kiedy to w nocy szuka się lekarza, żeby powiedział, gdzie jest nocna opieka lekarska? Co za bzdurne tłumaczenie. Na każdym zakładzie / ośrodku zdrowia była kartka z informacją o nocnej opiece i tyle. Tylko po cholerę tak kłamać?

  3. pig dodano 12 lat temu

    "Teraz taką opiekę dla mieszkańców Siedlec a w razie potrzeby także dla mieszkańców powiatu, którzy są naszymi pacjentami zapewniać będziemy my.".. i tu pan dyrektor się myli, co znaczy stwierdzenie dla mieszkańców powiatu którzy są NASZYMI pacjentami?? a jak nie są to co nie przyjmie ich? nieprawdą jest że dla miasta pomoc ma świadczyć SPZOZ a dla powiatu Zbuczyn, są to 2 placówki zakontraktowane na miasto i powiat więc pacjeci siedlec i powiatu mogą zwrócić się o pomoc do DOWOLNEJ ZAKONTRAKTOWANEJ PLACÓWKI

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?