SPIN

OCZAMI KOBIET: „Na imię ma Sabine”

Aneta Borkowska poniedziałek, 7 marca 2011, 10:49 Kultura, Wydarzenia

„Inteligentna i utalentowana dziewczyna została skazana na alienację, którą pogłębiła dodatkowo rodzinna tragedia. Dziś Sabine już się nie uśmiecha – częściej krzyczy, bije i przeklina. Kilkunastoletni pobyt w szpitalu psychiatrycznym uczynił z niej zombie napędzane kilogramami tabletek, które zdrowego człowieka powaliłyby na wiele godzin. (Łukasz Muszyński, filmweb)

W najbliższą środę w NoveKino zobaczymy na ekranie kolejny film z cyklu „Oczami Kobiet”. Tym razem będzie to dokument (nagrodzony na festiwalu w Cannes) w reżyserii Sandrine Bonnaire „Na imię ma Sabine”.

Dokumentalny portret Sabine Bonnaire, 38-latki cierpiącej na autyzm, nakręcony został przez jej siostrę-aktorkę. Dokumentacja 25 lat życia Sabine pokazuje ciepłą osobę, której rozwój i liczne talenty zostały zmarnowane z powodu niewłaściwego systemu opieki zdrowotnej. Po tragicznych pięciu latach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym, Sabine odnalazła się na nowo w domu w Charente. Film ukazuje nieudolność instytucji powołanych do opieki nad dotkniętymi chorobą ludźmi oraz dramatyczne konsekwencje, do których może to prowadzić.

opr. ab

2 komentarze

  1. sonia dodano 11 lat temu

    Na czołówce w zapowiedziach filmów z cyklu Oczami kobiet wybija się fraza "W każdy czwartek". Chyba w środy są projekcje tych filmów. Pozdrawiam

  2. Beata Głozak dodano 11 lat temu

    Dziękujemy bardzo za zwrócenie uwagi. Plakat już zmieniłyśmy.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?